Pastrňák a jeho ďalší presilovkový gól

Boston Bruins prehrali atraktívny duel proti Tampa Bay Lightning 3:4 po nájazdoch napriek dvom gólom a asistencii Davida Pastrňáka. V nájazdoch vystelil hosťom výhru kapitán Steven Stamkos. Buffalo Sabres sa po výhre na ľade Los Angeles Kings vyšvihli na čelo Východnej konferencie.
Carey Price vychytal čisté konto proti Minnesote a Canadiens s Tomášom Tatarom sa tak mohli tešiť z jasného triumfu 4:0.
Najväčšie talenty tohtoročného draftu Jack Hughes a Kaapo Kakko prvýkrát hrali proti sebe. Hughes bol po súboji rivalov podstatne spokojnejší, Devils vyhrali prvý zápas v sezóne a on si pripísal premiérový bod v NHL.

Tampa uspela v Bostone
Stret dvoch špičkových mužstiev Východnej konferencie dopadol lepšie pre Tampu Bay, ktorá zvíťazila na ľade Bostonu 4:3 po nájazdoch.
V atraktívnom zápase hrali proti sebe dvaja slovenskí obrancovia. Šéf Bostonu Zdeno Chara mal bilanciu dva bloky a dve strely. Jeho o dvadsať rokov mladší súper Erik Cernak vystrelil dokonca štyrikrát a pripísal si jeden bod v plus/mínus.
V drese domácich sa opäť blysol útočník David Pastrnak. Český útočník k dvom gólom pridal aj asistenciu a mal tak prsty vo všetkých troch góloch mužstva. Nadviazal tak na svoj pondelkový štvorgólový zápas proti Anaheim Ducks.
Pastrňák tak potvrdil svoju úžasnú výkonnosť, v posledných piatich dueloch nazbieral 13 bodov za osem gólov a päť prihrávok.
"Ale v ofenzíve potrebujeme pomoc aj od ďalších formácií. Tú zatiaľ bohužiaľ nemáme a tentoraz nás to stálo jeden bod," povedal tréner Bruins Bruce Cassidy.
Pastrňák otvoril skóre duelu v čase 9:34, keď v presilovej hre zužitkoval prihrávku od Patricea Pergerona. V druhej tretine si vymenili úlohy, Bergeron šikovne tečoval Pastrňákovu strelu a odpovedal na vyrovnávajúci gól Braydena Pointa.
Tretí gólový moment Bruins prišiel v čase 56:55. K Pastrňákovi sa puk odrazil od mantinelu po nevydarenej strele Brada Marchanda, rodák z Havířova ho poslal za chrbát brankára Andreia Vasilevskiyho a posunul duel do predĺženia.
Hosťom triumf v riadnom hracom čase prekĺzol medzi prstami, po góloch Mathieua Josepha a Kevina Shattenkirka totiž viedli a zdalo sa, že žiadne predĺženie nenastane.
"Síce sme vyhrali, ale zbytočne sme divíznemu rivalovi prenechali jeden bod," povedal tréner Tampy Bay Jon Cooper. "Záver duelu sme určite mali zvládnuť lepšie."
Bod navyše zaistil floridskému tímu kapitán Steven Stamkos, ktorý sa presadil vo štvrtej sérii nájazdov.
V drese Bruins do zápasu znova nezasiahol zranený útočník David Krejci, slovenský brankár Jaroslav Halak tentoraz len kryl chrbát jednotke Tuukkovi Raskovi.
Hughes: prvý bod aj výhra
Dočkali sa. New Jersey aj Jack Hughes. Tím z Newarku na svojom ľade porazil New York Rangers 5:2 a tešil sa z úplne prvého triumfu v sezóne. Jednotka posledného draftu Hughes sa navyše na siedmy pokus zapísala do štatistík.

Hughes asistoval Woodovi a má prvý bod v NHL

"Je to pre nás nesmierne dôležitá výhra, potrebovali sme ju, aby sme znova získali sebavedomie," vyhlásil Hughes. "Konečne sme sa začali viac tlačiť pred bránku a prinieslo to úspech."
Ako prví v zápase síce udreli hostia, keď v čase 6:02 otvoril skóre Tony DeAngelo, ale domáci predviedli veľkolepý obrat.
Ešte do prvej tretiny vyrovnal účty Blake Coleman, v strednom dejstve poslali Devils do výhody práve Kyle Palmieri a Miles Wood, ktorému asistoval Hughes.
Rangers sa vrátili do duelu na začiatku tretej časti vďaka gólu Jespera Fasta, ale vyrovnať už nezvládli. Dokonca znova inkasovali z hokejok Nikitu Guseva a P.K. Subbana, ktorý po letnom trejde z Nashvillu strelil prvý gól v novom pôsobisku.
Kým Hughes sa na strane domácich radoval, jeho veľký rival v modrých farbách a dvojka draftu Kaapo Kakko nie. Bodovo totiž vyšiel úplne naprázdno.
Buffalo vládne Východu
Hráči Buffala sa vyšvihli na čelo tabuľky Východnej konferencie, keď presvedčivo vyhrali na ľade Los Angeles 3:0 a pridali štvrtý triumf z posledných piatich zápasov.
Sabres vykročili za ďalším ziskom dvoch bodov už v prvej tretine. Skóre otvoril v čase 2:36 útočník Casey Mittelstadt. Ten istý háč o necelé tri minúty neskôr pripravil druhý gól pre Conora Shearyho.

Mittelstadtova tvrdá strela z kruhu

Poistku úspechu Sabres potom pridal znova Mittelstadt, ktorý v čase 22:32 stanovil konečný výsledok zápasu. Brankár hostí Carter Hutton zažiaril spolu 47 zákrokmi a čistým kontom. Navyše dosiahol nový klubový rekord Buffala.
Kings naopak prehrali tretíkrát za sebou, na strelený gól čakajú už takmer 136 minút.
Price vynuloval Minnesotu
Súboj Montrealu s Minnesotou bol úplne jednoznačná záležitosť. Kanadský tím v domácom prostredí rozobral súpera 4:0 a pripravil mu už šiestu porážku z doterajších siedmich zápasov.
Hviezdou duelu sa stal domáci brankár Carey Price, ktorý pochytal všetkých 17 striel súpera a pripísal si do štatistík 45. nulu v kariére. V historickom poradí Canadiens tak má len o jedno čisté konto menej ako tretí Ken Dryden.
"Bolo dôležité, že sme nepoľavili z nastoleného tempa. Opakovane sme sa presvedčili, že poľaviť sa v tejto lige skrátka neoplatí," upozornil Price.
Tomáš Tatar za víťazov síce nebodoval, ale pripísal si dva body v hodnotení plus/mínus. Po siedmich odohraných dueloch sezóny má bilanciu päť bodov za dva góly a tri asistencie.
Canadiens vykročili za výhrou už v úvodnej tretine, keď sa postupne presadili Victor Mete, Joel Armia a Nick Suzuki. V záverečnej časti potom Brenda Gallagher dal výsledku konečnú podobu svojím tretím gólom v ročníku.

Drouin prihral Armiovi v presilovej hre

Wild, ktorí sa opäť museli zaobísť bez zranených severských útočníkov Victora Raska a Matsa Zuccarella, sa nezmohli na žiadnu odpoveď.
"Naše výkony sa zatiaľ ani nepribližujú k tomu, čo chceme predvádzať. Všetci sa nad tým musíme zamyslieť," nešetril kritikou tréner Minnesoty Bruce Boudreau.
Ostatné zápasy: Canucks zložili šampiónov, Barzal žiaril pri výhre Islanders
Vancouver vybojoval cenný skalp úradujúcich šampiónov, keď vyhral na ľade St. Louis 4:3 po nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil v šiestej sérii útočník Josh Leivo, Canucks uspeli druhýkrát za sebou.
Útočník Mathew Barzal riadil triumf New York Islanders v aréne Winnipegu. Hviezdny útočník prispel k výhre 3:1 dvomi gólmi, jeho spoluhráč Josh Bailey pridal gól a asistenciu.
Až v nájazdoch sa rozhodlo aj o víťazovi súboja medzi Vegas a Ottawou. Z víťazstva 3:2 sa nakoniec radovali domáci, ktorým zaistil bod navyše Jonathan Marchessault. Golden Knights vďaka tretiemu úspechu z posledných štyroch duelov poskočili na štvrté miesto tabuľky Západnej konferencie. Brankár hostí Anders Nilsson predviedol spolu 52 úspešných zákrokov.
Arizona zužitkovala výhodu domáceho prostredia a porazila Nashville 5:2. Phil Kessel k dvom gólom pridal aj asistenciu a prvýkrát sa tak presadil za Arizonu. Útočníci Derek Stepan, Clayton Keller a Nick Schmaltz mali na konte dve asistencie.
Calgary zmietlo Detroit 5:1 a vyhralo druhý duel v rade. Dôležitým článkom úspechu bol opäť gólman David Rittich, ktorý predviedol 27 úspešných zákrokov, center elitnej formácie Sean Monahan sa blysol dvoma asistenciami.