Gallagher trafil po šiestich sekundách tretiny

Útočník Tomáš Tatar sa v sobotu asistenciou posieľal na triumfe Montrealu na ľade St. Louis 5:2. Brankár Jaroslav Halak pomohol Bostonu získať bod, ale Bruins nakoniec v súboji s Maple Leafs padli 3:4 po predĺžení. David Pastrnak opäť skóroval a pripojil aj prihrávku. Premiérový gól jednotky draftu Jacka Hughesa bol rovno aj víťazný, mladík bol jediným strelcom v súboji New Jersey s Vancouverom.

Tatar prispel k výhre
Montreal Canadiens si už druhýkrát v sezóne poradili s úradujúcimi šampiónmi zo St. Louis, ktorí utrpeli štvrtú porážku v rade. Na triumfe sa opäť podieľal aj Tatar. Dvadsaťosemročný útočník v závere šiestej minúty prvej časti rozbehol presilovkovú akciu, ktorá vyústila do úvodného gólu Jordana Weala.
Rodák z Ilavy si pripísal štvrtú asistenciu v sezóne a po dvoch dueloch bez bodu sa vrátil do gólových štatistík. Po ôsmich zápasoch sezóny má na konte aj dva góly.
Brankár víťazov Carey Price predviedol 32 úspešných zákrokov a posunul Montreal k tretiemu víťazstvu v posledných štyroch zápasoch. Hviezdny gólman si pripísal už 325. výhru v NHL, vďaka čomu sa posunul na 27. miesto v histórii.
Kapitán víťazov Shea Weber pomohol svojmu tímu gólom a asistenciou, medzi strelcov sa zapísali aj Brendan Gallagher, Jonathan Drouin a Nick Suzuki. St. Louis naopak nepomohli zásahy Jadena Schwartza a Davida Perrona.
Canadiens teda zvládli obidva úvodné zápasy proti posledným víťazom Stanley Cupu, 12. októbra ich porazili 6:3.
Halák pomohol k bodu
Brankár z Bratislavy sa štvrtýkrát v sezóne postavil medzi tyče Bostonu, ale tentoraz prispel len k zisku jedného bodu za prehru 3:4 po predĺžení. Halák predviedol proti Torontu 25 úspešných zákrokov, ale štyrikrát inkasoval. Maple Leafs sa radovali z výhry potom, ako Morgan Rielly prestrelil Haláka v 4. minúte predĺženia.
Pastrňák opäť predĺžil svoju bodovú sériu, tentoraz stihol dva body za gól a asistenciu. Do štatistík sa tak zapísal už v šiestom dueli za sebou. V tomto období si pripísal 15 bodov za deväť gólov a šesť asistencií. V Toronte svojím gólom poslal duel do predĺženia, keď v 56. minúte vymazal tesný náskok Maple Leafs.
"Dôležitá výhra," konštatoval Rielly. "Bol to tím z našej divízie, hrali sme bez Johna (Tavaresa)... V takýchto zápasoch túžime byť úspešní a myslím si, že sme túto výzvu zvládli. Nebolo to tak, ako by sme chceli vyhrať, ale berieme aj toto."
V zápase sa proti sebe postavili aj dvaja slovenskí obrancovia. Šéf Bruins Zdeno Chara zasypal bránku domácich piatimi strelami zablokoval jednu strelu.
Martin Marincin si v drese Toronta pripísal jeden bod v plus/mínus a odsedel si štyri minúty na trestnej lavici.

Pastrňák perfektne trafil z pravého kruhu

Hughes vs. Hughes
Prvý hráč tohtoročného draftu Jack Hughes z New Jersey Devils dal svoj prvý gól v NHL. Navyše sa mu to podarilo v zápase, v ktorom proti nemu hral jeho starší brat Quinn, obranca a sedmička minuloročného draftu. New Jersey Devils vďaka tomu zdolali Vancouver Canucks 1:0. Mackenzie Blackwood udržal čisté konto vďaka 25 zákrokom.
Išlo o prvý súboj osemnásťročného Jacka s dvadsaťročným Quinnon na úrovni NHL. Mladší z bratskej dvojice ho ozdobil víťazným gólom v presilovke, keď v 15. minúte po strele zápästím využil prihrávku Taylora Halla. V hľadisku haly Prudential Center ho videlo približne 75 členov rodiny Hughesovcov.
"Bolo to úžasné, je naozaj vzrušujúce dať gól v NHL," jasal Jack Hughes. "Keď vidíte, že puk prešiel do bránky, tak začnete hulákať a robiť také tie veci, ktoré k tomu patria. Prišlo to trošku neskôr, ale je dobré, že som sa dočkal. Je to neskutočný pocit a ja len verím, že budem môcť takto oslavovať ešte veľa gólov."
Vo veku 18 rokov a 158 dní sa Jack Hughes stal druhým najmladším hráčom v histórii Devils, ktorý strelil svoj prvý gól v NHL. Prvenstvo v tomto smere patrí Craigovi Wolaninovi, ktorý sa v sezóne 1985-86 presadil vo veku 18 rokov a 135 dní.

Vancouver kvôli porážke prišiel o štvorzápasovú víťaznú sériu. "Keď už máme prehrať 0:1, tak sa teším aspoň z toho, že ten gól dal brácho. Ale z našej porážky samozrejme nie som nadšený," uistil Quinn Hughes. "Zagratuloval som mu, ale napriek všetkej tej bratskej láske by som si želal, aby sme 1:0 nabudúce vyhrali my."

Hughes strelil v presilovke prvý gól v NHL

Colorado naďalej boduje
Avalanche zažívajú skvelý úvod sezóny, ich sobotná cenná výhra 6:2 na ľade Tampy Bay im priniesla body už ôsmykrát v rade a sedemkrát z toho sa radovali z výhry.
Prvou hviezdou zápasu sa stal útočník Tyson Jost, ktorý nastrieľal svoj prvý hetrik v NHL. Mikko Rantanen pomohol víťazom gólom a prihrávkou, Colin Wilson zaznamenal tri asistencie.
Jostovi stačila na hetrik stačila prvá polovica zápasu, dosiahol ho už v čase 26:06, keď uzavrel skvelú trojminútovku Colorada. Hostia počas nej odskočili z 1:1 na 4:1 a rozhodli tak o osude zápasu.
"Úžasný pocit, naozaj niečo výnimočné," pochvaľoval si Jost. "Je to niečo, o čom som ako dieťa vždy sníval, keď som sa hral na dvore. Naozaj skvelý pocit a nádherný moment kariéry."
Druhou hviezdou zápasu sa stal brankár Pavel Francouz, ktorý proti silnému súperovi predviedol 44 úspešných zákrokov. V NHL sa predstavil len druhýkrát a v obidvoch prípadoch z toho bolo víťazstvo.
"Bola to veľká výzva," vyhlásil Francouz. "Samozrejme, že som bol z tohto zápasu trošku nervózny, ale potom som sa to snažil vnímať ako zábavu. A bol to naozaj zábavný večer."

Rantanen z bekhendu zakončil sólo

Ostatné zápasy: Štvrtá prehra Flyers, koniec série Penguins a potvrdenie pozície Buffala
Philadelphia Flyers síce boli na štarte novej sezóny dobre naladení, keď vyhrali zápas NHL Globas Series v Prahe proti Chicagu (4:3), dobre zvládli aj presun do zámoria, keď zdolali New Jersey 4:0, ale odvtedy len prehrávajú. Porážka 1:4 s Dallas Stars bola už štvrtá v rade. Stars uspeli ešte len druhýkrát v posledných 10 zápasoch a uťali tak sériu štyroch zápasov bez bodového zisku. Podarilo sa im to aj napriek tomu, že inkasovali už po 43 sekundách. Andrej Sekera odohral za víťazov takmer 23 minút a zablokoval tri strely.
Vegas Golden Knights zvíťazili v Pittsburghu (3:0) a v 173. odohranom zápase základnej časti si pripísali 100. víťazstvo. Brankár Marc-Andre Fleury proti svojmu bývalému tímu zažiaril nulou, ktorú dosiahol vďaka 29 úspešným zákrokom. V historickom prehľade sa tak dotiahol na legendu Terryho Sawchuka. Ten je so 445 vychytanými výhrami siedmy. Fleury pridal 57. čisté konto v kariére, z toho ich mal 13 vo farbách Vegas.

Fleury nedovolil Pittsburghu vyrovnať

Brock Nelson sa presadil už po 33 odohraných sekundách z predĺženia, New York Islanders sa vďaka tomu radovali v Nationwide Arene po víťazstve 3:2 nad domácimi Columbus Blue Jackets a uspeli tak štvrtýkrát v rade.
Conor Garland si pripísal gól a asistenciu, Kyle Capobianco dal svoj prvý gól v NHL a Arizona Coyotes porazili Ottawa Senators 5:2. Bodovali tak už piatykrát v rade a štyri zápasy z toho vyhrali. V úvodných siedmich vystúpeniach navyše tím kouča Ricka Toccheta inkasoval spolu len 13 gólov, čo je najmenej v lige.
Jediným úspešným exekútorom rozhodujúcich nájazdov v závere zápasu Nashville Predators - Florida Panthers bol hosťujúci Vincent Trocheck a zariadil tak svojmu tímu výhru 3:2. Panthers predĺžili bodovú sériu na päť zápasov, ale ešte len druhýkrát vyhrali. Domáci sa museli druhýkrát za sebou zaobísť zraneného útočníka Filipa Forsberga.
Buffalo zvýšilo svoj náskok na čele Východnej konferencie, keď zdolalo San Jose 4:3. Sharks síce trikrát dokázali odpovedať, ale o výhre Sabres nakoniec rozhodol Zemgus Girgensons. Za porazených sa presadil Tomáš Hertl.
Kings porazili Flames 4:1 po štyroch inkasovaných góloch vyhnali z bránky Davida Ritticha. Vystriedal ho Cam Talbot, ktorý už neinkasoval. Los Angeles na strely drvivo ovládli prvú tretinu v pomere 20:4, Anze Kopitar a Ilya Kovalchuk sa presadili v oslabení.