tavares hatty

Dva z troch zápasov nedeľného programu sa skončili poriadne divokými bitkami. Hlavnou hviezdou hracieho dňa sa stal útočník John Tavares, ktorý nastrieľal prvý hetrik vo farbách Toronto Maple Leafs, ktorí vyhrali na ľade Chicago Blackhawks 7:6 po predĺžení. Domáci si pred zápasom minútou ticha uctili pamiatku klubovej legendy Stana Mikitu.
Prvýkrát v sezóne nastúpil za Maple Leafs obranca Martin Marinčin, ale bodovo sa nepresadil. Brankár Peter Budaj, ktorého Los Angeles Kings v nedeľu povolali z farmy v Ontario Reign, bol v úlohe dvojky za Jackom Campbellom a Kings porazili Detroit 4:2. Dvoma prihrávkami dal o sebe vedieť ruský kanonier Ilya Kovalchuk.

Blackhawks si uctili pamiatku Stana Mikitu

Ničivé duo Matthews - Tavares
0:2 v Chicagu po 12 odohraných minútach? No problem. Ak teda máte v tíme hráčov ako sú Auston Matthews a John Tavares. Matthews pomohol favoritovi ligy k obratu na 7:6 po predĺžení štyrmi bodmi (2+2), Tavares zažiaril hetrikom.
"Chcem podávať najstabilnejšie výkony, ako bude v mojich silách ," vyhlásil Tavares. "Takže sa snažím dobre pripraviť a každý večer od seba očakávam veľa, či ide o hru s pukom alebo bez neho. Aj keď cítim, ako sa zlepšujem, dobre viem, že tam ostáva priestor, ako byť ešte lepší."
Práve Tavares v 24. minúte zavŕšil obrat na 3:2 a potom posúval svoj tím do vedenia na 4:3 a 5:4.
"Myslím si, že toto nebol zápas, aký by ste chceli hrať vždy," podotkol Tavares. "Bolo to vzrušujúce, ale bolo v tom aj veľa emócií, keď sme sa striedavo ocitali hore a dole."

Tavaresov prvý hetrik za Maple Leafs

Chicago tretíkrát v predĺžení
Blackhawks si zatiaľ užívajú dramatické koncovky. Tretie vystúpenie v sezóne prinieslo v ich podaní aj tretie rozuzlenie v podobe predĺženia. S piatimi bodmi a skóre 15:14 vedú Západnú konferenciu, ale ako jediní z nej už hrali trikrát.
O záchranu aspoň bodu proti Maple Leafs sa postaral len 29 sekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času Patrick Kane a zavŕšil tak veľmi divoký záver. V čase 58:36 vyrovnal na 5:5. Lenže už po 22 sekundách neskôr Matthews posunul hostí znovu do vedenia.
Predĺženie sa hralo len krátko, v čase 60:19 ho ukončil Morgan Rielly. "Toto bol naozaj bláznivý zápas," uľavil si tréner porazených Joel Quenneville. "Na konci sme mali šťastie, keď sme dvakrát vyrovnali."
"Bolo pekné sa takto dostať späť," doplnil Kane. "Len by sme si želali, aby sa podarilo dať ten ďalší gól v predĺžení nám a zápas tak vyhrať. Z toho pohľadu je to pre nás ťažká porážka."
Keďže pre Blackhawks to bol prvý domáci zápas v sezóne, pred úvodným buly si minútou ticha uctili pamiatku ligovej legendy Stana Mikitu. Rodák zo Slovenska 7. augusta po dlhodobej chorobe zomrel vo veku 78 rokov.

Kane v divokom zápase znova vyrovnal

Prvý bod Kovalchuka
Tridsaťpäťročný ruský cár čakal len do druhého zápasu, kým sa po návrate do NHL z Európy bodovo presadil. Do štatistík sa zapísal asistenciou, ktorá však patrí do kategórie skvostných.
Kovalchuk vyrazil do útočného pásma, pohral sa s bekom Dennisom Cholowskim a skvelo využil to, že práve obrana Red Wings práve jemu venovala najväčšiu pozornosť. Našiel rozbehnutého Anzeho Kopitara, ktorý si už vedel rady, bekhendom zavesil puk pod hornú tyč a v 25. minúte otvoril skóre.
Kovalchuk potom pridal ešte jednu parádnu akciu v 50. minúte, keď dal Alex Iafallo po jeho prihrávke bekhendom spoza bránky víťazný gól Kings.
Budaj po nedeľnom príchode z farmy strávil duel na striedačke v úlohe dvojky, prvý gólman Jack Campbell pochytal 36 streleckých pokusov súpera.
Mrázek má výhru aj napriek piatim gólom
Český gólman pomohol k mimoriadnemu zápisu, keďže úplne prvýkrát v klubovej histórii (vrátane pôsobenia pod názvom Hartford Whalers) sa stalo, aby tím uspel v dueli, počas ktorého štyrikrát prehrával.
Mrázek dokonca inkasoval úvodné dva góly bláznivého duelu, nakoniec si pripísal 19 úspešných zákrokov. A po prehre 1:2 po predĺžení s New York Islanders na úvod sezóny si pripísal prvú výhru v novom pôsobisku.
"Nemyslím, že by sme chceli hrať veľa zápasov v podobnom duchu," povedal domáci forvard Jordan Martinook, ktorý zaznamenal gól a asistenciu. "Ale keď budeme hrať lepšie v obrane a bude sa nám podobne dariť aj v útoku, bude to dobré."
Caroline najviac pomohli dostať sa na čelo Východnej konferencie Warren Foegele (2+1), Jordan Staal (1+2) a Justin Williams (0+3). Andrei Svechnikov pridal gól a asistenciu a stal sa prvým skórujúcim hráčom v NHL s ročníkom narodenia 2000 a neskôr.
Krátko po polovici tretej tretiny presmeroval pokus Justina Faulka a Carolina išla vďaka tomu prvýkrát v zápase do vedenia na 6:5. "Som super šťastný," jasala dvojka tohtoročného draftu. "Podarilo sa mi tečovať tu strelu a bolo to vážne niečo, keď puk skončil v bránke."
Domáci tréner Rod Brind'Amour mal pre svoj tím len slova chvály. "Aj keď sme rýchlo prehrávali o dva góly, na striedačke nikto nepanikáril," ocenil bývalý skvelý útočník. "To je obrovské pozitívum. A veľmi sa mi páčilo, že chlapci neprestávali makať."