Súhrn: Tatar pomohol k cennému triumfu

Canadiens si poradili s Flyers 3:1, San Jose má isté play off a Pastrňák sa vrátil

NHL.com @NHLdotcom

V utorok sa v zámorí odohralo desať zápasov. Ako jediný Slovák sa presadil Tomáš Tatar, ktorý prihrávkou pomohol Canadiens ovládnuť dôležitý duel s Philadelphiou 3:1. Boston si bez problémov poradil s Islanders 5:0 a v zostave bol aj David Pastrňák, ktorý sa vrátil po 16 vynechaných zápasoch. Zdeno Chára si tak vychutnal víťazstvo nad svojím bývalým klubom. Hoci Sharks mali v utorok voľno, môžu sa tešiť z istotého postupu do play off, v ktorom ich už čakajú Tampa Bay a Calgary.

Tatar asistoval pri cennom víťazstve

Montreal Canadiens si zvládli nesmierne dôležitý súboj, keď vyhrali na ľade Philadelphia Flyers 3:1. Strácajú už len jeden bod na druhú divokú kartu na Východe, ktorú aktuálne drží Columbus. Philadelphia je po stredajšom dueli tesne za ním, ale má už o päť bodov menej.

Canadiens urobili prvý krok k víťazstvu v závere prvej tretiny, keď Brendan Gallagher využil Tatarovu prihrávku, ktorá bola už 29. v ročníku. Dvadsaťosemročný forvard má v sezóne na konte 51 bodových zápisov.

V úvode tretej tretiny zvýšil náskok kapitán Shea Weber a v tretej časti dal Sean Couturier jediný gól Flyers. Minútu a päť sekúnd pred koncom ešte Max Domi spečatil skóre gólom do prázdnej bránky. Montreal tak uspel po dvoch prehrách za sebou.

"Môžeme vyhrať naše zápasy a to je všetko, čo môžeme ovplyvniť," uviedol kapitán Montrealu Shea Weber. "Dnes sme zvládli, čo sme mali a musíme sa sústrediť na štvrtok (na duel proti New York Islanders)."

Flyers to teraz budú mať mimoriadne ťažké, prehrali totiž tretí z posledných štyroch duelov. Montreal, ale aj Columbus, ktorý drží druhú divokú kartu, totiž odohrali rovnaký počet zápasov - 73.

Pastrňákov víťazný návrat

Obávaný český ostrostrelec si po viac ako mesiaci zahral zápas NHL. Pastrňák si 10. februára pri odchodu zo sponzorskej večere zranil palec ľavej ruky a musel s ním ísť na operáciu.

Rekonvalescencia sa predĺžila na 16 zápasov, ale zdá sa, že všetko ide správnym smerom. V Nassau Coliseum sa síce zapísal do štatistík len dvojminútovým trestom za hákovanie, ale inak mohol byť spokojný.

Bruins zápas nečakane jasne ovládli. Už po 72 sekundách ich poslal do vedenia Sean Kuraly, ktorý potom v druhom dejstve zvýšil aj na 3:0. V tretej časti potom Patrice Bergeron a Jake DeBrusk zavŕšili výsledok.

Namiesto Jaroslava Haláka dostal v bránke víťazov prednosť Tuukka Rask a pripísal si štvrtú nulu v sezóne. Stačilo mu na ňu len 13 zákrokov. "Trinásť striel... Ani neviem, či mali aspoň päť možností skórovať," nahlas uvažoval Rask. "Som ohromený, aký skvelý zápas sme odohrali."

Kapitán Chára nastúpil proti svojmu bývalému klubu, ktorý ho v roku 1996 draftoval do NHL a v ktorého drese odohral štyri sezóny. Pripísal si tri body v štatistike plus/mínus, dve strely a dva bloky. Upozornil na seba aj bitkou s Mattom Martinom, za ktorú vyfasoval päť trestných minút.

Bruins potvrdili, že sa im proti Islanders pred ich divákmi darí. Porazili ich ôsmykrát za sebou od konca januára 2014 a celkovo ich za toho obdobie prestrieľali v pomere 35:13.

Fínsky útočník Valtteri Filppula dohral už v polovici prvej tretiny po hite od Connora Cliftona.

Schwartzov hetrik

Strelcom noci bol Jaden Schwartz zo St. Louis Blues, ktorý nastrieľal hetrik do siete Edmonton Oilers a k ich debaklu 7:2 navyše prispel aj asistenciou.

Schwartz rozložil svoje gólové zárezy do všetkých troch tretín a tešil sa zo svojho štvrtého hetriku v NHL.

Veľmi dobre mu však sekundovali aj David Perron, ktorý dal dva góly a na jeden prihral, či Tyler Bozak s tromi asistenciami.

Blues si upevnili pozíciu na postupových priečkach v Západnej konferencii, keď na Minnesota Wild, ktorí sú prví 'pod čiarou', majú sedem bodov k dobru. Rovnako veľká je aj strata Oilers na druhú divokú kartu, ktorú aktuálne držia Arizona Coyotes.

Mrázek vychytal nájazdy proti Penguins

Carolina získal dôležité body v súboji tímov, ktoré sa snažia vybojovať si istotu účasti vo vyraďovacích bitkách, keď porazila Pittsburgh po nájazdoch.

Výhra však bola tvrdo vybojovaná, lebo Justin Williams zachraňoval zápas úspešnou dorážkou v čase 58:04 už vo chvíli, keď bol gólman Petr Mrázek na striedačke.

Hamilton potom ako jediný úspešný exekútor rozhodol nájazdy, keďže Mrázek zastavil pokusy hviezdneho tria Penguins v zložení Phil Kessel, Sidney Crosby a Jake Guentzel.

Mrázek si celkovo pripísal 36 úspešných zákrokov a bol vyhlásený za prvú hviezdu večera.

"Brankár bol dnes naozaj skvelý, to bolo úplne evidentné," ocenil kouč Hurricanes Rod Brind'Amour.

"Všetci vieme, kde sme my a kde je Pittsburgh. Sezóna speje do konca a každý sa snaží makať naplno," podotkol Mrázek. "Len sa snažím chytať čo najlepšie, ostať pozitívne naladený a predviesť čo najviac dobrých zákrokov, aby mal náš tím šancu vyhrať."

Šampióni uspeli v New Jersey

Washington Capitals splnili povinnosť v podobe výhry 4:1 na ľade New Jersey Devils.

Kenny Agostino síce v čase 19:59 odpovedal na úvodný gól, ktorý dal v tretej minúte Andre Burakovsky, ale to bolo zo strany domácich všetko.

Obhajcovia Stanley Cupu rozhodli tromi zásahmi v priebehu necelých ôsmich minút v druhom dejstve. Postupne sa medzi strelcov zapísali Brett Connolly, Evgeny Kuznetsov po asistencii Jakuba Vránu aj Tom Wilson.

Nicklas Backstrom sa prihrávkou pri góle Wilsona dostal na métu 50 asistencií, čo sa mu podarilo už šiestej sezóne za sebou. Medzi stále aktívnymi hráčmi to zvládol len Joe Thornton v ročníkoch 2002-03 až 2009-10.

Calgary konečne zdolalo Columbus

Calgary Flames zlomili prekliatie ôsmich porážok v rade proti Columbus Blue Jackets, ktoré trvalo od marca 2011. Za toto obdobie proti nim uhrali len štyri body, ale v utorok po víťazstve 4:2 získali obidva.

Hlavnými hviezdami v Scotiabank Saddledome sa stali Česi. David Rittich bol po výbornom výkone vyhlásený za prvú hviezdu zápasu a Michael Frolík za druhú.

Frolík sa presadil po 35 sekundách druhej časti a jeho zásah sa nakoniec ukázal ako víťazný. Oliver Bjorkstrand v tretej tretine znížil, lenže Matthew Tkachuk v čase 59:09 gólom do prázdnej bránky s Frolíkovou asistenciou definitívne rozhodol.

Flames po štvrtje výhre z posledných piatich duelov zvýšili svoj náskok na čele Západnej konferencie na tri body pred San Jose Sharks.

"Bol to už ako zápas play off," uviedol Rittich, ktorý dokopy zastavil 31 striel súpera. "Kým súper hrá o všetko a túži sa dostať do play off, my sa naň chceme čo najlepšie pripraviť Toto bol presne zápas, aký sme potrebovali. A hrali sme v ňom dobre, takže máme fajn pocit."

Okrem Flames získali istotu účasti v play off aj Sharks, aj keď v utorok nehrali. Do vyraďovacích bojov o Stanley Cup sa dostali už v dvadsiatej prvej sezóne z 27, odkedy vstúpili do súťaže v ročníku 1991-92.

Ostatné zápasy: Dôležitá výhra Avalanche, Predators vynulovali Maple Leafs

Nashville Predators sú ešte len druhým tímom v histórii po Flyers (1992-93), ktorý dokázal aspoň v dvoch vzájomných zápasoch sezóny proti Toronto Maple Leafs uhájiť v sérii v rámci základnej časti nulu na konte inkasovaných gólov. Predators v januári vyhrali na ľade súpera 4:0, tentoraz doma 3:0. Pekka Rinne uhájil čisté konto 22 zákrokmi.

Gólman Ben Bishop síce predĺžil rekord klubu bez inkasovaného gólu len o dve minúty a 11 sekúnd na 233:04, ale Dallas Stars aj tak porazili Florida Panthers 4:2. Obidva tímy mali medzi sebou dvojgólového strelca. Alexander Radulov dvomi zásahmi v druhej tretine rozhodol, za hostí sa dvakrát presadil Aleksander Barkov.

New York Rangers prehrali s Detroit Red Wings 2:3, ale pozornosť bola zameraná predovšetkým na zdravotný stav jedného z účastníkov. Hosťujúci švédsky útočník Jacob de la Rose bol kvôli zrýchlenému srdečnému rytmu prevezený do nemocnice, kde ostal cez noc na pozorovanie a po návrate do Detroitu ho čaká vyšetrenie u špecialistu.