110218Tatar1

Okrem ostro sledovaného duelu Global Series v Helsinkách, v ktorom Jets porazili Panthers 4:2, sa za oceánom vo štvrtok odohralo ďalších jedenásť zápasov NHL. Slovenské farby tentoraz uhájil Tomáš Tatar, ktorý sa dvoma asistenciami podieľal na výhre Montrealu nad Washingtonom 6:4. Pri výhre bol aj Christián Jaroš, ktorého Ottawa si poradila s Buffalom, Colorado v zostave s Markom Daňom naopak nestačilo na Calgary.

Tatar v úlohe asistenta
Stret Montrealu s Washingtonom priniesol spolu desať gólov. Spokojnejší mohli byť domáci, ktorí nakoniec získali dva body za víťazstvo 6:4. Na výhre sa podieľal aj Tomáš Tatar, ktorý nazbieral dve asistencie.
Dvadsaťsedemročný útočník pripravil dva góly pre Brandona Gallaghera, ktoré strelil v rozmedzí necelých troch minút. Slovenský člen elitnej lajny Montrealu bodoval v druhom dueli v rade a po dvanástich odohraných dueloch má bilanciu jedenásť bodov.
Canadiens ešte štyri minúty pred koncom prehrávali 3:4, ale v úplnom závere súperovi nastrieľali tri góly. Okrem Gallaghera dal dva góly aj Jesperi Kotkaniemi, domácim sa nesmierne vydarila najmä posledná minúta riadneho hracieho času.

Tatar pripravil gól pre Gallaghera

Najprv v čase 59:38 Max Domi poslal Montreal do vedenia 5:4 Max Domi a Joel Armia udrel do prázdnej bránky už o dve sekundy neskôr, keď trafil hneď po vhadzovaní. Jedná sa o rekordný zápis, žiadny tím v NHL zatiaľ nestrelil dva góly v takom krátkom časovom rozmedzí.
"Koniec bol dosť bláznivý," usmial sa Jesperi Kotkaniemi, tretí muž tohtoročného draftu, ktorý sa radoval zo svojich úplne prvých gólov v NHL. "Nikdy som fanúšikov nepočul takto burácať."
Na druhej strane strelil dva góly Alex Ovechkin, na jeden z nich mu prihral český útočník Jakub Vrána.
Simonov gól stačil na bod
Útočník Dominik Simon potvrdil skvelú aktuálnu formu, jeho gól však Pittsburghu pomohol len k zisku jedného bodu. Penguins prehrali na ľade New York Islanders 2:3 po nájazdoch.
Český útočník otvoril skóre v čase 6:20, keď v presilovej hre dorazil do bránku strelu spoluhráča Jakea Guentzela. Simon bodoval v piatom zápase za sebou, počas tohto obdobia si pripísal dva góly a štyri asistencie.
Viac o téme: [NHL v Prahe? Splnený sen českých hokejistov]
"Bol to skvelý gól. Dominik pokračoval v akcii, nevzdal to a bol odmenený," pochvaľoval si tréner Penguins Mike Sullivan. "S jeho výkonmi sme veľmi spokojní, hrá s nadšením a nikdy sa nevzdáva."
Islanders však dokázali skóre otočiť. Najprv v druhom dejstve vo vlastnom oslabení vyrovnal Josh Bailey, v polovici tretej časti potom udrel Anders Lee.
Penguins odpovedali gólom Evgeniho Malkina v početnej výhode a duel tak dospel až do nájazdov. Bailey v ich tretej sérii rozhodol o triumfe domácich.
Islanders tak predĺžili víťaznú sériu proti súperom z Metropolitnej divízie. Tá teraz trvá už päť zápasov, čo sa klubu z New York podarilo úplne prvýkrát od sezóny 1982-1983. Spolu s minulým ročníkom Islanders vyhrali už sedem divíznych stretov za sebou.
Tretia výhra Detroitu
Hráči Detroitu zužitkovali výhodu domáceho prostredia, keď pretlačili New Jersey 4:3 a pripísali si už tretie víťazstvo v rade.
"Špeciálne tímy nám tentoraz fungovali," pochvaľoval si tréner Red Wings Jeff Blashill. "Dobre sme bránili v oslabeniach a v presilovkách sme boli veľmi nebezpeční."

Frk vypálil z kruhu a otvoril skóre

Úvodný gól strelil český útočník Martin Frk, ktorý po prihrávke Mikea Greena skóroval prvýkrát v sezóne.
Devils ešte v úvode tretej časti po góle Samiho Vatanena viedli 2:1, ale domáci potom vývoj skóre otočili.
V čase 44:59 Michael Rasmussen vyrovnal v početnej výhode, následne sa vo vlastnom oslabení presadil aj Justin Abdelkader. V poslednej minúte riadneho hracieho času sa potom presadili domáci Trevor Daley a hosťujúci Marcus Johansson.
Daňovo Colorado s prehrou
Súboj Calgary s Coloradom sa zmenil na veľkú prestrelku. Šťastnejší nakoniec boli Flames, ktorí svojho soka na domácom ľade zdolali 6:5.
Samotný zápas sa však pre kanadský tím nevyvíjal veľmi dobre. Po dvoch tretinách prehrával 1:4 a bol na míle vzdialený od bodového zisku. V záverečnej časti však Flames svojho súpera zostrelili piatimi gólmi.
Víťazný zásah mal na svedomí útočník Michael Frolík, ktorý potvrdil, že zažíva výbornú sezónu. Skúsený forvard má na konte šesť zárezov, za celý minulý ročník ich pritom zvládol desať.
Tri body nazbierali kapitán Mark Giordano a útočník Mathew Tkachuk, dva zase Sean Monahan a Mikael Backlund. Elitní útočníci Mikko Rantanen a Nathan MacKinnon v drese hostí vyšli bodovo naprázdno, presadil sa len Gabriel Landeskog.
Marko Daňo mal v drese Avalanche za necelých sedem minút na ľade dva bloky a jeden hit, v piatich odohraných dueloch v sezóne zatiaľ nebodoval.
Nashville naďalej vládne
Súboj o čelo celej ligy dopadol lepšie pre hráčov Nashvillu, ktorí vyhrali na ľade Tampy Bay 4:1 a ako prví sa dostali na dvadsaťbodovú métu.
Predators sa mohli oprieť o fantastický výkon gólmana Pekku Rinneho, ktorý vo svojom prvom štarte po zranení predviedol 42 úspešných zákrokov. Prekonal ho len Slater Koekkoek.
"Vždy, keď nemôžem chytať, tak som z toho trochu nervózny," usmial sa Pekka Rinne. "Som rád, že som sa vrátil hneď do zápasu proti takémuto silnému súperovi. Cítil som sa dobre, z víťazstva mám veľkú radosť."
Predators strelili dva góly v úvodnej aj v záverečnej tretine. Dva body mali na konte Kyle Turris, Calle Jarnrok a Ryan Johansen.
Útočník Lightning Ondřej Palát do duelu opäť nezasiahol kvôli bližšie nešpecifikovanému zraneniu v dolnej časti tela.
Ďalšie zápasy: Dallas zaskočil Toronto, Sharks doma neuspeli
Hráči New York Rangers vybojovali cenný skalp, keď zvíťazili na ľade Anaheimu 3:2 po nájazdoch. K úspechu hostí prispel jednou asistenciou aj mladý útočník hostí Filip Chytil.
Toronto nepotvrdilo úlohu favorita, keď doma prehralo s Dallasom 1:2. Útočník Tyler Segiun režíroval triumf Stars dvoma gólmi, obranca Martin Marinčin za Maple Leafs nenastúpil.
San Jose utrpelo tretiu prehru z posledných štyroch duelov, keď na svojom ľade vôbec nezvládlo súboj s Columbusom a prehralo 1:4. Anthony Duclair sa blysol dvoma bodmi za gól a prihrávku.
Los Angeles je v obrovských problémoch, tentoraz doma podľahlo Philadelphii 2:5 a so siedmimi bodmi ostáva najhorším tímom Západnej konferencie. Útočník Jakub Voráček Flyers pomohol jednou asistenciou.
Bitka Edmontonu so Chicagom mala jednoznačný priebeh, Oilers svojho soka zmietli 4:0, Dvoma gólmi sa o to postaral útočník Drake Caggiula.
St. Louis dokonale využilo výhodu domáceho prostredia, keď prestrieľalo Vegas 5:3. Oslavovalo sa aj v Ottawe, ktorá našla recept na Buffalo a radovala sa z triumfu 4:2. Slovenský obranca Christián Jaroš nazbieral štyri hity.