Súhrn: Tatar prihral na víťazný gól Canadiens

Montreal má tretiu výhru v rade a slovenský útočník počas tejto série nazbieral sedem bodov

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Tri zápasy, sedem bodov. Tak znie skvelá bilancia Tomáša Tatara z posledného obdobia. Slovenský krídelník sa v stredu podieľal na ďalšej výhre Montreal Canadiens, ktorí v stredu porazili St. Louis Blues 3:2. Tatar v úplnom závere pripravil rozhodujúci gól domácich, ktorí zvládli už tretí duel v rade. Boston Bruins so Zdenom Chárom prehrali s Calgary Flames 2:5, pod čo sa dvoma gólmi podpísal český útočník Michael Frolík.

Tatar nezastavuje

Montreal síce dvakrát v zápase stratil vedenie, ale nakoniec oslavoval. Po 39 sekundách hry si pripísal prvý zásah za Canadiens útočník Max Domi, ktorý prišiel 15. júna výmenou za Alexa Galchenyuka z Arizona Coyotes. V druhom dejstve najprv v presilovej hre vyrovnal Vince Dunn a domácim potom rovnako v početnej výhode vrátil vedenie Mike Reilly.

Za Blues znovu vymazal stratu v ďalšej presilovke v 57. minúte Brayden Schenn, ale 11 sekúnd pred koncom tretej tretiny sa Brendan Gallagher postaral postaral o piatu porážku St. Louis v šiestich dueloch tejto sezóny. Bekhendom doklepol puk za Jakea Allena potom, ako Tatar vystihol zlú rozohrávku beka Coltona Parayka.

"Vyhrávanie je zábava. Teším sa, že teraz každý hráč prichádza na ľad s tým, že má v tíme dôležitú úlohu, " uviedol strelec víťazného gólu Gallagher. " Nech sa v tíme deje čokoľvek, dostávate priestor v kľúčových situáciách, dôležitých minútach. Myslím si, že teraz každý cíti zodpovednosť za svoju prácu a v tíme vládne dobrá atmosféra."

Tatar, ktorého Canadiens získali 10. septembra z Vegas Golden Knights výmenou za doterajšieho kapitána Maxa Paciorettyho, bodoval tretíkrát za sebou a bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu. Polepšil si na osem bodov za tri góly a päť asistencií zo šiestich zápasov. Sedem bodov si pripísal len v posledných troch dueloch.

Montreal uspel aj v treťom dueli po tom, ako zaradil do zostavy skúseného Tomáša Plekanca. Dlhoročná opora Canadiens totiž strávila prvé tri duely na tribúne. V pondelkovom súboji s Detroit Red Wings vo svojom 1000. zápase v NHL Plekanec prispel k výhre 7:3 gólom, tentoraz nebodoval.

Capitals zabrali

Po dvoch prehrách doma s New Jersey Devils (0:6) a na ľade Toronto Maple Leafs (2:4) sa opäť radoval obhajca Stanley Cupu Washington Capitals. Víťazstvo pred vlastným publikom nad New York Rangers 4:3 po predĺžení zariadil Capitals obranca Matt Niskanen, ktorý dal v čase 62:18 svoj prvý gól v sezóne.

Zužitkoval ideálnu prihrávku Evgenyho Kuznetsova. "Je príjemné skórovať, ale bolo to ľahké. Bola to skvelá práca (Kuznetsova) a ja som to len doklepol do bránky," vyhlásil Niskaken.

Kapitán Washingtonu Alex Ovechkin prispel k úspechu dvoma gólmi v presilových hrách. Obranca John Carlson pomohol tromi bodmi za gól a dve asistencie a Nicklas Backstrom zaznamenal dve asistencie. Pri všetkých góloch porazených asistoval Neal Pionk.

Frolíkov skvelý comeback

Tridsaťročný Michael Frolík sa v sobotnom zápase na ľade Colorado Avalanche dostal do pozície zdravého náhradníka, Flames vtedy vyhrali 3:2 po predĺžení. Bolo to preňho prvýkrát od sezóny 2010-11, v ktorej bol vymenený z tímu Florida Panthers do Chicago Blackhawks.

Ale proti Bostonu sa Frolík v čase 5:34 mohol radovať zo svojho druhého gólu v sezóne. Mal ľahkú úlohu, pretože krásnu kombináciu Matthewa Tkachuka a Mikaela Backlunda zakončil do odkrytej bránky. V 24. minúte potom Frolík po ideálnej Backlundovej prihrávke zvýšil na 4:1.

"Bol to dobrý začiatok a snáď sa mi bude podobne dariť aj naďalej," povedal Frolík, ktorý mohol hneď v 26. minúte vo vlastnom oslabení mohol zavŕšiť hetrik, ale v úniku nedokázal prekonať Tuukku Raska.

Útočník Calgary Johnny Gaudreau strelil jubilejný 100. gól v NHL a fínsky obranca Juuso Valimaki sa vo svojom šiestom zápase v lige naopak presadil prvýkrát.

Boston neuspel po štyroch víťazstvách, Zdeno Chára jednu strelu nepremenil a jednu zablokoval. David Krejčí aj David Pastrňák asistovali.

Pastrňák bodoval piatykrát v rade a zo šiestich duelov má na konte 10 bodov za sedem gólov a tri asistencie.

Kesler zaistil výhru Anaheimu

Anaheim Ducks si pripísali piatu výhru, keď porazili New York Islanders 4:1 a siedmich dueloch nového ročníka zatiaľ vyšli naprázdno len raz. Dvoma gólmi sa o to postaral útočník Ryan Kesler.

Najskôr šesť sekúnd pred koncom prvého dejstva využil presilovú hru a otvoril skóre. V 29. minúte zvýšil aj na 2:0 a prvýkrát od januára 2017 zažil dvojgólový zápas.

Gólman John Gibson prišiel o druhú nulu v sezóne až 35 sekúnd pred koncom, keď znížil na 1:3 Casey Cizikas. Za víťaza sa presadili aj Adam Henrique a Hampus Lindholm.