TBL-BOS-Roundup-5-10-22

Sen o víťaznom hetriku sa hokejistom tímu Tampa Bay Lightning môže rozplynúť hneď na začiatku ich výpravy cez nástrahy vyraďovacích bitiek. Obhajcovia Stanley Cupu z predchádzajúcich dvoch sezón napriek dobre rozohranému piatemu duelu série padli na ľade Toronto Maple Leafs 3:4 a v sérii prehrávajú 2:3. Rovnako sú na tom aj Boston Bruins, ktorým sa utorkový zápas vôbec nevydaril a domáci Carolina Hurricanes vyhrali jednoznačne 5:1.

Aj v Západnej konferencii boli za stave 2:2 v oboch sériách pred utorkovými súbojmi v banku dva postupové mečbaly. A na rozdiel od Východu si ich vybojovali hosťujúce tímy, ktoré tak preklopili výhodu domáceho prostredia na svoju stranu. St. Louis Blues zvíťazili v aréne Minnesota Wild 5:2, Los Angeles Kings pre seba rozhodli dramatický duel na ľade Edmonton Oilers v predĺžení a vyhrali 5:4. Všetky série budú pokračovať v noci na piatok.
Maple Leafs tretíkrát o krok vpred
Piaty zápas série medzi Maple Leafs a Lightning ponúkol skvelú bitku. Floridský tím v siedmej minúte viedol už 2:0, v ďalšom priebehu prehrával 2:3, ale v 49. minúte bolo vyrovnané a hralo sa o všetko.

Toronto po obrate tretíkrát zdolalo Tampu

V čase 53:54 sa tretíkrát v tohtoročných vyraďovacích bojoch presadil najlepší strelec základnej časti Auston Matthews a rozjasal Scotiabank Arenu. Jeho gól bol nakoniec aj víťazný, pretože nikto iný už skóre nezmenil.
"Skvelý pocit," pochvaľoval si Matthews. "Už len kvôli divákom. Tá neskutočná energia... Nie je nič, čo by sa podobalo atmosfére play off, hlavne tu v Toronte. Bolo to naozaj jedinečné. A pre nás veľmi dôležitá výhra, aj keď je pred nami ešte veľa práce."
Steven Stamkos v šiestej minúte otvoril skóre a už po 52 sekundách ho v presilovke nasledoval Victor Hedman. Pri oboch zásahoch si pripísal prihrávku Nikita Kucherov.
Hostia počas úvodného dejstva prestrieľali Toronto 14-4 a v 12. minúte mali navyše veľkú možnosť pridať tretí gól, ale polminútovú presilovku piatich na troch nevyužili.
"Predviedli sme skvelý štart, presne taký, aký sme chceli," uviedol Stamkos. "Lenže nevyužitá presilovka piatich proti trom bola jedným z dôvodov, prečo sme prehrali celý zápas. Mali sme tam skvelé šance a mohli sme zvýšiť na 3:0, takže som bol sklamaný, že sa nám to nepodarilo."
"Vedeli sme, že sa do toho pustia naplno a budú bojovať. Treba oceniť výkon domácich, ale my sme boli až príliš zalezení vzadu a upustili sme tak od nášho zápasového plánu," dodal Stamkos.
"Vždy je skvelé, keď sa dokážete vyhrabať z dvojgólového manka. Nikdy sme sa nevzdali a bojovali sme ďalej, ale ako som už povedal - séria sa ešte neskončila," zdôraznil Matthews.
O obrat sa využitou presilovkou postarali John Tavares, v treťom dejstve potom v rozmedzí 73 sekúnd udreli Morgan Rielly a William Nylander, ktorý si v úvodnom zápase pripísal aj dve prihrávky. Ryan McDonagh síce ešte nevyrovnal, ale potom už prišla Matthewsova chvíľa. Jack Campbell pomohol k úspechu 32 zásahmi.
Ak chcú Lightning ešte pomýšľať na postup, nutne potrebujú predĺžiť skvelú sériu víťazných odpovedí na predchádzajúce porážky v pomere 16-0, ktorá sa začala v úvode play off 2020.
"Sme tu, aby sme vyhrali celú sériu," odhodlane vyhlásil tréner hostí Jon Cooper. "Stratili sme dnešný zápas, keď sme si ho nechali prekĺznuť medzi prstami. Teraz je to na nás, celú sériu sme ešte neprehrali. Práve tak sa na to pozeráme. Pôjdeme od zápasu k zápasu."
Na strane porazených nastúpil aj slovenský obranca Erik Cernak, ktorý odohral čas 21:25, pripísal si štyri hity, dve zablokované strely a skončil s dvomi zápornými bodmi v hodnotení plus/mínus.
Môj dom, môj hrad
V sérii medzi Carolinou a Bostonom aj po piatom zápase platí, že víťazí tím hrajúci v domácom prostredí. Navyše po presvedčivom výsledku. Hurricanes dali Bruins do tretice pred svojimi divákmi päť gólov.

Hurricanes tretíkrát v sérii porazili Bruins

Dvakrát sa v PNC Arene gólov zaskvel dvadsaťročný center Seth Jarvis, pričom domáci si postupne vypracovali náskok 4:0. Až potom sa dostali k slovu hostia, ale nakoniec im to nijako nepomohlo.
Jaccob Slavin v siedmej minúte otvoril skóre a ešte v prvej tretine naňho nadviazal Tony DeAngelo, ktorý využil presilovú hru. V končiacej sa 36. minúte pridal tretí gól Hurricanes Jarvis, ktorý sa so šťastím znova presadil v úvode tretej časti vďaka využitej početnej výhode.
Connor Clifton potom síce vymazal nulu na strane hostí, ale ich risk s dlhou hrou bez brankára uťal Vincent Trocheck a bolo definitívne rozhodnuté.
DeAngelo a Trocheck si obaja pripísali gól a dve asistencie, Teuvo Teravainen mal bilanciu 0+3. Brankár víťazov Antti Raanta pochytal 34 striel, jeho náprotivok Jeremy Swayman si pripísal 33 zákrokov. Bruins nepomohol ani návrat obrancu Charlieho McAvoya, ktorý sa stal pred štvrtým duelom súčasťou covidového protokolu.
"Dnes to od nikoho z nás nebol dostatočne dobrý výkon," hneval sa tréner porazených Bruce Cassidy. "Potrebujeme pridať vo všetkom. V tom, ako dostať puk preč od našej bránky alebo v blokovaní striel... Niektorých našich chlapcov musí byť viac vidieť."
Kaprizov na všetko nestačil, Tarasenko ho prekonal hetrikom
Séria medzi Wild a Blues má zatiaľ veľmi zaujímavý vývoj. Minnesota v nej dokázala otočiť stav z 0:1 na 2:1, ale teraz už majú zase navrch hráči z Missouri, ktorí navyše pri vedení 3:2 na zápasy nabudúce môžu zavŕšiť postup v domácom prostredí.

Blues po Tarasenkovom hetriku v sérii vedú

Podobný bol aj scenár zápasu číslo 5. Ryan O'Reilly v piatej minúte v presilovke otvoril skóre, ale rovnako v početných výhodách sa v 14. a 18. minúte presadil Kirill Kaprizov.
V druhom dejstve vyrovnal Brandon Saad a do tretej časti išli obaja súperi za vyrovnaného stavu 2:2.
Potom však do deja zasiahol Tarasenko. Najprv v nástupe do tretej tretiny v rozmedzí 88 sekúnd zariadil, aby Blues odskočili do vedenia 4:2, v čase 58:27 potom trafil prázdnu bránku, zavŕšil tak hetrik i úspech svojho tímu.
Vzbura Kings
Meranie síl Oilers a Kings pripomína horskú dráhu. Kanadský tím prehral úvodný duel v Rogers Place 3:4, následne súpera dvakrát deklasoval šesťgólovým rozdielom.

Kings si poradili s Oilers po predĺžení

Lenže práve o tom sú boje v play off. Výška výhry nerozhoduje. Bod je bod na postup do ďalších bojov treba získať štyri. Kings doma vyhrali 4:0, nadviazali na to utorkovým víťazstvom a k postupu sú teraz bližšie oni.
Troy Stecher poslal hostí do vedenia, v druhej tretine síce vyrovnal Zack Kassian, ale Adrian Kempe a Andreas Athanasiou zariadili Kings náskok 3:1.
V tretej časti sa skóre menilo len vtedy, keď bol na ľade nerovnovážny počet hráčov. Connor McDavid využil presilovku, v 52. minúte však v početnej výhode skóroval Phillip Danault a hostia mali späť dvojgólový náskok. Vymazal ho však Leon Draisaitl. Najprv znížil v oslabení a v čase 55:08 vyrovnal v presilovke.
Kempe už v úvode predĺženia akoby odmietol naďalej plytvať silami. Rozbehol sa v strednom pásme, prebojoval sa zo strany až pred bránkovisko a Mike Smith na jeho blafák do forhendu nedokázal zareagovať. Po 72 sekundách nadstavenia bol koniec.