Staal rozhodol tečom Ahovej strely

Hokejisti tímu Carolina Hurricanes sa vrátili do série 2. kola play off proti Tampa Bay Lightning. Na ľade obhajcov Stanley Cupu dokázali získať na svoju stranu výhru 3:2 po predĺžení a v celej sérii tak znížili na 1:2 na zápasy. Do veľkej miery k tomu prispel brankár Petr Mrázek, ktorý naskočil prvýkrát v play off. Víťazný gól strelil Jordan Staal.

Po predĺžení uspeli vonku vďaka gólu Brada Marchanda aj Boston Bruins. V aréne New York Islanders zvíťazili 2:1 a rovnakým pomerom vedú aj v celej sérii.
Tampa Bay Lightning - Carolina Hurricanes 2:3 po predĺ. (stav série 2:1)
Aj tretí stret tretieho a prvého tímu Discover Centrálnej divízie priniesol veľmi vyrovnanú bitku. Hlavné úlohy v nej mali dvaja muži: Petr Mrazek, ktorý sa namiesto Alexa Nedeljkovica dočkal prvého štartu od 10. mája, a Sebastian Aho, ktorý sa podpísal pod všetky tri góly Hurricanes a dohral s bilanciou 1+2. Bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
Mrázek dokázal premeniť vieru, ktorú doňho vložil tréner Rod Brind'Amour, na prvé vychytané víťazstvo od 4. mája. Dlhá zápasová odmlka sa na ňom nijako nepodpísala a zastavil spolu 35 z 37 streleckých pokusov Lightning, ktoré mierili na jeho bránku.
"Vždy je skvelé, keď môžete hrať. Hlavne v play off. To sú momenty, ktoré vo vás ostanú navždy," uviedol Mrázek. "Snažíte sa robiť všetko preto, aby ste pomohli tímu a vyhrali zápas."
V zostave porazených Lightning nechýbal slovenský obranca Erik Cernak, ktorý rozdal až 9 hitov. Bol to suverénne najvyšší počet zo všetkých hráčov na ľade, druhý Jordan Staal z Caroliny ich mal na konte 5.

Aho z úniku prekonal Vasilevského

Na úvodný gól zápasu sa čakalo do 26. minúty, keď sa výstavnou strelou presadil Brett Pesce. Už po necelých troch minútach zvýšil Aho, ktorý sa natlačil tvárou v tvár Andrejovi Vasilevskému a prekonal ho strelou medzi betóny.
Hurricanes však nádejný náskok ešte do druhej prestávky stratili. Už po 77 sekundách znížil po krásnej kombinácii Brayden Point a neskôr sa asistenciou prispel aj k vyrovnaniu, o ktoré sa rovnako v presilovke postaral Alex Killorn.
Rozhodujúci gól prišiel v čase 65:57, keď hostia využili presilovku: Aho vypálil bez prípravy z kruhu, puk ešte stihol tečovať kapitán Jordan Staal a potom sa mohol so spoluhráčmi radovať z prvého úspechu v sérii.
"Na túto partiu som vždy hrdý," vyhlásil Brind'Amour. "Nech sa deje čokoľvek, tí chlapci dokážu nájsť cestu, ako sa maximálne sústrediť na zápas a odvádzať svoju prácu. Presne to sa stalo aj dnes večer."
Tímy, ktoré vyhrali úvodné dva duely série majú dlhodobú úspešnosť 86,7 percenta (334-51), že ju dotiahnu do víťazného konca. V tohtoročnom 1. kola sa to podarilo vo všetkých štyroch prípadoch. V prípade tímov s náskokom 2:0 po dvoch úvodných výhrach vonku, ako to dokázali Lightning, je dlhodobá postupová úspešnosť 80,4 percenta (82-20).
Štvrtý zápas série sa odohrá v sobotu v Tampe.
New York Islanders - Boston Bruins 1:2 po predĺ. (stav série 1:2)
Aj druhý zápas štvrtkového programu dospel do predĺženia. Bruins uspeli vďaka Bradovi Marchandovi, ktorý dal víťazný gól, a fínskemu brankárovi Tuukkovi Raskovi. Po vyrovnaní Islanders v minulom súboji sa tak v sérii opäť dostali do vedenia.
Bruins už v šiestej minúte dostal do vedenia Craig Smith, ktorý sa presadil parádnou strelou z priestoru medzi kruhy. Hostia si potom tesné vedenie ustrážili až do 55. minúty. Mathew Barzal sa obtočil okolo bránky a vyrovnal. Rask sa síce nedal nachytať a prvé Barzalovo zakončenie stihol zastaviť, ale domáci útočník predviedol skvelý dôraz, stihol bleskové dve dorážky a tou druhou už prepchal puk za bránkovú čiaru.

Marchand prekvapil Varlamova z ostrého uhla

V čase 63:36 potom ukončil zápas Marchand. Skúsil šťastie pokusom z veľkého uhla a zaskočil Semjona Varlamova, ktorý pritom dovtedy držal Islanders nad vodou vďaka 39 úspešným zákrokom. Rask ich mal na konte 28. Bruins v tretej tretine prestrieľali Islanders 21-9.
"Samozrejme, že to nebol žiadny krásny gól, ale každý puk - a hlavne v predĺžení - má šancu skončiť v bránke," pochvaľoval si Marchand. "Myslím si, že práve to si každý tím pripomína, keď sa ide do predĺženia. Že namiesto prihrávky navyše je lepšie skúsiť vystreliť. A toto bol ďalší príklad, prečo to tak je."
Tímy, ktoré za vyrovnaného stavu 1:1 na zápasy vyhrali tretí duel série, majú z historického pohľadu úspešnosť 65,5 percenta (366-156), keď sa im podarilo postúpiť ďalej.
Štvrtý zápas série sa hrá v sobotu v New Yorku.
Slováci v akcii
Erik Černák (Tampa Bay Lightning): 0+0, 2 strely, bilancia -2, 9 hitov, 1 blok, čas na ľade 21:38
Ďalší program
1:30 Winnipeg Jets - Montreal Canadiens (2. zápas; Nova Sport 2 a NHL.tv)
4:00 Vegas Golden Knights - Colorado Avalanche (3. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv)