SLOVAK ROUNDUP 5-3

Hokejisti tímu Florida Panthers, ktorí pred niekoľkými dňami prvýkrát v histórii klubu získali Presidents' Trophy pre najlepší tím základnej časti, vstup do vyraďovacích bojov nezvládli. V domácom prostredí podľahli 2:4 Washington Capitals, v drese ktorých nechýbal slovenský obranca Martin Fehérváry. Colorado Avalanche vysoko porazili Nashville Predators 7:2. Favoriti Západnej konferencie už v prvej tretine nastrieľali päť gólov.

Dlhú drámu v Madison Square Garden nakoniec rozhodli hosťujúci Pittsburgh Penguins, ktorí zdolali domácich New York Rangers vďaka gólu Jevgenija Malkina v čase 105:58 a zvíťazili 4:3. V súboji Calgary Flames a Dallas Stars padol len jeden gól. Brankár Jacob Markstrom vo svojej premiére v play off v drese kanadského tímu vychytal výhru 1:0. Na začiatku 6. minúty ju zariadil Elias Lindholm.
Panthers na kolenách
Toto nevyšlo. A bude treba predviesť rýchlu nápravu. Aj s ohľadom na obrovské skúsenosti s vyraďovacími bitkami na strane súpera. Suverén dlhodobej fázy Florida nestačil na Washington, v ktorého drese Fehérváry odohral 18 minút, 12 sekúnd a pripísal si 6 hitov.
Víťaz Stanley Cupu z roku 2018 pritom ešte po druhej tretine prehrával 1:2. Tom Wilson síce hneď v úvode zápasu využil presilovku, ale potom vyrovnal Sam Bennett a Claude Giroux len 43 sekúnd po nástupe do druhého dejstva dokonal obrat.
V tretej časti však prišlo nepríjemné precitnutie favorita a zároveň najvýraznejší možný dôkaz, že základná časť je už minulosťou a výsledky dosiahnuté v nej sú zabudnuté, pretože teraz už neznamenajú vôbec nič.
V 49. minúte vyrovnal Evgeny Kuznetsov. Po polovici tretiny zariadil ďalší obrat T.J. Oshie. A 49 sekúnd pred záverečnou sirénou Lars Eller uzavrel skóre do prázdnej bránky.
"Prvý zápas je vždy veľmi dôležitý pre dobrý pocit," vyhlásil Vaněček. "Chlapci dnes boli nabudení, obrana aj útok hrali výborne. Neostáva nám nič iné, ako dúfať, že v ďalšom zápase to bude podobné."
Panthers sa nezbavili okovov. Zápas číslo 1 totiž prehrali už šiestykrát za sebou. Naposledy uspeli v roku 1997 proti New York Rangers (3:0). Tím mal pritom v základnej časti fantastickú bilanciu 39-0-1, keď išiel do tretej tretiny s vedením.
"Veľmi sa nám páčilo, ako sme dnes celý večer hrali. Mali sme pocit, že keď sa budeme naďalej držať a budeme dobre brániť, tak by mali prichádzať šance v útoku, vďaka ktorým domácich nakoniec zlomíme," povedal tréner víťazov Peter Laviolette, ktorého tím prekĺzol do play off na Východe až vďaka druhej divokej karte.

Capitals vyhrali prvý súboj s Panthers

Rangers nestačilo ani 79 zákrokov Šesťorkina
New York City maratón. Ťažko lepšie opísať to, čo ponúkli tímy Rangers a Penguins hneď v úvodnom dueli série 1. kola Východnej konferencie. Preťahovanú o víťazný gól nakoniec až v treťom predĺžení rozhodol Evgeni Malkin, ktorý šťastne tečoval strelu Johna Marina.
Rangers pritom mali zápas veľmi dobre rozohraný. Adam Fox pred polovicou prvej tretiny využil presilovku, Andrew Copp na začiatku 24. minúty zvýšil na 2:0.
Lenže v 32. minúte bolo vyrovnané, keď sa dvakrát presadil Jake Guentzel. Na obidva jeho zásahy asistovali Sidney Crosby a Bryan Rust. Chris Kreider vrátil domácim vedenie v oslabení, lenže o 83 sekúnd neskôr vyrovnal v dvojnásobnej výhode Rust a pripísal si tretí bod v zápase.
A potom prišlo dlhé čakanie na rozhodujúci gól. Nepadla v treťom dejstve, keď bol po trénerskej výzve v čase 56:50 odvolaný gól Filipa Chytila, ale ani v ďalších dvoch dvadsaťminútovkách. V 90. minúte prišla pre hostí komplikácia, keď musel odstúpiť zranený brankár Casey DeSmith (48 zákrokov) a nahradil ho Louis Domingue. Svoj part však vďaka 17 zákrokom zvládol bezchybne.
Malkinov rozhodujúci gól prišiel zo strely číslo 83 v podaní Penguins, ktorá mierila na domácu bránku. Hrdinný výkon Igora Šesťorkina nakoniec na úspech nestačil. Ruský brankár si pripísal 79 zákrokov, čo je najvyšší počet v play off of sezóny 1955-56, keď sa začal zaznamenávať počet striel.
Len Joonas Korpisalo ich mal na konte viac - 85 v bránke Columbus Blue Jackets tiež v úvodnom kole duelu play off 2020 proti Tampa Bay Lightning, keď súper vyhral 3:2 po góle v piatom predĺžení.

Penguins porazili Rangers po 3. predĺžení

Colorado odštartovalo sedmičkou
Panthers zaváhali, ale Colorado, s ktorým sa preťahovali o Presidents' Trophy, potvrdilo najvyššie ambície vo veľkom štýle. Aj vďaka tomu, že už v 16. minúte Avalanche mali na svojej strane bezpečné vedenie 5:0.
Domáci už po necelých 16 minútach hry vyhnali z bránky Davida Ritticha, ktorý naskočil kvôli zraneniu jednotky Juuseho Sarosa. Nahradil ho nováčik Connor Ingram.
Vôbec sa mu nedarilo zle. Vo štvrtom zápase v NHL zaznamenal 30 zákrokov a len dvakrát inkasoval, ale o osude zápasu už bolo rozhodnuté. V drese víťazov zažiarili predovšetkým Nathan MacKinnon (2+1), Cale Makar (1+2), Gabriel Landeskog (1+1) a Mikko Rantanen (0+3). Darcy Kuemper mal na konte 23 zákrokov.

Markström vychytal strelcov Stars
Červené peklo oslavovalo. Calgary, ktorému sa výborne vydarila základná časť a vyhralo Pacifickú divíziu, zvládlo tvrdú bitku s Dallasom vďaka jedinému gólu.
Už v čase 5:01 sa oň postaral Lindholm, keď využil presilovú hru. Ďalšiemu priebehu vládli brankári. Domáci Markström vychytal celkovo druhú nulu v kariére v play off vďaka 16 zákrokom. Slovenský útočník Adam Ruzicka v zostave chýbal.
V drese hostí, v ktorých zostave sa neobjavili obranca Andrej Sekera ani útočník Marián Studenič, mal Jake Oettinger 25 úspešných zákrokov. Dallas sa už dve minúty pred koncom rozhodol pre hru bez brankára, ale ani v tejto situácii nedosiahol vytúžené vyrovnanie.