Hokejisti tímu Tampa Bay Lightning zavŕšili postup zo série 2. kola play off NHL proti Carolina Hurricanes. Víťaz Discover Centrálnej divízie v tejto sezóne skončil po domácej porážke 0:2. Obhajcovia Stanley Cupu so slovenským obrancom Erikom Černákom v zostave vyhrali celú sériu 4:1 na zápasy a čaká ich lepší zo série medzi Boston Bruins a New York Islanders.

V meraní síl dvoch najlepších dvoch tímov Honda Západnej divízie aj celej ligy po základnej časti sa karta obrátila. Vegas Golden Knights, ktorí prehrávali 0:2 na zápasy, po dvoch domácich vystúpeniach zvládli aj piatu bitku na ľade súpera a po výhre 3:2 po predĺžení rovnakým pomerom vedú aj v celej sérii.
Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning 0:2 (konečný stav série: 1:4)
Na ľade PNC Areny v utorok dominoval Andrei Vasilevskiy. Podľa mnohých najlepší brankár na svete si pripísal 29 úspešných zákrokov a svojím tretím čistým kontom v play off položil základ rozhodujúceho kroku do ďalšej série.
Dvadsaťšesťročný Rus sa navyše stal úplne prvým brankárom v NHL, ktorý uzavrel nulou tri série za sebou. Minulý rok v šiestom finále Stanley Cupu vychytal Dallas Stars 2:0 a tento rok v úvodnom kole rovnako nedal šancu Florida Panthers (4:0).

Vasilevskij fantasticky zastavil Trochecka

O góly sa postarali Brayden Point a Ross Colton. Point dal už ôsmy gól v tohtoročnom play off, keď v čase 24:06 využil presilovku. Podarilo sa mu to len 48 sekúnd po tom, ako Vasilevskij na druhej strane zachránil svoj tím pri šanci Vincenta Trochecka v oslabení. Colton zvýšil pred polovicou tretej tretiny.
Hurricanes v prvých dvoch tretinách prestrieľali svojho súpera 21-15. "Za každú cenu sme sa snažili uzavrieť sériu proti súperovi, ktorý hral naozaj fantasticky. Myslím si, že zápas sa mohol skončiť aj naopak. Mali sme šťastie, že sme ho získali," priznal Point.
"Vždy je ťažké vyhrať na ľade súpera. Musím pred našimi chlapcami zložiť klobúk," povedal tréner Jon Cooper. "V tejto hale vyhrali až trikrát a to určite nie je jednoduché. Myslím si, že dôležitú úlohu zohrala aj skúsenosť. Som veľmi hrdý na hráčov i na výkony, ktoré predviedli."
\[Sledujte posledné novinky o sérii Hurricanes-Lightning\]
Alex Nedeljkovic v bránkovisku porazených nazbieral 23 úspešných zákrokov.
Hurricanes, ktorí sa dostali do play off v tretej sezóne v rade, majú v tomto období v sériách, v ktorých boli vyradení, nelichotivú bilanciu 2-12. Odvrátiť dovolenku im nepomohol ani návrat zranených ofenzívnych opôr Nina Niederreitera a Trochecka do zostavy. Z tej naopak po tretej tretine vypadol obranca Brett Pesce, ktorý nedohral po hite Ondřeja Paláta. Český útočník dostal dvojminútový trest za zásah do hlavy.
"Práve teraz je najdôležitejšie, že skrátka len musíme byť o niečo lepší," uviedol tréner Hurricanes Rod Brind'Amour. "Talent v tíme máme, ale musíme sa zlepšiť v kľúčových veciach. Či sú to presilovky, alebo oslabenia. Celú sezónu sme boli dobrí, ale skutočné dobré porovnanie zažijete až v momente, keď stojíte proti tým najlepším."

Point dal úvodný gól v presilovej hre

"Jednoducho musíme byť lepší," zdôraznil kapitán porazených Jordan Staal. "V tejto sérii nás porazili v mnohých rôznych aspektoch hry. v celej zostave máme chlapcov - a to vrátane mňa - v prípade ktorých potrebujeme, aby boli lepší, hrali tvrdšie a boli viac oddaní nášmu systému. Ale myslím si, že už sme veľmi, veľmi blízko."
Víťazi si k postupu výrazne pomohli v presilovkách. V utorok využili jednu z dvoch početných výhod, celkovo v sérii skórovali sedemkrát zo 16 presiloviek, takže mali famóznu úspešnosť 46,7 percenta.
Lightning teraz budú čakať na súpera, ktorým sa stane víťaz série medzi New York Islanders a Boston Bruins. Islanders v nej vedú 3:2 na zápasy a v noci na štvrtok budú mať možnosť urobiť rozhodujúci krok v domácom prostredí.
Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights 2:3 po predĺ. (stav série: 2:3)
Golden Knights sa podarilo otočiť nielen vývoj zápasu, ale aj vývoj série. V utorok totiž po dvoch tretinách prehrávali 0:2, ale potom prišla veľká stíhacia jazda, tretia výhra za sebou a s ňou aj spojený mečbal. Kto by to bol po výprasku 1:7 v prvom zápase v Denveri povedal...
Skóre otvoril len dve sekundy pred úvodnou sirénou Brandon Saad. V 37. minúte zvýšil vedenie Joonas Donskou, lenže nástup do tretieho dejstva patril hosťom. V priebehu troch minút vymazali manko Alex Tuch a Jonathan Marchessault, ktorý tak dal tretí gól v posledných troch dueloch.

Stone v predĺžení zavŕšil obrat Vegas

Predĺženie sa hralo len 50 sekúnd. Mark Stone v ňom po skvelej obrannej práci vyrazil dopredu, dostal sa za chrbát hostí a potom vymietol horný roh bránky stráženej Philippom Grubauerom.
"To bola názorná ukážka toho najlepšieho v podaní Marka Stonea," ocenil jeho tréner Peter DeBoer. "V našom pásme zablokoval puk, potom sa dostal do brejku a zakončil ho dokonale presnou strelou. Ak existuje chvíľa, ktorá ho vystihuje najlepšie, tak to bola práve táto."
\[Sledujte posledné novinky o sérii Avalanche-Golden Knights\]
Marc-Andre Fleury pomohol k úspechu 26 zákrokmi, Grubauer ich mal na konte 22.
Šiesty zápas série sa odohrá vo Vegas v noci na piatok.
Slováci v akcii
Erik Cernak (Tampa Bay Lightning): 0+0, 2 strely, bilancia +1, 3 hity, 3 bloky, čas na ľade 21:43