tatar 1019

Tomáš Tatar si v stredajšom dueli Detroit Red Wings na ľade Toronto Maple Leafs pripísal svoj prvý gól v aktuálnej sezóne. Pre rodáka z Ilavy to bol zároveň jeho jubilejný 100. zásah v NHL. Dvadsaťšesťročný útočník mal doteraz na konte dve asistencie zo šiestich zápasov. Český brankár Detroitu Petr Mrázek v 16. minúte vystriedal za stavu 1:3 Jimmyho Howarda, ale kanonádu domácich nezastavil.

Inkasoval hneď z prvej strely po pokuse Connora Browna a následne 19 úspešnými zákrokmi neodvrátil porážku Red Wings 3:6. Richard Pánik trafil už štvrtýkrát v sezóne, Chicago Blackhawks ale prehrali na ľade St. Louis Blues 2:5. Slovenská hviezda Blackhawks tak má po siedmich zápasoch na konte sedem bodov za štyri góly a tri asistencie.
Toronto Maple Leafs - Detroit Red Wings 6:3
Maple Leafs dokázali zo svojich prvých piatich striel v zápase streliť štyri góly. Howard opúšťal ľad v čase 15:46 len s dvadsaťpäťpercentnou úspešnosťou zákrokov. V šiestej minúte ho prvýkrát prekonal z ľavého kruhu Nazem Kadri a o 43 sekúnd neskôr zvýšil tečom strely Morgana Riellyho Zach Hyman. Na zníženie Henrika Zetterberga z 13. minúty odpovedal rýchlou strelou cez obrancu Auston Matthews.
Mrázka privítal v bránke hneď po 40 sekundách strelou z ľavého kruhu Brown a českému gólmanovi nešťastne tienil Mike Green. "Niektoré góly boli až smiešne. Neviem, či to bolo všetko o brankároch. Bol to jeden z tých zápasov, keď im tam spadne do bránky takmer všetko," uviedol tréner Detroitu Jeff Blashill.

Red Wings sa potom vzchopili. V 28. minúte sa zo svojho prvého gólu v sezóne a celkovo 100. v NHL radoval slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý mal z doterajších šiestich duelov na konte len dve asistencie. Už o 94 sekúnd neskôr znížil na 3:4 Jonathan Ericsson.
V 33. minúte ale prekonal Mrázka cez tieniaceho Jamesa van Riemsdyka Rielly a Maple Leafs si už nenechali zobrať víťazstvo. V 57. minúte pri hre Red Wings bez brankára poistil výsledok William Nylander a Toronto sa s 12 bodmi posunulo na čelo ligy.
"Je to príjemný pocit, že máme taký dobrý štart. Ale máme za sebou zatiaľ len dva týždne sezóny a ešte je pred nami dlhá cesta. Niektoré výhry sme si tvrdo vybojovali, na čo sme pyšní. Ale ako som už hovoril, sezóna sa ešte len začala," vyhlásil obranca Rielly.
Útočník Patrick Marleau v drese Toronta síce vo svojom jubilejnom 1500. zápase v NHL nebodoval, ale užil si výhru. V historickej tabuľke hráčov s najvyšším počtom štartov NHL sa dlhoročná opora San Jose Sharks a letná posila Maple Leafs posunula na 18. miesto pred bývalého útočníka Mikea Modana.
St. Louis Blues - Chicago Blackhawks 5:2
Dvadsaťšesťročný Pánik sa presadil v 55. minúte, keď pred Jakeom Allenom tečoval strelu Duncana Keitha od modrej čiary. Svoju bilanciu v sezóne tak vylepšil už na sedem bodov za štyri góly a tri asistencie.
Hrdinom zápasu sa stal útočník Jaden Schwartz, ktorý zariadil víťazstvo Blues hetrikom. V čase 12:46 pritom musel po náraze tvárou do mantinelu odstúpiť z hry, na druhú tretinu sa však vrátil a na vedúci zásah z piatej minúty nadviazal gólom na 2:0 v čase 25:59 a svoj tretí trojgólový zápas v kariére v NHL zavŕšil 52 sekúnd pred koncom pri hre Chicaga bez brankára.

"Zbehlo sa to rýchlo, vrazil som hlavou do mantinelu a nestihol som si tam dať ruky. Bol to hrôzostrašný okamih, ale mohlo to dopadnúť aj horšie. Po nejakých 20 alebo 30 minútach som sa cítil tak dobre, že som sa vrátil do hry," komentoval zranenie Schwartz.
Schwartz spečatil výsledok po tom, ako St. Louis najskôr aj vďaka 150. gólu Vladimira Tarasenka v NHL a zásahu Kylea Brodziaka viedlo už 4:0, ale Blackhawks vďaka gólom Richarda Pánika a Ryana Hartmana v presilových hrách zdramatizovalo záver zápasu.
Záver stretnutia strávil na trestnej lavici v drese víťazov český útočník Vladimír Sobotka, ktorý od 53. minúty inkasoval osem trestných minút. Pykal postupne za držanie Patricka Sharpa, dvojitý trest inkasoval za vysokú hokejku pri súboji s Lanceom Boumom, s ktorým absolvoval aj potýčku a dostal ďalšie dve minúty.
Los Angeles Kings - Montreal Canadiens 5:1
Kings ešte vylepšili svoj historicky najlepší vstup do sezóny v klubovej histórii, vyhrali piaty zo šiestich duelov a polepšili si na 11 bodov, vďaka ktorým sa posunuli na čelo Západnej konferencie. Trápenie Canadiens naopak pokračuje. Prehrali šiestykrát za sebou a od úvodnej výhry na ľade celku Buffalo Sabres 3:2 v predĺžení zaznamenali len jediný bod.

Montreal síce v Los Angeles od polovice úvodnej tretiny viedol vďaka gólu Paula Byrona. V 18. minúte ale v presilovej hre vyrovnal Mike Cammalleri a Kings zlomili zápas na svoju stranu štyrmi gólmi v tretej tretine. Adrian Kempe stihol za tretiu tretinu hetrik a asistenciu, Cammalleri si vylepšil bilanciu v zápase na dva góly a rovnaký počet prihrávok.
1. Adrian Kempe (LAK): 3 góly, 1 asistencia, 4 plusové body
2. Jaden Schwartz (STL): 3 góly, 5 striel, 3 plusové body
3. Morgan Rielly (TOR): 1 gól, 1 asistencia, 2 strely