Budaj odchytal dve tretiny, Tampa oslavovala

Slovenský brankár kryl 18 striel súpera, Lightning zdolali Hurricanes 4:3

Autor NHL.com / NHL.com

Slovenský gólman Peter Budaj výrazne prispel k výhre v prípravnom dueli Tampa Bay Lightning nad Carolina Hurricanes v pomere 4:3. Tridsaťpäťročný gólman odchytal prvé dve tretiny, v ktorých kryl 18 striel z 20 pokusov súpera. Pred poslednou dvadsaťminútovku ho v bránke nahradil Michael Leighton.

V drese obhajcu Stanleyovho pohára Pittsburgh Penguins pri výhre nad Detroit Red Wings 6:5 po predĺžení zažiaril piatimi bodmi za gól a štyri asistencie Jake Guentzel. Za hostí zaznamenal štyri body za dva góly a rovnaký počet prihrávok Gustav Nyquist, ktorému v čase 58:00 pri góle na 5:5 asistoval slovenský forvard Tomáš Tatar.

Brankár Jaroslav Halák sa neobjavil v bránke pri výhre New York Islanders nad Philadelphia Flyers 3:2 po predĺžení. V bránke porazených odchytal duel hraný v Allentowne gólman Michal Neuvirth. Inkasoval len v tretej minúte v oslabení troch proti piatim, keď ho prekonal Matthew Barzal.

Český útočník Filip Chytil prežil v prípravnom zápase v drese New York Rangers parádnu premiéru. Odchovanec Zlína, ktorého klub z Manhattanu draftoval tento rok v júni v prvom kole na 21. mieste, rozhodol v dueli v domácej Madison Square Garden o víťazstve nad New Jersey Devils 4:3 po predĺžení. Za porazených skóroval forvard Pavel Zacha.

Medzi strelcov sa v stredajšom programe celkovo desiatich duelov zapísal aj ďalší český ofenzívny talent Jakub Vrána, ktorý prispel k víťazstvu Washington Capitals na ľade Montreal Canadiens 4:2.

Chytil sa pri debute zaradil do stredu prvého útoku s Matsom Zuccarellom a Chrisom Kreiderom. Celkovo dostal priestor na ľade na 18 minút a 52 sekúnd. Takmer deväť minút strávil aj na presilových hrách a svojou treťou strelou v zápase korunoval svoj výkon v čase 64:56 víťazným gólom.

Pri presilovej hre štyroch proti trom ho Zuccarello uvoľnil na pravom kruhu a Chytil pohotovo prekonal presúvajúceho sa MacKenzieho Blackwooda. Vyslúžil si aj ocenenie pre druhú hviezdu zápasu za spoluhráčom z útoku Kreiderom.

"Bol to úžasný pocit, že som skóroval v predĺžení. Môj prvý gól a hneď víťazný. Bola to skvelá prihrávka od Matsa Zuccarella. Vystrelil som a bol to gól. Som rád, že sme vyhrali," opísal svoje rozpoloženie šťastný Chytil.

Hoci takmer mesiac bojoval so zranením, cítil sa vo svojom prvom dueli v Severnej Amerike skvelo. "Bol to môj prvý zápas po štyroch týždňoch, ale bolo to parádne. Hral som so skvelými chlapcami, výbornými hokejistami, jednými z najlepších v NHL," dodal Chytil.

Rangers predtým trikrát v zápase stratili vedenie. Dvadsaťročný Zacha v 25. minúte krásnym tečom vyrovnal na 1:1. Puk nahodil od ľavého mantinelu bekhendom Drew Stafford a šiesty hráč draftu z roku 2015 ho zo vzduchu tečoval za Henrika Lundqvista.

Dvadsaťjedenročný Vrána v Montreale v 10. minúte v presilovej hre zvýšil náskok Capitals na 2:0. Z ľavého kruhu nahodil puk bekhendom pred bránku a obranca Brandon Davidson ho nešťastne tečoval do vlastnej bránky. V druhej tretine domáci vyrovnali a asistenciami sa na tom podieľali aj v početných výhodách pri svojej premiére v drese Canadiens obranca Jakub Jeřábek a útočník Aleš Hemský.