Súhrn: Tatar skóroval proti Detroitu

Sobotné zápasy: Halák vychytal Bruins výhru po piatich porážkach, Pánik asistoval pri triumfe Capitals

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Tatar znížil stratu

Tatar v závere skóroval proti Detroitu

Tomáš Tatar v poslednej minúte duelu proti Red Wings tvrdo vystrelil bez prípravy a znížil manko Canadiens na jeden gól

• 00:41 •

V noci zo soboty na nedeľu si naozaj bolo z čoho vyberať, hralo sa až 14 zápasov. Predstavili sa v nich aj všetci Slováci, ktorí momentálne pôsobia v prvých tímoch NHL. Tomáš Tatar sa presadil proti svojmu bývalému mužstvu Red Wings, ale Montreal doma prehral 1:2. Brankár Jaroslav Halák pomohol ukončiť čiernu sériu Bostonu, ktorý pred víťazstvom 4:2 na Floride prehrali päťkrát v rade. Richard Pánik si pripísal prvú asistenciu v sezóne a jeho Capitals porazili Tampu 5:2.

Tatarov gól Montrealu nestačil

Tomáš Tatar mal v sobotnom zápase o motiváciu postarané, Montreal Canadiens sa postavili proti jeho bývalému tímu Detroit Red Wings. Dvadsaťdeväťročný forvard strelil jediný gól domácich, ale Canadiens padli 1:2.

Ako jediný strelec prekonal brankára hostí Jonathana Berniera, ktorý si vďaka 42 úspešným zákrokom odniesol ocenenie pre prvú hviezdu zápasu. Bol nepriestrelný až do poslednej minúty, keď Tatar 47 sekúnd pred záverečnou sirénou vystrelil od modrej čiary a zobral mu čisté konto.

Za Detroit sa však predtým presadili Tyler Bertuzzi a Mike Green, takže na body to nestačilo. Red Wings pridali druhú výhru v rade potom, ako presne mesiac nedokázali vyhrať a padli v 12 dueloch v rade. Montrealu sa naopak skončila trojzápasová séria výhier.

Domáci síce zasypali Bernierovu bránku 40 strelami, ale ujala sa až tá 41. z hokejky Tatara. Ten predĺžil svoju bodovú sériu na štyri zápasy proti tímu, ktorý ho draftoval do NHL a v ktorého drese nastupoval v siedmich sezónach.

Ľavý krídelník potvrdil svoju pozíciu najproduktívnejšieho muža Canadiens, s 29 bodmi je na prvom mieste pred kapitánom Shea Weberom, ktorý má o dva zápisy menej.

Halák pomohol ukončiť trápenie Bruins

Boston Bruins sa radovali z víťazstva po piatich prehrách v rade. Vytúžený úspech z bránky istil Jaroslav Halák, ktorý zastavil 31 striel domácich Florida Panthers a hostia si domov odniesli triumf 4:2.

Halák bol v prvých dvoch tretinách bezchybný. Prvýkrát inkasoval až v úvode tretieho dejstva, keď Mark Pysyk doťukol puk za jeho chrbát. O necelých 7 minút neskôr ho nasledoval aj Keith Yandle, ale to bolo zo strany Panthers všetko.

Hlavnou hviezdou zápasu sa stal David Pastrňák, ktorý strelil dva góly vrátane víťazného. Najskôr využil presilovú hru po prihrávke Brada Marchanda a v závere ešte spečatil triumf do prázdnej bránky Floridy.

Pastrňák predviedol piaty viacgólový večer v sezóne. V boji o Maurice Richard Trophy unikol Jackovi Eichelovi z Buffala na rozdiel päť gólov a bol vyhlásený za hlavnú hviezdu večera v BB&T Center.

Bruins už pred polovicou zápasu viedli 3:0. Ako prvý sa presadil Jake DeBrusk, ktorý využil aj prihrávku Davida Krejčího. Ten potom aj skóroval, keď precedil puk medzi betóny Sergeja Boborvského a bek Anton Stralman ho odpálil tesne zaňho.

"V posledných troch zápasoch to vyzerá tak, že sa vraciame k štýlu hokeja Boston Bruins," pochvaľoval si tréner Bruce Cassidy.

Kapitán Zdeno Chára bol s viac ako 24 minútami druhým najvyťaženejším hráčom mužstva. Neujali sa štyri jeho strelecké pokusy, pripísal si jeden hit a štyri bloky.

Pánik prvýkrát asistoval za Capitals

Washington rozhodol na ľade Tampy Bay v tretej tretine, ktorú vyhral 4:1 a dosiahol ôsmu výhru z posledných deviatich zápasov. Na čele NHL si drží päťbodový náskok pred Bostonom. Lightning sú naopak oproti kraľovaniu z minulej sezóny s 35 bodmi z 21 zápasov celkovo až na 21. mieste a na Capitals strácajú priepastných 18 bodov.

Richard Pánik v druhej minúte záverečnej tretiny pripravil gól pre Larsa Ellera, ktorý znamenal náskok Washingtonu 2:1. Dvadsaťosemročný slovenský útočník sa bodovo presadil prvýkrát od 27. novembra, na konte má okrem sobotnej prihrávky aj dva góly a päť bodov v plus/mínus.

Rozhodujúci gól Capitals strelil v 43. minúte Garnet Hathaway a prihrávku si pripísal český bek Radko Gudas. V čase 51:16 vrátil Tampu Bay do hry Jan Rutta, ktorý strelil premiérový gól v sezóne aj v drese Lightning.

Už po minúte mu pokazil radosť T.J. Oshie, ktorý po prihrávke Jakuba Vránu z pravého kruhu šikovne zašiel za bránku Andreja Vasilevského a zasunul puk k tyčke. Tom Wilson ešte v závere poistil výhru do prázdnej bránky.

Tampa Bay v polovici zápasu prišla o elitného forvarda Nikitu Kučerova, ktorého pri blokovaní strely Johna Carlsona zasiahol puk do pravej nohy.

Slovenský obranca Tampy Erik Černák skončil s jednou mínuskou, pripísal si dva strelecké pokusy a dve zablokované strely.

Vlasicovo vydarené jubileum

Obranca San Jose Marc-Edouard Vlasic môže na svoj jubilejný 1000. zápas v NHL spomínať v dobrom, pretože Sharks ukončili trápenie v podobe šiestich porážok za sebou. V druhom zápase tak dosiahol prvý úspech nový tréner Bob Boughner, ktorý v stredu nahradil odvolaného Petera DeBoera a v jeho premiérovom zápase Sharks utrpeli porážku s New York Rangers 3:6.

San Jose vykročilo za ukončením série neúspechov v 11. minúte, keď Joe Thornton bekhendom predložil puk pred bránku Tomášovi Hertlovi a Jacob Markström bol bezmocný.

Na ďalšie góly sa čakalo do záverečnej tretiny. V 48. minúte zvýšil Timo Meier a dvojgólový náskok Sharks ostal aj po konci duelu, hoci Canucks dvakrát zareagovali. Na gól Jakea Virtanena odpovedal pri hre Canucks bez brankára Evander Kane a po góle Bo Horvata v čase 59:31 osem sekúnd pred koncom zamieril do prázdnej bránky aj Logan Couture.

Symbolicky mu asistoval Vlasic, ktorý sa stal 17. obrancom v histórii NHL, ktorý zvládol 1000 duelov v drese jedného klubu. Pripísal si 321. bod za 72 gólov a 249 asistencií.

Andersen má 200. výhru

Edmonton pridal štvrtú porážku v rade, tentoraz pred vlastným publikom v Rogers Place podľahol Torontu 1:4. Brankár Maple Leafs Frederik Andersen si pripísal 36 úspešných zákrokov a dosiahol jubilejnú 200. výhru v NHL. Podarilo sa mu to v 344 dueloch a vyrovnal tak štvrtý najrýchlejší výkon v histórii Chrisa Osgooda.

Za ešte kratší čas to zvládli iba Ken Dryden (309 zápasov), Braden Holtby (319) a Jacques Plante (340). "Mám šťastie, že máme dlhodobo skvelý tím. Nedá sa to dosiahnuť sám, môžem k tomu prispieť len určitou časťou a ostatní chlapci ďalšou," povedal Andersen.

Toronto potvrdilo, že sa mu proti Edmontonu darí a porazilo ho siedmykrát za sebou. Najproduktívnejšie duo ligy Connor McDavid (57 bodov) a Leon Draisaitl (56) sa v drese porazených nepresadilo.

Ostatné zápasy: Úspech Dallasu v Nashville, Chicaga v St. Louis, Reimer vynuloval Flames

Útočník Erik Staal dvomi gólmi zaistil víťazstvo Minnesoty nad Philadelphiou 4:1 a k magickej tisícke mu chýba už len jeden bod. Tridsaťpäťročný Kanaďan má po 1207 dueloch na konte 428 gólov a 571 asistencií. Gólmi na 2:1 a 3:1 zariadil predĺženie bodovej série Wild na 12 zápasov, z ktorých deväť bolo víťazných.

Chicago Blackhawks utrpeli štvrtú porážku, keď prehrali v aréne St. Louis Blues 3:4. Obhajcovia Stanley Cupu tak uspeli po krátkej sérii troch porážok druhýkrát za sebou a sú na čele Západnej konferencie o jeden bod pred Colorado Avalanche. Blackhawks mali zápas výborne rozohraný, po dvoch góloch Brandona Saada zvýšil v čase 44:16 Patrick Kane. Domácim sa však podaril skvelý obrat, ku ktorému dvomi gólmi prispel Tyler Bozak.

Calgary Flames vyšli bodovo aj gólovo úplne naprázdno v súboji s Carolina Hurricanes a prehrali 0:4. Skončila sa tak ich deväťzápasová bodová séria siedmich výhier pod novým koučom Geoffom Wardom. Góly padali až po polovici zápasu. Brankár David Rittich stihol 27 zákrokov a trikrát inkasoval, Warren Foegele potom svojím druhým gólom v zápase spečatil náskok Hurricanes do prázdnej bránky. James Reimer vďaka 32 zákrokom uhájil druhú nulu v sezóne.

Z úspechu sa tešil aj Andrej Sekera, jeho Dallas Stars vyhrali na ľade Nashville Predators 4:1 a bodovali piatykrát za sebou, z toho štyri zápasy vyhrali. Za celú túto sériu Stars v riadnom čase neinkasovali viac ako dva góly. Predators naopak vyšli druhýkrát za sebou naprázdno. Sekera zablokoval štyri strelecké pokusy a skončil s jedným plusovým bodom.

Pittsburgh Penguins zdolali Los Angeles Kings 5:4 po nájazdoch. Zápas bol ako na hojdačke, Kings síce vyhrali prvú tretinu 2:0, ale v druhej vyrovnal Bryan Rust a na konci 52. minúty už mali Penguins za stavu 4:2 dvojgólový náskok. Kyle Clifford a Michael Amadio ho v rozmedzí 83 sekúnd zase vymazali a pokračovalo sa ďalej. Rust potom rozhodol aj nájazdy, v ktorých uspel ako jediný z ôsmich strelcov.

Alain Nasreddine sa dočkal prvého úspechu ako hlavný kouč v NHL. V Gila River Arene priviedol hosťujúcich New Jersey Devils k výhre nad Arizona Coyotes 2:1. Devils tak uťali sériu siedmich porážok. Nasreddine sa dočkal vo svojom siedmom zápase vo funkcii, Hynesa vystriedal 3. decembra. V druhom zápase v rade chýbal v zostave Taylor Hall, ktorého meno sa skloňuje s trejdom.

Ottawa Senators v dramatickej bitke zdolali Columbus Blue Jackets 4:3 po predĺžení a získali tak päť bodov z posledných troch duelov. Najvýraznejšie sa o to zaslúžil Anthony Duclair, ktorý v čase 61:56 skompletizoval tretí hetrik v kariére. Paradoxne sa mu to podarilo proti klubu, ktorý ho do Ottawy 23. februára vytrejdoval.

Predĺženie potrebovali aj New York Islanders, ktorí porazili Buffalo Sabres 3:2. Islanders uspeli už tretíkrát v rade, keď sa v čase 63:04 presadil Anthony Beauvillier. Jack Eichel si v drese porazených pripísal gól a prihrávku, vďaka čomu predĺžil svoju najdlhšiu bodovú sériu už na 16 duelov. Sabres vďaka tomu bodovali piatykrát v rade.