Tatar

Okrem zápasu Global Series vo švédskom Göteburgu (Devils porazili Oilers 5:2) sa v NHL v sobotu odohralo ďalších 11 duelov a predstavili sa v nich aj dvaja Slováci. Tomáš Tatar sa jednou asistenciou podieľal na víťazstve Montreal Canadiens nad Pittsburgh Penguins 5:1 a v druhom súťažnom dueli v novom drese tak prvýkrát bodoval. Arizona Coyotes nedali ani jeden gól Anaheim Ducks, Richard Pánik nepremenil sedem streleckých pokusov.

Tatar s asistenciou a Letang s rekordom
Montreal otvoril skóre v 12. minúte prvej tretiny a hneď pri tom bol aj Tatar, ktorý presne našiel Brendana Gallaghera. Ten premenil svoju strelu zápästím a odštartoval jazdu Canadiens, ktorí strelili štyri góly za sebou.
Tatar znova nastúpil v prvej formácii víťazov a v druhom vystúpení za nový klub prvýkrát bodoval. Za čas 15:30 na ľade mal jednobodovú bilanciu v plus/mínus a nepremenil päť striel na bránku, čo bolo najviac pokusov z tímu víťazov.
Kris Letang na druhej strane potreboval jediný bod na to, aby sa osamostatnil na čele historickej produktivity obrancov klubu Pittsburgh Penguins. Stalo sa, člen Siene slávy Paul Coffey sa už Letangovi pozerá na chrbát. Letang už ich má na konte 441, Coffey 'len' 440.
Letangovi však napriek osobnému úspechu dosť pokazil radosť výsledok, keďže Penguins nestačili na Montreal a podľahli mu vysoko 1:5.
"Samozrejme, že je to úžasné, ale neprišlo to v tom správnom zápase," pripustil Letang. "Som tu celú svoju kariéru a hral som s mnohými skvelými hráčmi. Mať svoje meno hneď vedľa Paula Coffeyho, to je teda naozaj niečo."
Bitka o Ontario pre Ottawu
Dávid tentoraz porazil Goliáša. Hokejisti Toronta proti Ottawe nezvládli úlohu veľkého favorita. Senators si odviezli výhru 5:3 a zase sa tak potvrdilo, že v derby nemá nikto nič isté.
Maple Leafs ako favorit nielen tohto zápasu, ale aj celej ligy, síce po prehranej úvodnej tretine zdvihli hlavu a otočili stav na 2:1, ale potom dvakrát inkasovali. Napriek vyrovnaniu Mitchella Marnera v presilovke im zápas po druhej prestávke nakoniec utiekol.
Hlavný podiel na úspechu domácich mal dvojgólový strelec Thomas Chabot, ktorý si navyše pripísal aj jednu prihrávku. Zatienil tak aj veľkú hviezdu domácich Austona Matthewsa (1+1).

Chabot trafil už druhýkrát v zápase

"V tejto fáze je pekné poraziť kohokoľvek. A vyhrať prvý zápas v sezóne práve tu je pre nás niečo veľké," netajil gólman víťazov Craig Anderson, ktorý si pripísal 34 zákrokov. "Robíme veľa správnych vecí, aj nejaké tie chyby, ale hrali sme tvrdo a makali sme, čo je hlavné. Bol to z našej strany dobre odohraný zápas."
Štvorbodový Seguin
Dallas nadviazal na vydarený vstup do sezóny a domácu výhru nad tímom Arizona Coyotes (3:0) keď jednoznačne spláchol Winnipeg 5:1.
Útočník Tyler Seguin bol až pri štyroch góloch, hoci v úvodnom zápase vôbec nebodoval. Dvojka draftu 2010 tentoraz dala dva góly a pridala aj rovnaký počet asistencií.
Dôležité dva góly v početných výhodách po znížení Jets na 1:2 pridal Jamie Benn, svoj výkon prizdobil aj prihrávkou a navyše dosiahol míľnik 600 bodov v NHL. Hviezda domácich Alexander Radulov mala opačnú bilanciu gól a dve asistencie. Marko Daňo v zostave Jets chýbal.

Benn trafil z dorážky a pripísal si 600. bod

Toews rozhodol a zavŕšil hetrik
Jonathan Toews dal v Enterprise Center gól na 5:4 pre hosťujúcich Blackhawks v čase 62:20 potom, ako ušiel domácim Blues a prekonal Jakea Allena strelou zápästím.
Pre kapitána Chicaga sa jednalo o piaty hetrik v základnej časti. Rovnako piatym sa stal aj samotný Toews. Ako piaty hráč v histórii Blackhawks si pripísal hetrik, ktorý zahŕňal aj víťazný gól v predĺžení.

"Je skvelé dostať takú šancu v predĺžení," pochvaľoval si Toews. "Mal som príležitosť ísť do brejku a bolo fajn, keď som videl puk v bránke. Vedeli sme, že nás tu čaká veľmi ťažký zápas, takže je super, že sa nám ho podarilo vyhrať."

Toews v predĺžení zavŕšil hetrik

Floridské derby pre Lightning
Amalie Arena v Tampe bola miestom prvého derby sezóny medzi Lightning a Panthers, ktoré bolo zároveň aj prvým vystúpením oboch tímov v sezóne. Domáci sa nakoniec radovali po výhre 2:1 po nájazdoch.
Hlavnými hrdinami z radov víťazov boli J.T. Miller, ktorý si pripísal víťazný gól v nájazdoch, a gólman Andrei Vasilevskiy, ktorý predviedol porciu 42 úspešných zákrokov.
Smolu mal naopak hosťujúci brankár Roberto Luongo, pre ktorého sa duel skončil predčasne. Stihol 13 zákrokov a potom musel zo zápasu odstúpiť kvôli zraneniu. V druhej tretine mu na pravú nohu spadol spoluhráč Frank Vatrano po kolízii s ďalším hráčom Panthers Markom Pysykom.
Tridsaťdeväťročný Luongo potreboval na opustenie hracej plochy pomoc. "Chladil koleno ľadom, ale to je tak všetko, čo zatiaľ viem," prezradil kouč tímu Bob Boughner. "Hneď sme vedeli, že do hry sa už nevráti, ale viac budeme vedieť až v nedeľu."
"Nikdy nevidíte radi, keď prídete o gólmana, ktorý do zápasu nastúpil. Hlavne keď sa jedná práve o Roberta," vyhlásil útočník Vincent Trocheck. "Bola to veľká strata, ale James (Reimer) ho veľmi dobre zastúpil."
Panthers navyše okrem zápasu a Luonga stratili aj centra Dereka MacKenzieho kvôli zraneniu v hornej časti tela.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
Flames zúčtovali s Canucks
Calgary a Vancouver sa stretli už počas prvého hracieho dňa celej sezóny. Vtedy však na ľade Canucks, kde domáci vybojovali jasné víťazstvo 5:2.
V sobotu to dlho vyzeralo tak, že Flames opäť ostanú oči pre plač. Síce otvorili skóre, lenže potom vedenie stratili a hostia boli trikrát o krok vpred. Ale potom prišla smršť v treťom dejstve, v ktorom domáci urobili fanúšikom radosť otočkou z 3:4 na konečných 7:4.
Okrem štvorbodového Mathewa Tkachuka žiarili aj trojbodoví Elias Lindholm (2+1), Johnny Gaudreau (1+2) a Mark Giordano (1+2). Jeden gól zaznamenal aj český útočník Michael Frolík.