Zostrih: Aho poslal Carolinu do druhého kola

Carolina Hurricanes sa stali ďalším tímom postupujúcim do 2. kola play off. Vo štvrtkovom dueli na ľade Nashville Predators vyhrali 4:3 po predĺžení a sériu dotiahli do úspešného konca v pomere 4:2 na zápasy. Tím z Releighu v ďalšom súboji Discover Centrálnej divízie vyzve obhajcov Stanley Cupu Tampa Bay Lightning.

Montreal Canadiens v zostave s Tomášom Tatarom odmietli koniec sezóny, rovnakým výsledkom uspeli v aréne Toronto Maple Leafs a znížili stav série na 2:3 na zápasy. Hostia síce stratili trojgólové vedenie, ale návrat do Bell Centre zariadil útočník Nick Suzuki.
Nashville Predators - Carolina Hurricanes 3:4 po predĺ. (konečný stav série: 2:4)
Nashville síce v zápase viedol už 3:1, ale Hurricanes dokázali odpovedať a v čase 61:06 Sebastian Aho rozhodol svojím druhým gólom v zápase. Súboj týchto dvoch sokov dospel do predĺženia štvrtýkrát za sebou a po dvoch porážkach v druhom predĺžení sa druhýkrát v rade radovala Carolina.
"Od tretej tretiny to bol z našej strany neuveriteľný výkon celého tímu. Ukázali sme, že sa nikdy nevzdávame. Verili sme, že sme stále v hre, aj keď sme prehrávali," povedal Aho.
\[Sledujte posledné novinky o sérii Hurricanes-Predators\]
Predators sa prvýkrát ujali vedenia po 104 sekundách hry, keď Nick Cousins pred bránkoviskom usmernil prihrávku Erika Haulu za Alexa Nedeljkovica. V 5. minúte odpovedal Brock McGinn, ktorý obišiel bránku a prekonal Juuseho Sarosa.
Asistenciu si pripísal český útočník Martin Necas, ktorý tak má v posledných troch dueloch bilanciu 2+2.
Po 73 sekundách druhej časti vrátil Nashvillu náskok Mikael Granlund, ktorý si pred Nedeljkovicom šikovne spracoval bekhendovú prihrávku Ryana Ellisa. V 28. minúte v presilovej hre piatich proti trom Roman Josi pred bránkou našiel voľného Ryana Johansena a domáci viedli o dva góly.
"Podľa mňa sme predviedli výkon, ktorý nám dával šancu na víťazstvo, ale nestačilo to a musíme zagratulovať Caroline. Som na chlapcov hrdý. Dokázali sme sa pozbierať po nevydarenom začiatku sezóny aj tejto série, ale súper bol veľmi dobrý," vyhlásil útočník Predators Granlund.

Aho strelil postupový gól v predĺžení

V čase 33:34 počas vylúčenia Matta Benninga zahájil obrat Aho, ktorý tečoval strelu Dougieho Hamiltona. V 54. minúte Hamilton po prihrávke Jaccoba Slavina vyrovnal a zariadil ďalšiu drámu v nadstavení.
Na rozdiel od minulých dvoch duelov v Bridgestone Arene sa však v predĺžení rozhodlo rýchlo. Slavinov pokus od ľavého mantinelu pred Sarosom tečoval Aho a svojím piatym gólom v sérii rozbehol postupové oslavy Hurricanes.
Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 3:4 predĺ. (stav série: 3:2)
Canadiens sa druhýkrát v sérii radovali na ľade Maple Leafs v Scotiabank Arene a nedovolili Torontu štvrtou výhrou v rade zavŕšiť postup. Winnipeg Jets si tak na svojho súpera v Scotia Severnej divízii v 2. kole ešte musia počkať.
Montreal sa dočkal úvodného gólu v čase 5:13, keď sa po forčekingu Coreyho Perryho dostal k puku Joel Armia a strelou z pozície medzi kruhmi zamieril do horného rohu bránky Jacka Campbella. Pre dvadsaťsedemročného Fína to bol prvý gól v tohtoročnom play off a ešte pred polovicou prvej tretiny pridal z dorážky ďalší.
\[Sledujte posledné novinky o sérii Maple Leafs-Canadiens\]
V 25. minúte sa Canadiens radovali z už trojgólového náskoku. Obrancu Rasmusa Sandina, ktorého strata po Perryho ataku bola aj pri zrode úvodného gólu zápasu, za bránkou obral o puk Jesperi Kotkaniemi, vyšiel pred Campbella a skóroval.
Po 100 sekundách rozbehol stíhaciu jazdu Zach Hyman, ktorý skóroval prvýkrát v sérii. Dotlačil puk za bránkovú čiaru po nahodení Mitchella Marnera z rohu, keď Carey Price ležal mimo bránkoviska, v ktorom sa ho márne snažili zastúpiť Jeff Petry i Shea Weber.
O vyrovnanie sa svojimi prvými tohtoročnými gólmi v bojoch o Stanley Cup postaral obranca Jake Muzzin. Najskôr zamieril od modrej čiary cez clonu pred Priceom presne k pravej tyčke. V čase 51:54 si pri ofenzívnom výpade vymenil puk s Alexom Galchenyukom a usmernil ho medzi Campbellove betóny.
"Oni po nás od začiatku zápasu išli a neboli sme na to pripravení. Potom sme sa z toho pozbierali, ale nestačilo to," uviedol Muzzin.
Po 59 sekundách nadstavenia Cole Caufield vystihol Galchenyukovu prihrávku z otočky od pravého mantinelu na modrú čiaru a únik dvoch na brankára Campbella zakončil Suzuki.

Suzuki v nadstavení predĺžil Montrealu sezónu

"Niekedy sú tieto úniky dvoch na brankára trochu ťažšie, keď sa váha so strelou, ale by sme to urobili sebavedomo. Myslím si, že sme mali obaja možnosť zakončiť, ale po skvelej prihrávke som bol ten šťastný strelec ja," radoval sa Suzuki.
Šiesty zápas série sa hrá v noci zo soboty na nedeľu o 1:30 SELČ v Montreale. Do Bell Centre môže zavítať približne 2500 fanúšikov a bude to úplne prvý zápas v Kanade pred divákmi od 11. marca 2020.
"Fanúšikovia si zaslúžia tento dôležitý duel. Bude to úžasné a neviem sa dočkať, keď sa konečne predstavíme pred našimi priaznivcami. Čakali sme na to celý rok a teraz je to tu," vyhlásil útočník Canadiens Phillip Danault.
Slováci v akcii
Tomas Tatar (Montreal Canadiens): 0+0, 1 strela, 1 hit, 100% úspešnosť na buly, čas na ľade 15:14