Kessel využil presilovku proti Capitals

Slovenský útočník Richard Panik v sobotu po štyroch zápasoch bodoval. Prihral však na jediný gól Washington Capitals, ktorí podľahli Arizona Coyotes 1:3. Tampa Bay Lightning neprehrali už desaťkrát v rade, tentoraz si poradili s Philadelphia Flyers 5:3. Najlepší tím ligy Boston Bruins porazil najhorších Detroit Red Wings 4:1 a Dallas Stars po obrate z 0:3 porazili Montreal Canadiens 4:3 po predĺžení.

Pánik bodoval, Capitals znova padli
Washington nestačili na Arizonu a utrpeli tretiu porážku v rade. Alex Ovechkin naďalej ostáva dva zásahy od méty 700 gólov, nepresadil sa už štyrikrát v rade.
Ruský kanonier naposledy nastrieľal hetrik do siete Los Angeles Kings, ale odvtedy vždy vyšiel naprázdno.
Skóre otvoril až pred polovicou druhej časti Christian Dvorak a bol to aj jediný gól, na ktorý Capitals dokázali odpovedať.
Ešte pred druhou sirénou sa presadil Carl Hagelin, ktorému asistoval Pánik a pridal svoju siedmu asistenciu v sezóne. Slovenský útočník má okrem nich na konte aj rovnaký počet gólov.
Víťazný gól dal v 46. minúte Phil Kessel, ktorý využil presilovú hru. V závere ešte necelých 30 sekúnd pred koncom Lawson Crouse zavŕšil skóre do prázdnej bránky.
Lightning vyhrali desiatykrát v rade
Fantastickú jazdu Tampy Bay nezastavili ani Philadelphia Flyers, ktorí prišli do ich Amalie Areny a utrpeli porážku 3:5. Pre domácich to bol už desiaty úspech v rade.
Z víťazstva sa radoval aj obranca domácich Erik Cernak, ktorý nazbieral tri kladné body v plus/mínus a rozdal dokonca sedem hitov.
Brankár víťazov Andrei Vasilevskiy pomohol k úspechu 30 zákrokmi a predĺžil tak svoju bodovú sériu na 21 zápasov. Vasilevskij má počas nej vynikajúcu bilanciu 19-0-2.
Lightning mali zápas dlho pod kontrolou. Alex Killorn a Cedric Paquette im zaistili vedenie 2:0 po prvej tretine, na začiatku tej druhej zvýšil Carter Verhaeghe. Potom síce odpovedal Ivan Provorov, ale v 53. minúte Brayden Point upravil už na 4:1 a predĺžil svoju osobnú bodovú sériu na 10 duelov.
James van Riemsdyk a Claude Giroux sa potom síce dvomi gólmi v rozmedzí 44 sekúnd postarali o zápletku, ale viac už Flyers nezvládli. Jedenástu výhru v domácom prostredí v závere zaistil ešte Nikita Kucherov.
"Víťazná séria je lepšia ako séria porážok, nie?" pousmial sa Vasilevskij. "Preto sme tu každý deň a každý deň tvrdo pracujeme. Veľmi dobre vieme, čo sa stalo minulý rok. Snažíme sa odmietnuť pocit, že je všetko v pohode a vždy sa sústredíme len na nasledujúci zápas," uistil Vasilevskij a pripomenul tak minulú sezónu, keď jeho tím preletel cez základnú časť a potom v play off v prvom kole vyletel s Columbus Blue Jackets 0:4 na zápasy.

Boston doma zase kraľoval
Bruins pripojili už ôsmu výhru z posledných deviatich duelov, keď porazili Detroit 4:1. Kanonier David Pastrnak opäť posunul svoje osobné maximum a urobil tak ďalší krôčik k Maurice Richard Trophy pre najlepšieho strelca základnej časti NHL, ale aj k pokoreniu méty 50 gólov. Pastrňák kraľuje poradiu kanonierov spolu s Austonom Matthewsom (obaja 42 gólov), Alexander Ovečkin je o dva zásahy za nimi.
V súboji najlepšieho tímu ligy mali dlho prekvapujúco navrch Red Wings, ktorým už v štvrtej minúte zaistil vedenie v oslabení Darren Helm. Pred polovicou zápasu sa však karta začala obracať.
Charlie McAvoy vyrovnal, rovnako ako Helm sa potom v oslabení presadil Patrice Bergeron a vydarenú päťminútovku Bruins zavŕšil Charlie Coyle. Pastrňák mal v 54. minúte jednoduchú úlohu, puk mu po úžasnej individuálnej akcii pripravil Brad Marchand.
Brankár víťazov Tuukka Rask predviedol 25 úspešných zákrokov a predĺžil svoju osobnú bodovú sériu v domácom prostredí na 20 duelov (14-0-6). Vyrovnal tak klubový rekord Tinyho Thompsona zo sezóny 1929-30 (20-0-0). Útočník David Krejci odohral 900. zápas v NHL.
Jubilea sa dočkal aj tréner Bruce Cassidy, ktorý si pripísal 200. výhru v dlhodobej fáze NHL. Jeho bilancia zo 360 zápasov je pri deviatich remízach 200-110-41, v Bruins zase výborných 153-63-34.
Kapitán víťazov Zdeno Chara bol s časom 21 minút a 26 sekúnd najvyťaženejším mužom na ľade, pripísal si dva kladné body v plus/mínus.
Chicago nastrieľalo osem gólov
Najviac gólov videli v sobotu diváci v Scotiabank Saddledome v Calgary. Tí domáci z nemali z prestrelky veľkú radosť, pretože Flames podľahli Blackhawks 4:8.
Chicago sa o výhru márne usilovalo päť zápasov. Blackhawks za ten čas získali len dva body a minule na ľade Vancouveru aj napriek 49 strelám prehrali 0:3. Tentoraz sa však poriadne rozbehli.
Túžbu po konci série prehier naznačil už úvod, keď sa po 30 sekundách presadil Jonathan Toews. Sam Bennett síce rýchlo vyrovnal, ale Toews našiel pred bránkou Dominika Kubalíka a ten nedal Davidovi Rittichovi šancu.
Prvú tretinu potom z pohľadu domácich ešte zachránil Bennett, lenže druhú vyhrali hostia aj vďaka dvom gólom Alexandera Nylandera 4:1 a bolo rozhodnuté. Po Švédovom prvom zásahu na 4:2 nahradil Ritticha Cam Talbot.
V 55. minúte síce Elias Lindholm svojím druhým gólom znížil na 4:6, ale bližšie sa už Flames nedostali. V 57. minúte sa po dvoch asistenciách presadil aj Patrick Kane. Prihral mu Toews, ktorý mal tiež bilanciu 1+2. Gólové hody uzavrel Kirby Dach.
Flames doma neuspeli piatykrát za sebou, získali v tomto období len jeden bod. Naposledy svojim fanúšikom dopriali radosť 11. januára, keď zvládli domácu Bitku o Albertu a porazili Edmonton 4:3.
Kríza Blues sa prehlbuje
V úplne opačnej situácii ako Lightning sa momentálne nachádzajú obhajcovia Stanley Cupu St. Louis Blues. Pred svojimi fanúšikmi v v Enterprise Center nestačili na Nashville Predators, prehrali tesne 3:4 a pripísali si tak už štvrtý neúspech v rade. Blues sa však nedarí oveľa dlhšie - z posledných 11 zápasov sa radovali len dvakrát.
Blues sa síce v priebehu druhej tretiny podarilo vyhrabať zo strát 0:2 a 1:3, lenže na konci 44. minúty potom Mikael Granlund zlomil vyrovnané skóre a ďalší gól už nepadol. Granlund a Matt Duchene obaja zaznamenali gól a prihrávku, Kyle Turris mal ešte o jednu asistenciu viac.
Predators sa tak vďaka štvrtej výhre z uplynulých šiestich zápasov držia na dostrel od postupových pozícií v Západnej konferencii.
Ostatné zápasy: Obrat Dallasu v Montreale, Jones vychytal Wild, Bitka o Ontario pre Toronto
Tretí a posledný zápas sezóny pod holým nebom prekvapujúco vyznel lepšie pre hostí z Los Angeles Kings, ktorí porazili domácich Colorado Avalanche 3:1. Hrdinom zápasu sa stal útočník Kings Tyler Toffoli, ktorý nastrieľal hetrik. Viac informácií nájdete v samostatnom článku.
Montrealu sa sen o play off poriadne vzďaľuje, porážka 3:4 s Dallasom bola pre nich už štvrtá v rade. Prišla navyše po veľkom obrate hostí, pretože domáci Canadiens viedli už 3:0. Stars dokázali nastrieľať štyri góly v rade, ten rozhodujúci strelil v predĺžení Tyler Seguin. V zápase sa proti sebe postavili útočník Tomas Tatar a obranca Andrej Sekera, forvard Montrealu nepremenil tri strelecké pokusy a bek víťazov si pripísal jeden plusový bod.

Seguin strelil krásny víťazný gól v predĺžení

San Jose Sharks si museli na ľade Minnesota Wild poradiť bez hviezdneho obrancu Erika Karlssona, ktorý sa v predchádzajúcom dueli na ľade Winnipeg Jets zranil a so zlomeným palcom musí ísť na operáciu, takže sezóna sa preňho skončila. Sharks vyhrali 2:0, Martin Jones vychytal nulu vďaka 39 zákrokom a mal tak hlavný podiel na štvrtej výhre tímu z posledných piatich vystúpení. Dean Evason začal v úlohe hlavného trénera na domácej striedačke porážkou.
Bitku o Ontario lepšie zvládli Toronto Maple Leafs, ktorí vyhrali v aréne Ottawa Senators 4:2 a na Východe sa vďaka tomu posunuli na pozíciu druhej divoké karty pred Carolina Hurricanes. Hostia si do 32. minúty vypracovali vedenie 3:0, ale definitívny úspech im zaistil až v závere Mitchell Marner. Auston Matthews si v drese víťazov pripísal dva body za gól a prihrávku a hneď sa tak dotiahol na Pastrňáka v poradí najlepších kanonierov. Obranca víťazov Martin Marincin nehral.