Tatar dal gól, Detroit porazil Minnesotu

Red Wings zdolali Wild 3:2 po predĺžení, Tomáš Tatar pomohol gólom a pokoril hranicu 40 bodov v sezóne

Autor NHL.com/CS / NHL.com

Na víťazstve Detroitu nad Minnesotou 3:2 po predĺžení sa gólom podieľal slovenský útočník Tomáš Tatar. Strelil už svoj 22. gól v sezóne a v treťom ročníku v rade dosiahol hranicu 40 bodov. Po výhre na domácom ľade bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu.

Útočník Jakub Voráček aj obranca Radko Gudas pomohli svojimi zásahmi k víťazstvu Philadelphie v derby na ľade rivala z Pensylvánie Pittsburghu 6:2, vďaka ktorému ešte Flyers živia nádej na účasť v play off. Na druhú divokú kartu vo Východnej konferencii, ktorú držia Boston Bruins, strácajú so siedmimi zápasmi do konca šesť bodov.

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 2:6

Jakub Voráček svojím 19. gólom v sezóne v 49. minúte zvýšil náskok Flyers na 4:1. Po kombinácii s Claudeom Girouxom prekonal Matta Murrayho z dorážky. Po predchádzajúcom desaťzápasovom streleckom pôste sa dvadsaťsedemročný odchovanec z Kladna presadil druhýkrát v posledných troch dueloch. Radko Gudas v čase 57:31 pri power play zamieril zo stredného pásma do prázdnej bránky, zaznamenal svoj piaty gól v ročníku a upravil stav na 5:2.

"V súčasnosti sa vždy sústredíme na najbližší zápas. Ovplyvníme len to, čo môžeme. Musíme vyhrávať zápasy," okomentoval šance na účasť v play off obranca Flyers Shayne Gostisbehere, ktorý ešte 62 sekúnd pred koncom spečatil výhru.

Pittsburgh si pripísal tretiu porážku za štyri dni, ale prvýkrát po piatich zápasoch vyšiel úplne bodovo naprázdno. V riadnom hracom čase naposledy prehral 15. marca práve s Philadelphiou, keď podľahol na jej ľade 0:4. V Metropolitnej divízii má 103 bodov rovnako ako druhí Columbus Blue Jackets a o tri body zaostáva za lídrom NHL Washington Capitals.

"Realita je, že každý tím v lige má rovnaký program. Nie sme to len my," nevyhováral sa na náročný program kouč Penguins Mike Sullivan. Penguins v domácej PPG Paints Arene nebodovali len piatykrát z 38 zápasov v tejto sezóne.

New Jersey Devils - Dallas Stars 1:2 po predl.

Aleš Hemský v 54. minúte v presilovej hre vyrovnal na 1:1 a odpovedal na gól Blakea Colemana, ktorý si v prvej tretine pripísal svoj premiérový gól v NHL. Pre tridsaťtriročného českého útočníka to bol tretí zásah z posledných troch duelov. Prvý pokus Hemského z pravého kruhu ešte zblokoval kapitán Devils Andy Greene, ale opakovaná strela zápästím rodáka z Pardubíc už skončila v bránke Keitha Kinkaida.

Hemský, ktorý po úvodnom zápase sezóny musel absolvovať operáciu bedrového kĺbu a vrátil sa do zostavy až 2. marca, bodoval v treťom dueli za sebou. Celkovo vylepšil svoju bilanciu v sezóne na sedem bodov za štyri góly a tri asistencie v 13 dueloch.

Obrat v zápase dokonal po 20 sekundách predĺženia Tyler Seguin, ktorý rovnako skóroval v presilovej hre. "Vždy ideme na ľad s tým, že chceme byť hrdí na svoj výkon a hrať jeden pre druhého. Chceme naše zostávajúce zápasy vyhrávať," vyhlásil Seguin. Dallas je už bez reálnej šance na účasť v play off, so siedmimi zápasmi stráca na postupové pozície 13 bodov.

Detroit Red Wings - Minnesota Wild 3:2 po predl.

Tatar po 55 sekundách tretej tretiny v presilovej hre vyrovnal na 2:2 a svojím 22. gólom v sezóne vynútil predĺženie. Po prihrávke Gustava Nyquista z pravého kruhu prekonal Devana Dubnyka. Tatar bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu. V čase 61:52 dokonal obrat Andreas Athanasiou.

Wild, ktorí majú od soboty istú účasť v play off, sa nedarí prelomiť sériu nezdarov. Bol to pre nich ešte len druhý bodový zisk z posledných deviatich zápasov, z ktorých vyhrali jediný.

Po sobotnej domácej prehre s Vancouver Canucks 2:4 bol tréner Minnesoty Bruce Boudreau z výkonu svojich zverencov veľmi rozladený, tentoraz ale bral výsledok pozitívnejšie. "Bol to náš najlepší zápas za posledný mesiac. Hrali sme dobre a bystro. Mali sme dostatok šancí, aby sme vyhrali, ale nepremenili sme ich," uviedol Boudreau.

Winnipeg Jets - Vancouver Canucks 2:1

Jets rozhodli o výhre v presilových hrách, v ktorých dali oba svoje góly a otočili výsledok. Vancouver sa dostal vo Winnipegu do vedenia 22 sekúnd pred koncom prvej tretiny vďaka Alexanderovi Edlerovi. V druhom dejstve vyrovnal Mathieu Perreault a v 52. minúte si pripísal víťazný gól Adam Lowry. Marko Daňo domácim bodovo nepomohol, na zápis do štatistík čaká už šesť zápasov v rade.

Winnipegu chýbal strelec Patrik Laine, ktorý bojuje s chorobou. Po výhre mu ešte zostáva čisto teoretická nádej na play off, ktorá mohla v prípade straty padnúť. Na St. Louis Blues, ktorí držia druhú divokú kartu v Západnej konferencii, strácajú Jets so šiestimi duelmi do konca 11 bodov.

Anaheim Ducks - New York Rangers 6:3

Ducks znepríjemnili návrat do bránky Henrikovi Lundqvistovi, ktorý kvôli zraneniu bedrového kĺbu vynechal predchádzajúcich osem zápasov. Skúsený švédsky brankár inkasoval päťkrát z 33 striel a Rangers po tretej prehre z posledných štyroch duelov stále čakajú na definitívnu pečať na postup do play off.

Hviezdou duelu bol útočník Ryan Getzlaf, ktorý si pripísal štyri asistencie. Dvakrát trafil v drese víťazov Patrick Eaves. Anaheim sa vďaka výhre dostal na čelo Pacifickej divízie o dva body pred San Jose Sharks.

Momenty večera:

1. Kríza Wild pokračuje

Minnesota má síce od soboty isté play off, ale od pohody má ďaleko. V Detroite prehrala 2:3 po predĺžení a bodovala len druhýkrát z posledných deviatich zápasov, v ktorých len raz oslavovala výhru. Kouč Bruce Bordeau ocenil aspoň zlepšený výkon tímu.

2. Ducks na čele

Anaheim sa vďaka víťazstvu nad New York Rangers 6:3 vyšplhal na čelo Pacifickej divízie, ktorú vedie prvýkrát od 13. januára. O dva body predstihol San Jose, na ktorých ešte 15. marca strácal deväť bodov.

3. Hemský pri chuti

Aleš Hemský si vychutnáva koniec sezóny, o ktorú takmer prišiel kvôli operácii bedrového kĺbu po prvom dueli. Stihol sa ale vrátiť na začiatku marca a v posledných troch zápasoch si pripísal štyri body za tri góly a jednu asistenciu.

Hviezdy večera:

1. Ryan Getzlaf (ANA): 4 asistencie, 3 plusové body, 1 strela

2. Jordan Weal (PHI): 1 gól, 1 asistencia, 3 strely

3. Mathieu Perreault (WPG): 1 gól, 1 asistencia, 3 strely

Na čo sa tešiť:

Na programe je šesť zápasov. New York Islanders sa budú snažiť získať dôležité body v boji play off proti Nashville Predators a podobne na tom budú Tampa Bay Lightning v dueli proti celku Chicago Blackhawks.