Súhrn: Tavares strelil Floride štyri góly

Tampa tesne zdolala Boston, Nashville má istý postup do play off

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Pondelkový program NHL priniesol deväť duelov. Hlavnou hviezdou hracieho dňa sa stal útočník Toronta John Tavares, ktorý zostrelil Floridu štyrmi gólmi. Maple Leafs aj s Martinom Marinčinom sa mohli tešiť z triumfu 7:5. Jasný líder ligy z Tampy Bay ovládol duel proti Bostonu, Steven Stamkos si pripísal štyri body a Zdeno Chára aj Erik Černák rozdávali hity. Nashville sa vďaka výhre nad Minnesotou stal ďalším postupujúcim do play off.

Tavaresovo štvorgólové predstavenie

Toronto vyhralo nad Floridou 7:5 a oživilo tak nádej na druhé miesto v Atlantickej divízii, v ktorej stráca päť bodov na Boston Bruins so šiestimi zápasmi do konca. Postaral sa o to predovšetkým John Tavares, ktorý prvýkrát v kariére strelil štyri góly v jednom zápase.

"Musíme naďalej bojovať, byť produktívni, snažiť sa byť nepríjemným súperom pre každého a pokračovať v takýchto výkonoch až do play off," povedal Tavares, ktorý sa so 45 gólmi posunul na druhé miesto v tabuľke. V boji o Maurice Richard Trophy stráca tri góly na prvého Alexa Ovechkina z Washington Capitals.

Tavares predviedol hetrik deviatykrát v NHL a stal sa prvým hráčom Toronta so štyrmi gólmi od Austona Matthewsa, ktorý 12. októbra 2016 zažil takýto úžasný debut. Jednotka draftu z roku 2009 prekonala aj výkon Eddieho Olczyka s najvyšším počtom gólov v prvej sezóne za Maple Leafs. Olczyk ich v ročníku 1987-88 strelil 42.

"Pre nikoho to nie je prekvapenie. Vedeli sme, aký je to hráč a čo nášmu tímu môže dať. Je veľká zábava s ním hrať," povedal forvard Mitchell Marner, ktorý sa vďaka trom asistenciám prvýkrát v NHL dostal na 90 bodov (25+65). Tavares po deväťročnom pôsobení v New York Islanders minulý rok 1. júla ako nechránený hráč podpísal s Torontom sedemročný kontrakt na 77 miliónov dolárov.

Tridsaťdeväťročný Patrick Marleau si vychutnal víťazstvo vo svojom 1651. dueli v NHL a vyrovnal sa Chrisovi Cheliosovi na šiestom mieste historickej tabuľky.

Boston tesne nestačil na Tampu

Boston mal duel v Tampe dobre rozohraný a viedol už 4:2, ale suverén súťaže troma gólmi v tretej tretine zápas otočil a ukončil štvorzápasovú víťaznú sériu Bruins. Anthony Cirelli o tom rozhodol 53 sekúnd pred koncom.

V atraktívnom súboji sa proti sebe postavili obrancovia Zdeno Chára a Erik Černák. Nováčik z Tampy odohral viac ako 20 minút a rozdal dokonca 7 hitov. Jeho podstatne starší krajan z Bostonu sa priblížil dokonca k 24 minútam, hity si pripísal 4 a odsedel si 2 minúty na trestnej lavici.

David Pastrňák si pripísal dve asistencie a po päťtýždňovom pobyte na maródke so zrazeným prstom na ľavej ruke pridal vo svojom štvrtom vystúpení po návrate už tretí dvojbodový zápas. Bodoval jeho menovec David Krejčí.

Hlavnou postavou zápasu však bol kapitán Lightning Steven Stamkos, ktorý nazbieral štyri body za dva góly a dve asistencie. Klub z Floridy sa stal ešte len štvrtým tímom v histórii ligy, ktorý dosiahol 59 víťazstiev v sezóne. Vyrovnal tak výkon Montreal Canadiens z ročníka 1977-78 a lepšie sa darilo len rovnako Canadiens (60 výhier v sezóne 1976-77) a Detroit Red Wings (62 víťazstiev v ročníku 1995-96).

Tampa Bay však prišla o útočníka Ondřeja Paláta, ktorý v prvej tretine odstúpil kvôli zraneniu v hornej časti tela. Kouč Lightning Jon Cooper po zápase nemal bližšie informácie o jeho stave.

Brankár Jaroslav Halák zo striedačky Bruins kryl chrbát Tuukkovi Raskovi, ktorý si poradil s 23 pokusmi Lightning.

Faksa priviedol Dallas k výhre

Dallas z piatich po sebe idúcich duelov doma získal len tri body a straty začal napravovať pri prvom výjazde do Winnipegu. Veľký podiel na tom mal aj český útočník Radek Faksa, ktorý strelil dva góly.

Najskôr v 33. minúte zvýšil vedenie Dallasu na 2:0. Po prihrávke Mattiasa Janmarka sa dostal sám pred Connora Hellebuycka a presnou strelou ukončil svoje päťzápasové čakanie na gól. V závere 40 sekúnd pred koncom spečatil výsledok pri hre Jets bez brankára. Dvakrát sa presadil aj Tyler Seguin.

"Hrali sme ako tím. Mali sme skvelý vstup do zápasu a to bolo dôležité. S výnimkou posledných piatich minút, keď sme aj kvôli môjmu zbytočnému vylúčeniu na chvíľu vypadli z hry, to bol celkovo výborný zápas," pochvaľoval si Faksa.

Dallas si udržal pozíciu s prvou divokou kartou na postup do play off v Západnej konferencii. Pred deviatimi Arizona Coyotes a desiatimi Minnesota Wild má päťbodový náskok.

Predators znova v play off

Nashville piatykrát v rade postúpil do play off, keď zvíťazil na ľade Minnesoty. Na výhru mu pritom stačil jediný gól, ktorý vo vlastnom oslabení strelil Ryan Johansen.

Gólman Juuse Saros predviedol 29 úspešných zákrokov, vďaka ktorým tretíkrát v sezóne a celkovo siedmykrát v kariére udržal čisté konto.

Predators uspeli po dvoch prehrách v rade a momentálne patrí druhá priečka v tabuľke Centrálnej divízie, prví Winnipeg Jets majú len o dva body viac.

Minnesota nezvládla štvrtý duel z posledných piatich a je dva body za Colorado Avalanche, ktorí držia druhú divokú kartu v Západnej konferencii.

Ostatné zápasy: Sharks znova prehrali, Vegas zatiaľ nepostúpilo

Trápiace sa San Jose pridalo šestu porážku za sebou, keď na vlastnom ľade podľahlo Detroitu 2:3. Tomáš Hertl znížil na rozdiel jedného gólu až päť sekúnd pred koncom a Sharks už neostal čas na vyrovnanie.

New Jersey si poradilo s Buffalom 3:1 a do veľkej miery sa o to zaslúžil útočník Pavel Zacha, ktorý strelil rozhodujúci gól a pridal aj asistenciu. Po viac ako mesačnej pauze tak bodoval aj v treťom vystúpení po návrate. Gólman Cory Schneider zastavil 45 striel a Sabres vonku padli už dvanástykrát za sebou.

Rangers síce viedli nad Pittsburghom 2:0, ale aj tak nakoniec prehrali 2:5. Obrat zahájil už po 26 sekundách Nick Bjugstad. Za newyorský tím strelil jeden gól Filip Chytil.

Posledný finalista Stanley Cupu z Vegas nevyužil šancu zaistiť si postup, keď podľahol v St. Louis 1:3. Blues vyhrali piaty z posledných šiestich duelov.

Druhý najhorší tím ligy Los Angeles sa radovalo z tretej výhry za sebou. Vyhralo na ľade lídra Západnej konferencie Calgary 3:0. Gólman Jack Campbell vďaka 42 zákrokom druhýkrát v sezóne aj v kariére udržal nulu.