Súhrn: Tatar strelil víťazný gól

Slovenský útočník v Chicagu rozhodol o triumfe Montrealu, ktorý vyhral už tretí zápas v rade

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Útočník Tomáš Tatar sa v nedeľnom programe NHL zaradil medzi hlavných aktérov hracieho dňa, keď víťazným gólom na 3:2 rozhodol o triumfe Montrealu nad Chicagom. Forvard Canadiens bodoval už v treťom dueli v rade a na záver bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.

Nováčik Elias Pettersson sa zaskvel piatimi bodmi, keď gólom a štyrmi asistenciami prispel k víťazstvu Canucks na ľade Blues 6:1. Winnipeg nastrieľal sedem kúskov Philadelphii, ktorú nezachránil ani gól Jakuba Voráčka.

Tatar prvou hviezdou

Tatar mal hlavný podiel na treťom víťazstve Montreal Canadiens, ktorí vďaka jeho rozhodujúcemu gólu 77 sekúnd pred koncom zvládli zápas na ľade Chicago Blackhawks.

Dvadsaťosemročný forvard Montrealu v závere tečoval strelu Jeffa Petryho a poslal hostí do náskoku 3:2, na ktorý už Blackhawks nestihli odpovedať. Tatar bodoval už v treťom zápase po sebe.

Montreal už v prvej tretine viedol 2:0, keď sa presadili Max Domi a Shea Weber. Hostia síce vyrovnali vďaka dvom gólom Patrica Kanea, ale Tatar neskôr ich nádeje na obrat zmrazil.

Canadiens predĺžili svoju víťaznú sériu na tri duely. Chicago naopak utrpelo už siedmu porážku v rade. Gólman víťazov Carey Price predviedol skvelý výkon, keď zastavil 37 striel.

Nováčik Pettersson žiaril

Útočník Elias Pettersson pomohol k víťazstvu Vancouveru nad St. Louis 6:1 piatimi bodmi za gól a štyri prihrávky. Dvadsaťročný švédsky talent predviedol vo svojej premiérovej sezóne v NHL už druhý päťbodový zápas. Prvýkrát sa mu to podarilo 2. novembra, keď sa dvoma gólmi a troma prihrávkami podpísal pod výhru nad Colorado Avalanche 7:6 po predĺžení. Vtedy sa stal najmladším hráčom v histórii klubu, ktorému sa to podarilo.

Teraz sa mu ako šiestemu nováčikovi v ére po rozšírení NHL(od sezóny 1967-68) podarilo druhýkrát zaznamenať päť bodov. Napodobnil tak Bryana Trottiera z New York Islanders (1975-76), slovenských bratov Petra, Antona (1980-81) a Mariána Štastných z Quebec Nordiques (1981-82) a Mathewa Barzala z Islanders (2017-18).

"Ani veľmi neviem, čo na to povedať. Snažím sa vytvárať šance a keď hráte dobre, body prichádzajú," vyhlásil Pettersson, ktorý si polepšil na 30 bodov za 15 gólov a rovnaký počet prihrávok z 26 duelov.

Brock Boeser sa na ľade Blues blysol hetrikom. Canucks po 12 porážkach z predchádzajúcich 13 duelov zvíťazili druhýkrát v rade.

Boston zvládol predĺženie

Boston po prvej tretine po bránke Marka Stonea prehrával, ale na obrate sa podieľali aj české opory Bruins David Pastrňák a David Krejčím. Pastrňákova strela v 28. minúte v presilovej hre sa od blokujúceho Magnusa Paajarviho odrazila na pravý kruh k Bradovi Marchandovi, ktorý vyrovnal na 1:1.

Duel rozuzlil v čase 63:07 obranca Torey Krug, ktorému po obídení bránky naservíroval puk práve Krejčí. "Je to fenomenálny hráč a má úžasný prehľad na ľade. V lige je len málo hráčov, ktorí majú také myslenie ako on," chválil Marchand spoluhráča, ktorý sa teraz počas zranenia Patricea Bergerona zaradil do elitnej formácie k nemu a k Pastrňákovi.

Kašeho trojbodové predstavenie

Útočník Ducks Ondřej Kaše si tretíkrát v kariére pripísal tri body v jednom zápase. V dueli proti New Jersey v šesťgólovej prestrelke v prvej tretine najskôr v 14. minúte asistoval pri góle na 3:3, neskôr pomohol vyrovnať aj na 4:4.

V čase 53:58 s pomocou hráča New Jersey Kaše skóroval na 5:4. Jeho zakončenie z uhla síce Schneider pokryl, ale Andy Greene puk zo vzduchu napálil do vlastnej bránky.

Devils si 58 sekúnd pred koncom tretej tretiny pri hre bez brankára vynútili predĺženie vďaka gólu Marcusa Johanssona, ale Daniel Sprong víťazným nájazdom zariadil Anaheimu šiestu výhru z posledných siedmich zápasov.

Ducks v dueli prišli o brankára Ryana Millera, ktorý v 48. minúte odstúpil kvôli zraneniu a nahradil ho John Gibson.

Winnipeg stihol sedem gólov

Jakub Voráček bodoval piatykrát za sebou, ale Flyers vyšli prvýkrát po troch zápasoch naprázdno. V 18. minúte tečoval za Connora Hellebuycka strelu Travisa Sanheima od modrej čiary a znížil na 1:2.

To však bolo zo strany hostí všetko, potom už skórovali len domáci. Mark Scheifele pomohol troma asistenciami a Josh Morrissey ku gólu pridal aj dve prihrávky. Winnipeg zvládol piaty duel z posledných šiestich.

Brankár Flyers Michal Neuvirth po zranení v dolnej časti tela nastúpil ešte len na druhý zápas v sezóne, ale ani ten sa mu nevydaril podľa predstáv. Už v čase 27:31 ho po góle Brandona Taneva vystriedal Anthony Stolarz.

Neuvirth si dovtedy pripísal sedem úspešných zákrokov. Stolarz dostal z 25 pokusov Jets štyri góly a Flyers opúšťali Bell MTS Place s debaklom.

Ostatné zápasy: McDavid rozhodol o výhre Oilers, Vegas si poradilo s Dallasom

Edmonton ukončil sériu piatich víťazstiev Calgary, keď na vlastnom ľade vyhral vďaka gólu kapitána Connora McDavida z 13. minúty na 1:0. Gólman Mikko Koskinen si vďaka 24 zákrokom pripísal tretiu nulu v sezóne.

Minuloročný nováčik a finalista Stanley Cupu Vegas potvrdil formu výhrou nad Dallasom a uspel ôsmykrát z posledných 10 duelov. Marc-Andre Fleury zastavil 22 striel. Martin Hanzal z Dallasu, ktorý sa v piatok po takmer desiatich mesiacoch vrátil do zápasového kolotoča, strelil svoj prvý gól v sezóne.