Tatar premenil nájazd a pomohol k výhre

Súhrn stredajších zápasov NHL: Slovenský útočník sa presadil v samostatných nájazdoch a pomohol Red Wings zdolať Sharks 2:1

Autor NHL.com/sk

Slovenský útočník Tomáš Tatar sa v stredajšom zápase Detroit Red Wings proti San Jose Sharks presadil v šiestom kole záverečného rozstrelu a prispel tak k triumfu 2:1. Rozhodujúci nájazd mal na svedomí Justin Abdelkader. V bránke víťazov zažiaril český gólman Petr Mrázek, ktorý si pripísal 30 úspešných zákrokov.

Jaroslav Halák prvýkrát od 15. januára nechytal za New York Islanders, Thomas Greiss inkasoval päť gólov od Toronto Maple Leafs a Islanders sa nepodarilo skórovať. Najlepší nahrávač sezóny Jakub Voráček svojím gólom neodvrátil porážku Philadelphia Flyers na ľade Washington Capitals 3:5.

Detroit Red Wings - San Jose Sharks 2:1 po nájazdoch

Dvadsaťsedemročný Tatar sa presadil v šiestom kole samostatných nájazdov a ako tretí úspešný exekútor poslal Red Wings do náskoku. Na jeho strelu odpovedal Chris Tierney, ktorý sa pridal k Joeovi Pavelskimu a Loganovi Coutureovi a vyrovnal na 3:3. Duel následne rozuzlil Justin Abdelkader. Posledný pokus Tomáša Hertla už pohotovo zastavil gólman Mrázek.

Dvadsaťpäťročný Mrázek, ktorý väčšinu sezóny kryl chrbát Jimmymu Howardovi, v posledných piatich zápasoch dokopy inkasoval len päť gólov. Tretíkrát z toho pomohol Red Wings k výhre a prihlásil sa o väčšie viac možností od trénera Jeffa Blashilla dvoma čistými kontami za sebou - 14. januára na ľade Chicago Blackhawks (4:0) a 22. januára na klzisku New Jersey Devils (3:0).

V stredu ho prekonal len Kevin Labanc v čase 55:01 presnou strelou zápästím od modrej čiary, ktorý v svojom jubilejnom 100. zápase v NHL odpovedal na úvodný gól Trevora Daleyho z 47. minúty. Do akcie sa zapojil aj Tomáš Hertl, ktorý bodoval v treťom zápase za sebou.

"Necítil som sa veľmi dobre, keď dali dva góly z prvých dvoch nájazdov. Ale musím poďakovať chlapcom, že dali štyri góly. To nás priviedlo k víťazstvu," povedal Mrázek. Red Wings sa radovali z prvej domácej výhry po piatich neúspechoch. San Jose si pripísalo štvrtú porážku v rade.

Washington Capitals - Philadelphia Flyers 5:3

Voráček v 51. minúte svojím desiatym gólom v sezóne upravil na konečných 3:5. Najlepší nahrávač tejto sezóny NHL vo výskoku pred bránkoviskom tečoval strelu Ivana Provorova od modrej čiary. Dvadsaťosemročný odchovanec Kladna vylepšil svoju bilanciu na 57 bodov z 50 zápasov a posunul sa na ôsme miesto produktivity. Ale k zisku Flyers to neviedlo.

Michal Neuvrith sledoval Voráčkov gól už zo striedačky, keď pri zranení Briana Elliotta nastúpil v bránke Philadelphie druhýkrát za sebou. Zápas proti Capitals sa mu však nevydaril, rovnako ako v piatok doma proti Tampa Bay Lightning (1:5) päťkrát inkasoval.

Neuvirth pritom v prvej tretine kryl všetkých šesť pokusov domácich a Flyers sa dostali vďaka gólom Nolana Patricka a Travisa Konecnyho do dvojgólového vedenia. Ale medzi 23. a 24. minútou Chandler Stephenson vyrovnal dvoma gólmi v priebehu 47 sekúnd a Andre Burakovsky ešte v druhej tretine otočil stav v presilovej hre.

V záverečnom dejstve T.J. Oshie využil ďalšiu početnú výhodu a v čase 49:06 Devante Smith-Pelly poslal Neuvirtha na striedačku. Do bránky sa namiesto neho postavil Alex Lyon a vo svojom debute v NHL kryl všetkých päť zvyšných striel Capitals.

Voráček ľutoval, že Philadelphia v dobre rozohranom zápase nedosiahla body, ktoré sa vo Washingtone ťažko zbierajú. "Viedli sme 2:0 a chceli sme naďalej držať vyrovnanú hru, čo sa nám darilo. Potom to bolo 2:3, čo vo Washingtone nie je zlé, ale potom sa dvoma rýchlymi gólmi naše šance rozplynuli," vyhlásil.

Toronto Maple Leafs - New York Islanders 5:0

Obrancovia Travis Dermott a Justin Holl sa podpísali pod víťazstvo Maple Leafs svojimi prvými gólmi v kariére v NHL. Brankár Frederik Andersen udržal vďaka 28 zákrokom svoju štvrtú nulu v sezóne a celkovo 14. v základnej časti súťaže. K tretej výhre Toronta za sebou prispeli svojimi gólmi aj Kasperi Kapanen, Auston Matthews a Mitchell Marner.

Dvadsaťjedenročný Dermott ozdobil deviaty štart v NHL okrem gólu na 4:0 z 39. minúty aj asistenciou a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Poďakoval za prihrávku Williamovi Nylanderovi. "Bola to perfektná prihrávka. Ja som sa už len snažil, aby som neminul bránku," vyhlásil Dermott.

Holl zavŕšil výsledok na 5:0 a trafil tak hneď vo svojom premiérovom zápase v NHL. Dvadsaťšesťročný bek bol pred zápasom povolaný z farmárskeho tímu Toronto Marlies v American Hockey League kvôli ochoreniu Romana Poláka a Rona Hainseyho. "Bolo to skvelé. Dôležité víťazstvo a je pekné, že som k nemu prispel," podotkol Holl.