Súhrn: Tatar dal ďalší gól, Halák žiaril

Slovenský gólman vychytal Bostonu víťazstvo nad Arizonou, útočník Montrealu dal šiesty gól v šiestich zápasoch

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

V sobotnom jedenásťzápasovom programe sa blysli aj dvaja Slováci. Tomáš Tatar neprestáva zasypávať bránky súperov gólmi, tentoraz ďalším zásahom pomohol Canadiens zdolať Canucks 3:2. V posledných šiestich dueloch strelil rovnaký počet gólov.

Boston porazil Arizonu a vyhral prvý zápas po zranení Zdena Cháru, ktorý bude chýbať minimálne štyri týždne. Brankár Jaroslav Halák sa na výhre 2:1 podieľal 32 zákrokmi a stal sa druhou hviezdou večera. Z víťazstva sa tešil aj obranca Erik Černák, ktorého Tampa po prestrelke porazila Philadelphiu 6:5 po predĺžení.

Tatar znova medzi strelcami

Stret kanadských tímov dopadol lepšie pre Montreal, ktorý vyhral na ľade Vancouveru 3:2 a pridal už tretiu výhru z posledných štyroch zápasov.

Tatar podobne ako vo štvrtkovom zápase proti Calgary otvoril skóre, keď sa v polovici druhej tretiny dostal do brejku a zakončil peknú prihrávku od Jeffa Petryho strelou zápästím nad lapačku Jacoba Markstroma.

Canucks po chvíli vyrovnali po strele Michaela Del Zotta, v tretej tretine sa Canucks dokonca dostali do vedenia 2:1. Teč Andrewa Shawa však zariadil vyrovnanie a Jonathan Drouin necelé tri minúty pred koncom vystrelil hosťom výhru..

Montreal síce odštartoval svoj trip po arénach súperov utorkovou prehrou 2:6 v Edmontone, ale odvtedy už vyhral dva zápasy v rade. Duel proti Oilers bol aj jediným streleckým výpadkom Tatara, tento zápas totiž prerušil jeho sériu inak piatich duelov s minimálne jedným gólom.

Dvadsaťsedemročný útočník zatiaľ odohral 20 zápasov za Canadiens, v ktorých nazbieral skvelých 17 bodov za 9 gólov a 8 asistencií.

Halákov ďalší skvelý večer

Slovenský gólman predviedol 32 úspešných zákrokov proti Arizona Coyotes a stal druhou hviezdou zápasu. Boston vyhral prvý duel od zranenia nohy kapitána Zdena Cháru, ktoré utrpel v stredajšom dueli proti Colorado Avalanche. Slovenský obranca neskôr opustil tím, vrátil sa do Bostonu a Bruins bude chýbať minimálne štyri týždne.

Bostonu sa zranil aj Patrice Bergeron, ktorý má problémy v hornej časti tela a tiež z tripu odletel domov.

Bruins však aj napriek početnej maródke v Arizone uspeli 2:1 a porazil Coyotes už trinásty raz v rade. Víťazný gól zaobstaral Jake DeBrusk.

Halák predviedol jeden z kľúčových zákrokov v druhej tretine, keď sa naňho v oslabení rútil Michael Grabner v prečíslení. V záverečnej minúte zápasu si potom poradil aj so štyrmi strelami Coyotes v presilovej hre.

"Snažím sa chytiť toho čo najviac a pomôcť chlapcom. Ale oni pre mňa robia to isté, keď blokujú strely," povedal po dueli Halák, ktorý si pripísal siedmy triumf v sezóne. Jeho úspešnosť zákrokov je 93,5%.

Richard Pánik na strane domácich nepremenil dva strelecké pokusy, ale nebodoval už v treťom zápase v rade.

Tampa Bay stratila náskok, ale uspela

Tímy Philadelpie a Tampy Bay zviedli poriadne divokú bitku, z triumfu 6:5 po predĺžení sa na ľade súpera nakoniec radovali Lightning.

Najlepší tím Východnej konferencie si tak na poslednú chvíľu zachránil reputáciu, Tampa Bay totiž v priebehu duelu stratila štvorgólový náskok.

Po bezgólovej prvej časti hostia v nasledujúcich tridsiatich minútach nastrieľali až päť gólov a ešte v polovici tretieho dejstva mali komfortný náskok 5:1.

Ale Flyers sa nevzdali, vrhli sa do boja a dokázali vyrovnať. Veľkú zásluhu na tom mal útočník Travis Konecny, ktorý strelil dva góly.

Dramatický duel tak dospel až do predĺženia, ktoré v čase 61:47 ukončil Anthony Cirelli. Philadelphia tak utrpela tretiu porážku v rade.

"Dostal som skvelú prihrávku a sústredil som sa len na to, aby som trafil bránku," opísal svoj gól Cirelli. "Som nadšený, že sme tento divoký zápas nakoniec zvládli."

Lightning sa vďaka výhre dostali na čelo tabuľky Východnej konferencie.

Obranca Erik Černák odohral viac ako 17 minút, rozdal štyri hity a odsedel si aj šesť minút na trestnej lavici.

Penguins na dne

Hráči Pittsburghu pokračujú v nevýrazných výkonoch, ktorí prehrali na ľade Ottawy 4:6 a naďalej ostávajú na úplnom dne tabuľky Východnej konferencie.

Senators fantasticky zvládli prvé dve tretiny, v ktorých súperovi nastrieľali päť gólov a priviedli duel k cennému triumfu. Penguins na bodový zisk nestačil ani tlak v záverečnej časti.

"Urobili sme nejaké zlé rozhodnutia, dostali sme sa do problémov," povedal tréner hostí Mike Sullivan. "Neboli sme takí silní na puku, zbytočne sme pustili súpera do veľkého náskoku a potom sme s tým už nedokázali nič urobiť."

V drese Ottawy zažiaril dvoma gólmi a asistenciou útočník Matt Duchene, ktorý sa tak dostal na métu 500 bodov v kariére. Dvakrát udrel aj Mark Stone, v drese Penguins nazbierali dva body Evgeni Malkin a Phil Kessel.

"Je to úžasné číslo," povedal Duchene o svojej méte. "Mám obrovské šťastie, že môžem hrať hokej v tej najlepšej lige. Užívam si to a každé ráno sa teším na ľad."

Ottawa vďaka výhre poskočila na desiate miesto Východnej konferencie, keď vyhrala tri z posledných štyroch zápasov.

Obranca Christián Jaroš bol medzi zdravými náhradníkmi Senators.

Lundqvist prepisoval tabuľky

New York Rangers v Madison Square Garden zdolali Floridu 4:2. Na triumfe slávneho klubu sa podieľal aj gólman Henrik Lundqvist, ktorý si pripísal 39 úspešných zákrokov a pridal 438 výhru v kariére. Švédsky veterán tak v historickom poradí prekonal Jacquesa Planteho a poskočil na siedmu priečku. Na šiesteho Terryho Sawchuka aktuálne stráca 17 víťazstiev.

"Som naozaj hrdý," neskrýval nadšenie Lundqvist. "Už posun do elitnej desiatky pre mňa znamenal veľa, je to potvrdenie, že mám za sebou úžasnú kariéru. Som medzi brankármi, ktorí písali históriu. To je neskutočné."

Skvelú formu potvrdil aj útočník hostí Mike Hoffman, ktorý ku gólu pridal aj asistenciu a predĺžil svoju bodovú sériu už na 15 duelov. V nich zaznamenal osem gólov a desať prihrávok.

"Som tu preto, aby som bol produktívny," upozornil Hoffman. "Som spokojný, že mi pribúdajú body, ale tentoraz to bohužiaľ na výhru nestačilo."

Český útočník Filip Chytil skóroval už v treťom dueli v rade. Chytil trafil v predchádzajúcich zápasoch proti Vancouveru a New York Islanders a strelecká forma ho neopustila ani tentoraz. Už po 183 sekundách zužitkoval prihrávku Kevina Hayesa a strelou z ostrého uhla poslal Rangers do vedenia. Newyorský tím vyhral tretí z posledných štyroch duelov.

Ostatné zápasy: Karlsson sa dočkal gólu, Nashville opäť víťazne

Buffalo vybojovalo triumf nad jedným z najlepších tímov celej ligy, keď vyhralo v Minnesote 3:2. Sabres rozhodli v záverečnom dejstve, keď trafili Rasmus Dahlin a Jason Pominville.

Columbus splnil úlohu favorita a uspel na ľade Caroliny 4:1. Hviezdou duelu sa stal útočník Cam Atkinson, ktorý zažiaril tromi gólmi a asistenciou. Jeho kolega z elitnej formácie Artemi Panarin pridal tri prihrávky.

Nashville zdolal Los Angeles 5:3 a potvrdil pozíciu najlepšieho tímu Západnej konferencie. Predators ovládli predovšetkým poslednú tretinu, v ktorej súperovi nastrieľali tri góly. Útočník Calle Jarnkrok sa blysol hetrikom.

Elitný obranca Erik Karlsson sa dočkal prvého gólu v drese San Jose a prispel tak k víťazstvu kalifornského tímu 4:0 nad St. Louis. Karlsson svoj výkon korunoval aj jednou asistenciou, brankár Aaron Dell oslnil 30 úspešnými zákrokmi a čistým kontom.

Calgary ukončilo minisériu dvoch prehier a v domácom prostredí porazilo Edmonton 4:2 a poskočilo na piate miesto tabuľky Západnej konferencie. Na úspechu Flames sa výrazne podieľal český brankár David Rittich, ktorý predviedol 24 úspešných zákrokov.