Tatar Primary

Druhý hrací deň sezóny 2019-20 priniesol osem zápasov. Strelecky sa v nich presadili dvaja Slováci a majú tak prvé body do tohtoročnej tabuľky. Tomáš Tatar skóroval proti Carolina Hurricanes, ale Montreal Canadiens sa museli uspokojiť len s bodom za prehru po nájazdoch.
Na úspešnejšej strane bol obranca Erik Cernak, ktorý v závere trafil do prázdnej bránky Florida Panthers a prispel tak k prvému triumfu Tampa Bay Lightning v ročníku. Vo víťaznom tíme bol aj Zdeno Chara, ktorý názorne predviedol, že je zdravotne úplne v poriadku a odohral viac ako 19 minút. Obranca Andrej Sekera sa proti nemu prvýkrát postavil v drese Dallas Stars.

Tatar vstúpil do sezóny gólom
Najproduktívnejší slovenský hráč minulého ročníka síce ten nový odštartoval gólom, ale k výhre to neviedlo. Tatar v druhej tretine zápasu proti Hurricanes využil presilovú hru a strelil prvý gól svojho tímu. V bránke Hurricanes prekonal svojho bývalého spoluhráča Petra Mrázka, s ktorým sa stretli v kádri Detroit Red Wings.
Za Carolinu sa presadil aj český talent Martin Nečas. Mrázek sa podieľal na triumfe 33 úspešnými zásahmi a bol vyhlásený za tretieho najlepšieho hráča na ľade.
Okrem Tatara sa v drese Canadiens presadili aj Jesperi Kotkaniemi a Jordan Weal zavŕšil obrat.
V čase 46:55 ale vyrovnal Erik Haula a v nájazdoch rozhodol ako jediný úspešný strelec Hamilton. Na Mrázkovi stroskotali Paul Byron, Jonathan Drouin aj Nick Suzuki.

Tatar sa presadil v početnej výhode

Černák spečatil víťazstvo
Tampa Bay Lightning vstúpila do boja o obhajobu Presidents' Trophy pre najlepším tím základnej časti úspešne a 46 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času jej k tomu pomohol aj Černák. Ten po prihrávke Anthony Cirelliho skóroval z vlastného obranného pásma do prázdnej bránky a zvýšil tak na konečný stav 5:2.
V čase 49:34 sa presadil aj český útočník Ondřej Palát, ktorý využil vylúčenie Franka Vatrana a po strele Alexa Killorna bekhendom doťukol puk vyrazený Sergeiom Bobrovskym do odkrytej bránky. Získal tak pre Tampu nakoniec rozhodujúce vedenie 3:2
Florida predtým dvakrát odpovedala na vedenie domácich. V šiestej minúte otvoril skóre držiteľ Art Ross Trophy z minulej sezóny Nikita Kucherov a v úvode druhého dejstva vyrovnal Mike Hoffman. V polovici zápasu sa zo svojho prvého gólu v drese Lightning radoval bek Kevin Shattenkirk, ktorý hral v minulých dvoch sezónach za Rangers. O stav 2:2 sa vo vlastnom oslabení postaral Vincent Trocheck.

Palát trafil v presilovej hre

Na Palátov gól už Panthers nezareagovali. V 54. minúte poistil vedenie Pat Maroon, tohtoročný víťaz Stanley Cupu so St. Louis, a v úplnom závere zvýšil Černák.
Nový kouč Panthers Joel Quenneville, ktorý sa s bilanciou 890 výhier v NHL dostal na druhé miesto v histórii za legendárnym Scottym Bowmanom (1244), sa musel pri debute vyrovnať s prehrou. Rovnako ako doterajší hráč Columbus Blue Jackets Bobrovsky.
Kucherov si pripísal dva body, keď ku gólu pridal aj asistenciu. Obranca Mikhail Sergachev zaznamenal tri prihrávky. Kouč Lightning Jon Cooper však chválil predovšetkým útok Palát, Anthony Cirelli a Killorn, pretože ubránil formáciu Aleksandera Barkova.
"Bol to z ich strany úžasný zápas. Presne to pasuje, že keď sme dostali gól v oslabení súpera, tak bol Palát hráčom, ktorý rozhodol. Myslím si, že si to zaslúžil," vyhlásil Cooper.
Kakkova premiéra bez bodu
Druhý hráč tohtoročného draftu Kaapo Kakko si odkrútil premiéru v drese Rangers. Osemnásťročný Fín strávil na ľade 15 minút a 31 sekúnd, vyslal tri strely na bránku a nebodoval. Pripísal si jeden záporný bod v bilancii plus/mínus. Tohtoročný majster sveta z Bratislavy si však mohol užiť tímové víťazstvo.
Postarali sa o to ďalšie nové akvizície z Manhattanu. Obranca Jacob Trouba sa uviedol gólom a dvoma asistenciami. Rangers ho získali v polovici júla práve z Winnipegu výmenou okrem iného aj za beka Neala Pionka.
Artemi Panarin si pripísal dva body za gól a prihrávku. Ruský forvard po skončení kontraktu s Columbus Blue Jackets 1. júla uzavrel s Rangers sedemročný kontrakt na 81,5 milióna dolárov.
Jednu asistenciu si v drese Rangers pripísal aj obranca Libor Hájek. V čase 55:51 dal víťazný gól Brett Howden a v Brendan Smith v závere skóroval v oslabení pri hre Jets bez gólmana.
Súboj bekov pre Cháru
Zápas Bostonu s Dallasom bol aj súbojom dvoch slovenských obrancov. Z výhry 2:1 sa radoval kapitán Bruins Zdeno Chara, ktorý sa dal do poriadku po zlomenine čeľuste a operácii lakťa z konca minulej sezóny. Opäť zaujal svoje miesto v prvej obrannej dvojici vedľa Charlieho McAvoya a odohral viac ako 19 minút.
V novej situácii sa ocitol Andrej Sekera, ktorý odohral prvý súťažný duel v drese Stars. Predstavil sa v druhej dvojici s Mirom Heiskanenom. Tridsaťtriročný bývalý hráč Oilers, ktorý v júli podpísal so Stars ročný kontrakt, trikrát ohrozil brankára Tuukku Raska a zablokoval tri strely.
Pred polovicou zápasu sa zranil český obranca Roman Polak, ktorý v čase 27:04 pri pokuse dohrať Chrisa Wagnera nepríjemne spadol na mantinel a pravdepodobne si zranil pravé rameno a opustil ľad na nosidlách. Z arény zamieril do nemocnice.
Stars v tom čase prehrávali už 0:2, pretože Bruins získali dvojgólový náskok už v 6. minúte. Najskôr po 69 sekundách otvoril skóre Brett Ritchie a na 2:0 zvýšil v presilovej hre Danton Heinen.
Presadil sa aj Roope Hintz, ktorému pri svojom debute za Stars asistoval Joe Pavelski, dlhoročná opora San Jose Sharks.
Ostatné zápasy: Rittich nezabránil prehre Calgary na ľade Colorada nezabránil, Sheary zariadil víťazstvo Buffala v Pittsburghu
Gólman David Rittich premiérovo vstúpil do sezóny v pozícii prvého brankára a na úvod si pripísal porážku na ľade Colorada 3:5. Inkasoval štyri góly z 31 striel. Joonas Donskoi a Mikko Rantanen dali obaja dva góly.
Víťazstvo Buffala v Pittsburghu 3:1 zariadil dvomi gólmi vrátane víťazného Conor Sheary. Dvadsaťsedemročný útočník hral za Penguins v rokoch 2015 a 2018. Najskôr v šiestej minúte otvoril skóre a získal Sabres vedenie 2:1.
Matt Duchene sa vo svojom debute za Predators tromi asistenciami podpísal pod výhru nad Wild. Kanadský útočník podpísal v novom pôsobisku sedemročný kontrakt na 56 miliónov dolárov.
Obranca Cam Fowler rozhodol 32 sekúnd pred koncom druhej tretiny o víťazstve Anaheimu nad Arizonou. Pri jednom góle Coyotes asistoval aj Phil Kessel, posila z Pittsburghu.