Leafs Canes 5 2

Hráči Toronto Maple Leafs majú za sebou úspešný štart play off. V prvom dueli série doma jednoznačne porazili obhajcov Stanley Cupu z posledných dvoch rokov Tampa Bay Lightning 5:0, v drese ktorých sa predstavil aj slovenský obranca Erik Černák. Hlavnou hviezdou duelu bol najlepší strelec základnej časti Auston Matthews, ktorý pomohol k úspechu tromi bodmi za dva góly a asistenciu.

Carolina Hurricanes v 1. kole Východnej konferencie porazili Boston Bruins 5:1 a brankár Antti Raanta vo svojom premiérovom štarte v play off chytil 35 striel. Na Západe vykročilo za výhrou St. Louis Blues a výsledok 4:0 nad Minnesota Wild zariadil hetrikom a asistenciou David Perron. Vonku uspeli aj Los Angeles Kings, ktorí zvíťazili nad Edmonton Oilers 4:3.
Suverénna výhra Toronta
Ako prvý sa za domácich presadil Jake Muzzin, ale Maple Leafs definitívne rozhodli v druhej tretine. V 27. minúte v presilovej hre začal účet hostí držiteľ Maurice Richard Trophy Matthews, ktorý v základnej časti nastrieľal v 73 dueloch 60 gólov. V polovici zápasu David Kampf v oslabení ušiel Victorovi Hedmanovi a z pozície medzi kruhmi prestrelil brankára Lightning. Ďalší gól pridal po Matthewsovej asistencii Mitchell Marner.

Matthews využil dvojnásobnú výhodu

Toronto zavŕšilo presvedčivé víťazstvo v 49. minúte, keď Andrei Vasilevskiy zle vyhodnotil situáciu po nahodení Ondřeja Kašeho od červenej čiary. Vybral sa za pukom, ktorý sa odrazil od zadného mantinelu pred Matthewsa a americký kanonier ľahko skóroval do odkrytej bránky.
Kaše sa na štart play off stihol nachystať, pretože predtým vynechal šesť týždňov kvôli zraneniu. Hneď v prvom dueli play off si pripísal dve prihrávky. Po úvodnom zásahu Jakea Muzzina pripravil aj záverečný gól Matthewsa.
Jack Campbell na svoje druhé čisté konto v ôsmom zápase v play off v kariére potreboval 24 zásahov. Marner v play off skóroval po 18 zápasoch. Okrem gólu si pripísal aj dve asistencie.
"Bol to z našej strany skvelý výkon. Predviedli sme veľa dobrých vecí, ale bude to dlhá séria. Stoja proti nám veľmi kvalitný súper," vyhlásil Matthews.

Campbell pokryl 24 striel, Matthews dvakrát skóroval

Carolina dala Bostonu päť gólov
Hurricanes na úvod play off na svojom ľade tiež nastrieľali päť gólov a porazili Bruins 5:1. Úspešný premiérový zápas od začiatku v play off NHL si užil brankár Raanta, ktorý si pripísal 35 úspešných zákrokov. Ako striedajúci už gólman už zasiahol do troch duelov v drese New York Rangers v sezóne 2015-16 a v dvoch dueloch za Arizona Coyotes v ročníku 2019-20.

Carolina v prvom zápase porazila Boston

"Bol to pre mňa prvý štart od začiatku v play off NHL, takže som sa snažil sústrediť na všetko, aby som bol úspešný. Vyšlo to pekne, ale je to len jeden zápas a jedna výhra. Musíme sa pripraviť na stredu," uviedol Raanta.
Vincent Trocheck a Seth Jarvis si obaja pripísali gól a prihrávku. Ďalšie góly domácich nastrieľali Nino Niederreiter, Teuvo Teravainen a Andrei Svechnikov, ktorý spečatili výhru Hurricanes. V čase 42:53 dostal Boston späť do hry Taylor Hall, ktorý znížil na 1:2, ale to bolo zo strany Bruins všetko. Neujalo sa ani päť striel Davida Pastrňáka a Patricea Bergerona.

Trocheck prekonal Ullmarka z ťažkého uhla

Perronovo galapredstavenie
Ďalší fínsky brankár Ville Husso zasiahol do zápasov o Stanley Cup prvýkrát v kariére a hneď vďaka 36 zákrokom vychytal čisté konto. Bol však až druhou hviezdou zápasu v Xcel Energy Center v St. Paule, ktorý ovládol štvorbodový hrdina Perron. Obranca Torey Krug zaznamenal tri asistencie.

"Samozrejme, že je to príjemný pocit, že sme vyhrali. Pred zápasom som bol trochu nervózny. Tak je to vždy, ale mali sme dobrý začiatok a chlapci bojovali. V oslabení boli neuveriteľní. Presilovky nám vyšli, takže máme dôležitú výhru," vyhlásil Husso.
Prvýkrát sa Perron presadil v čase 6:15 v presilovej hre, keď poslal puk za Marca-Andreho Fleuryho z dorážky z ľavého kruhu po strele Ryana O'Reillyho, ktorý potom v 16. minúte zvýšil vedenie. Brankára Wild prekonal na druhý pokus z priestoru pred bránkou po prihrávke Justina Faulka.

Perron nastrieľal hetrik a Blues vyhrali 4:0

Pred koncom druhej tretiny sa v ďalšej presilovke presadil z totožnej pozície ako pri prvom góle Perron, tentoraz to bolo po vyrazenej strele Braydena Schenna. Tridsaťtriročný kanadský útočník zavŕšil hetrik v 53. minúte, keď sa po Krugovej strele Perron nemohol pohybovať nikde inde, ako na svojom prenajatom mieste na ľavom kruhu.

Perronov prvý hetrik v play off

McDavidove dva body Oilers nestačili
Ani gól a asistencia držiteľa Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti Connora McDavida nepomohli k úspechu Oilers, ktorí proti Kings dokázali vymazať manko 0:2 aj 2:3, ale nakoniec v sérii prehrávajú 0:1. V čase 54:46 o tom rozhodol Phillip Danault.

McDavid dal prvý gól Oilers v play off

Trevor Moore zaznamenal za Los Angeles tri body za gól a dve asistencie. Danault a Alex Iafallo mali na konte zhodne gól a asistenciu.
Kings zaistili dvojgólové vedenie Moore a Iafallo a 43 sekúnd pred koncom prvej tretiny odpovedal McDavid, ktorý po sóle z vlastného obranného pásma prekonal Jonathana Quicka z pravého kruhu. V 23. minúte síce v presilovke vyrovnal Kailer Yamamoto, ale po 71 sekundách vrátil hosťom náskok Brendan Lemieux. V polovici druhej časti zužitkoval početnú výhodu Leon Draisaitl, ale v záverečnom dejstve skóroval už len tím z Kalifornie.
Situáciu pred Danaultovým víťazným tečom strely Seana Durziho na začiatku predchádzala chybná rozohrávka Mikea Smitha, kvôli ktorej Kings nedostali puk z vlastnej tretiny. "V takomto vyrovnanom zápase sa to nesme stať. Stálo nás to duel," sypal si Smith popol na hlavu.