Tampa vyrovnala finále, ale stratila gólmana Bishopa

Autor Michael Langr / NHL.com

Aj s nováčikom za chrbtom ubránili hokejisti Tampa Bay Lightning tesný náskok a po výhre 4:3 vyrovnali stav finálovej série Stanley Cupu proti Chicago Blackhawks na 1:1. V polovici tretej tretiny rozhodla rana obrancu Jasona Garrisona a dvadsaťročný Rus medzi domácimi tyčami Andrei Vasilevskiy v závere odolal.

Ben Bishop v tretej tretine opustil domáce bránkovisko a pri víťaznom zásahu bol tak na ľade jeho náhradník. Počas oslavy sa síce tradičná gólmanská jednotka Lightning skúsila vrátiť medzi tyče, ale pokračovať sa nedalo.

"Nikto vlastne poriadne nevedel, čo sa deje. Niekoľkokrát sme si počúvli hlásenie, kto je vlastne v našej bránke," tvrdil kapitán Tampy Steven Stamkos. "Nervózny? Možno trochu, ale po pár strelách som sa začal cítiť lepšie," rozprával Vasilevskiy po zápase. Aké sú príčiny Bishopovho odstúpenia, Tampa tradične neoznámila.

Lightning sa ale dokázali oklepať z úvodnej porážky, pri ktorej v záverečnej tretine prišli počas dvoch minút o všetko. Aj tentoraz ale vedenie 1:0 domácim nevydržalo a za Chicago počas 136 sekúnd otáčali stav Andrew Shaw a hrdina prvého zápasu Teuvo Teravainen po prihrávke Mariána Hossu.

V tej chvíli sa ale prebral najproduktívnejší domáci útok. Do konca druhej tretiny obracali výsledok Nikita Kucherov a Tyler Johnson. Len ich český spoluhráč z druhej formácie Ondřej Palát vyšiel tentoraz strelecky naprázdno.

"Z toho, čo sa nám prihodilo minule, sme sa dokázali poučiť. Aj keď sme znovu prišli o vedenie 1:0, nebola na našej lavičke panika, ale hnev," tvrdil kouč Lightning Jon Cooper.

Na začiatku tretej tretiny Blackhawks vyrovnali na 3:3 zásluhou Brenta Seabrooka, aj keď Ben Bishop vehementne reklamoval, že ho v bránkovisko nedovolene atakoval Hossa. Na Garrisonov gól ale hostia už odpoveď nenašli.

"Skúšali sme, čo sa dalo, ale nie vždy sa vám podarí vyrovnať, keď to práve potrebujete," tvrdil kapitán Blackhaws Jonathan Toews.

Tesnú porážku tak zobral na seba gólman Chicaga Corey Crawford. "Je to frustrujúce, keď dostanete dva góly, ktoré by ste v tejto časti sezóny púšťať nemali. Cítil som sa dobre, videl som dobre, napriek tomu sa to stalo," vyčítal si Crawford po góloch Kucherova a Johnsona. "Musím byť lepší."

Finálová séria sa teraz na dve pokračovania sťahuje do chicagského United Center, kde sa hrá v pondelok večer (v utorok 2:00 h SELČ).

"Nemyslím si, že by sme mali nejako meniť našu hru. Nemáme niekoľko herných plánov podľa toho, ako sa séria vyvíja. Pokiaľ ale budeme schopní dodržiavať náš systém, môžeme byť zase úspešní," uviedol Johnson, ktorý s 13 gólmi vedie tabuľku strelcov a s 22 bodmi aj produktivitu play off.