Súhrn: Tatar znova trafil, Montreal vyhral v Calgary

Slovenský útočník dal už piaty gól v posledných piatich zápasoch

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Tomáš Tatar vo štvrtok pomohol Montrealu k výhre na ľade Calgary a rozšíril svoju zbierku gólov v sezóne na osem. Arizona s Richardom Pánikom sa postarala už o tretiu prehru lídra ligy Nashvillu za sebou. Anthony Beauvillier zažiaril hetrikom v derby Islanders proti Rangers, ktoré domáci Islanders vyhrali 7:5. Hosťom nepomohol ani gól Filipa Chytila.

Ďalší hetrik - dokonca v čistej verzii - predviedol Brayden Point pri výhre Tampy Bay v Pittsburghu. Obranca Erik Černák sa tak vo svojom druhom dueli v NHL prvýkrát radoval z výhry. Zápas medzi Columbusom a Floridou ponúkol gólové hody, domáci v ňom rázne ukončili úspešné ťaženie Panthers a vyhrali 7:3

Tatar pomohol Montrealu

Canadiens dosiahli cennú výhru 3:2 v Calgary. Paradoxom je, že rovnakým výsledkom porazili Flames už štvrtýkrát za sebou, len v prvom prípade na to potrebovali víťazný gól až v predĺžení.

V drese domácich, ktorí stratili tretí z posledných štyroch zápasov, sa medzi strelcov dvakrát zapísal Matthew Tkachuk. V druhom dejstve vďaka svojim gólom otočil stav z 0:1 na 2:1. Presne po ôsmich odohraných minútach totiž Tatar poslal hostí do vedenia.

Dvadsaťsedemročný slovenský forvard zaistil hosťom náskok 1:0, keď z medzikružia prekvapil gólmana Mikea Smitha. Jeho štvrtkový gól bol už piaty z posledných piatich duelov. Celkovo zatiaľ v sezóne nazbieral 16 bodov za 8 gólov a rovnaký počet asistencií.

Jonathan Drouin a Artturi Lehkonen v druhej dvadsaťminútovke zariadili ďalší obrat a Lehkonen v čase 52:14 rozhodol. Dôležitým faktorom pre úspech 'Habs' bol aj výkon, ktorý predviedol Carey Price. Brankárska hviezda si pripísala 43 úspešných zákrokov.

Chytil na chvíľu oživil nádej

V prvom derby sezóny medzi Islanders a Rangers padlo dvanásť gólov. Sedem z nich stihli Islanders a mohli sa tak radovať z výhry 7:5, ktorá bola v súbojoch s Rangers dokonca už ôsma v rade.

V drese víťazov sa štyrmi bodmi predviedol Anthony Beauvillier, ktorý zaznamenal svoj prvý hetrik v NHL a navyše pridal ešte asistenciu, Valtteri Filppula podporil jeho snahu tromi prihrávkami.

Hosťujúci Rangers mali skvelý nástup a v šiestej minúte si dvoma zlepenými gólmi v priebehu 35 sekúnd zaistili dvojgólový náskok. V polovici úvodného dejstva oň však za 63 sekúnd prišli.

Potom už Rangers do konca zápasu ťahali za kratší koniec. Filip Chytil bol síce v čase 57:31 v správnom čase na správnom mieste, keď sa k nemu odrazil puk a stačilo mu len trafiť odkrytú bránku, lenže Cal Clutterbuck pri hre Rangers bez gólmana zaistil výhru domácich.

"Išiel som do tohto zápasu hlavne so snahou užiť si to a pomôcť tímu vyhrať," vyhlásil Beauvillier, autor 21 gólov zo sezóny 2017-18, ktorý však skóroval len raz za 16 duelov tejto sezóny. "Samozrejme, že si to užívam. Je to úľava a nádej, že sa mi zase bude dariť lepšie. Som šťastný, že sme vyhrali."

Point hetrikom zostrelil Penguins

Pittsburgh dostal ďalšiu ranu. Proti Lightning nezískal body ani napriek vedeniu 2:0 a prehral už siedmy z posledných ôsmich zápasov.

Brayden Point totiž na konci prvej a na začiatku druhej časti predviedol čistý hetrik, na všetky góly mu pri obrate z 0:2 na 3:2 prihral Nikita Kucherov.

Šesť zo siedmich gólov padlo v presilových hrách, pri všetkých góloch Pittsburghu bol Patric Hornqvist, ktorý dvakrát skóroval a raz asistoval.

Point využil na svoje mimoriadne predstavenie práve presilovku a svoje zásahy vtesnal do 91 sekúnd. Stihol tak šiesty najrýchlejší hetrik v histórii a druhý najrýchlejší v ére od rozšírenia ligy v sezóne 1967-68. V drese Islanders to zvládol rýchlejšie len Derek King, ktorému 15. októbra 1991 stačilo 78 sekúnd.

"Je to naozaj úžasné! Aj keď tie dva góly boli z presilovky piatich na troch," pochvaľoval si Point. "Je to skvelé, môj prvý hetrik, ale bolo to vďaka chlapcom, ktorí to výborne odohrali. Ja som to potom zvládol zakončiť."

Louis Domingue pomohol k výhre 28 zákrokmi, Andrei Vasilevskiy je po zranení zo stredajšieho tréningu na neurčitý čas mimo hry.

Domáci Penguins sa museli zaobísť dokonca bez kapitána. Sidney Crosby má zdravotné problémy v hornej polovici tela, ale kouč Mike Sullivan uviedol, že sa nejedná o otras mozgu. Crosby by mal byť mimo hry približne týždeň.

"Musíme si z tohto zápasu zobrať čo najviac pozitív," zdôraznil gólman Matt Murray. "Myslím si, že sme boli lepším tímom pri hre piatich na piatich, na tom určite môžeme stavať. Samozrejme vieme, že nesmieme robiť toľko faulov. A keď už sa to stane, musíme odviesť lepšiu prácu v oslabení. V tom bol dnes ten hlavný rozdiel."

Obranca Erik Černák naskočil na svoj druhý duel v NHL a prvýkrát bol na víťaznej strane. Za viac ako 15 minút na ľade predviedol 6 hitov a zablokoval tri strely.

Blue Jackets vo forme

Vydarenú sériu Floridy, ktorá uspela päťkrát v rade, rázne uťal Columbus. Blue Jackets zmietli Panthers 7:3 a bodovali šiestykrát za sebou, keď vyhrali štyri z posledných piatich duelov.

Podobne ako Rangers a Penguins mala Florida na svojej strane sľubný náskok 2:0, navyše ešte počas prvej prestávky. Cam Atkinson však po návrate na ľad rýchlo znížil v oslabení a Blue Jackets už v čase 26:16 viedli 3:2. Hostia však boli v hre až do tretieho dejstva, keďže Keith Yandle vyrovnal.

Ale štvorgólová smršť medzi 45. a 55. minútou už ostala bez odpovede. Domácich môže tešiť to, že k vydarenému vystúpeniu prispeli spoločne. Až šesť hráčov si pripísalo dva body. Atkinson, Pierre-Luc Dubois, Boone Jenner, Brandon Dubinsky a Anthony Duclair mali všetci na konte gól a asistenciu.

Blue Jackets dominovali aj napriek tomu, že kvôli chorobe nemohli nastúpiť gólman Sergei Bobrovsky a útočníci Artemi Panarin a Riley Nash.

"Som si istý tým, že ani chlapci, ktorí sú tu v kabíne, sa necítia úplne najlepšie," uviedol Dubinsky. "To sa v tomto období roka občas stáva. Lenže občas, keď sa necítite dobre, idete ešte hlbšie a vydáte zo seba ešte niečo navyše."

Tretia prehra lídra ligy

Arizona si poradila s Nashvillom a najlepší tím doterajšieho priebehu súťaže tesne porazila 2:1. Predators stratili tretí zápas za sebou.

Predators sa na ľade Coyotes museli zaobísť bez útočníka Viktora Arvidssona, ktorý bude chýbať dlhých šesť až osem týždňov kvôli zlomenému palcu, a obrancu P.K. Subbana, ktorý bol vo štvrtok zapísaný na zoznam zranených hráčov kvôli problémom v hornej polovici tela.

Richard Pánik sa v drese Coyotes nepresadil, hoci doteraz sa mu proti tomuto súperovi veľmi darilo. V 16 predchádzajúcich dueloch proti Predators nazbieral 11 bodov za 5 gólov a 6 asistencií.

V ôsmej minúte Michael Grabner v oslabení otvoril skóre, Jason Demers potom v druhej časti ešte viac priblížil Coyotes k cennému skalpu. Nick Bonino v tretej tretine svojím prvým gólom v sezóny len znížil stratu.

Hlavným hrdinom v zostave víťazov bol brankár Darcy Kuemper, ktorý zvládol 45 zákrokov. Pekka Rinne v bránke Nashvillu ich mal len 21.

Ostatné zápasy: Flyers podľahli Devils, Maple Leafs vykradli San Jose

Philadelphia išla do zápasu proti New Jersey bez chorého obrancu Radka Gudasa a prehrala 0:3. Flyers navyše v dueli s Devils prišli okrem bodov aj o gólmana Briana Elliotta.

Ten stihol 23 zákrokov, ale po druhom inkasovanom góle šesť minút pred koncom odstúpil kvôli zraneniu. Jeho stav bude bližšie preskúmaný až dnes.

Veľmi zaujímavú bitku predviedli San Jose a Toronto. Spokojnejší boli nakoniec hosťujúci Maple Leafs, ktorí vyhrali 5:3, hoci po prvej tretine prehrávali 2:3. Kasperi Kapanen dal dva góly víťazov, Mitchell Marner pomohol tromi bodmi (1+2). Toronto je po piatej výhre z posledných šiestich vystúpení vo Východnej konferencii len jeden bod za prvou Tampou Bay.

Ottawa ukončila štvorzápasovú víťaznú sériu Detroitu tesnou výhrou 2:1, o ktorej rozhodol už v čase 27:05 v presilovke Drake Batherson. Ešte len dvadsaťročný forvard tak najlepším možným spôsobom ozdobil svoj debut v NHL. Slovenský obranca Christián Jaroš bol mimo zostavy víťazov.

Minnesota si poradila s Vancouverom, Wild po góloch šiestich rôznych strelcov deklasovali Canucks 6:2. Mikko Koivu dal gól a na ďalšie dva prihral. Wild oslavovali štvrtýkrát z posledných piatich duelov, Vancouver vyhral štvrtýkrát v rade.