Byron rozhodol v početnej nevýhode

Bitky o Stanley Cup v noci na utorok pokračovali štyrmi duelmi. Toronto Maple Leafs začali neúspechom, keď doma podľahli Montreal Canadiens s Tomášom Tatarom 1:2 a navyše prišli o zraneného kapitána Johna Tavaresa. Tampa Bay Lightning s Erikom Černákom po predĺžení podľahli Florida Panthers 5:6.

O krok bližšie k postupu sú naopak mužstvá Pittsburgh Penguins a Vegas Golden Knights, ktoré zvládli bitky na štadiónoch súperov a v sériách vedú 2:1 na zápasy.
Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 1:2 (stav série: 0:1)
Hráči Toronto Maple Leafs hneď v úvode série prvého kola play off prišli o výhodu domáceho prostredia, keď v Scotiabank Arene podľahli tímu Montreal Canadiens 1:2.
Hrdinom duelu sa stal brankár hostí Carey Price, ktorý vo svojom prvom štarte od 19. apríla pochytal 35 striel súpera. Prekonať ho dokázal len William Nylander, ktorý sa presadil v úvode druhej tretiny.
V tej chvíli už Canadiens viedli, pretože ich v 13. minúte dostal do výhody Josh Anderson. Víťazný gól potom strelil v čase 52:44 Paul Byron, ktorý udrel vo vlastnom oslabení.
Exkluzívny obsah a všetko podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
"Musíme hrať oveľa lepšie. Bol to dôležitý zápas a my sme ho nezvládli. Očakávali sme oveľa lepší vstup do play off," uznal tréner domácich Sheldon Keefe.
Toronto navyše v priebehu duelu postihla veľká nepríjemnosť. V prvej tretine prišlo o zraneného kapitána Johna Tavaresa, ktorého protihráč Corey Perry trafil kolenom do tváre a následne opustil ľadovú plochu na nosidlách.
"John ostane cez noc v nemocnici a absolvuje ďalšie vyšetrenia. Uvidíme, ako to celé dopadne. Je to pre nás veľká strata, ale musíme sa s tým vyrovnať," upozornil Keefe.
Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 5:6 po predĺ. (stav série: 2:1)
Florida Panthers najlepším možným spôsobom zareagovali na úvodné dve porážky, keď zvíťazili na ľade Tampa Bay Lightning 6:5 po predĺžení a znížili stav série na 1:2 na zápasy.
Hrdinom divokej prestrelky sa stal útočník Ryan Lomberg, ktorý svojím úplne prvým gólom v play off v čase 65:56 definitívne naklonil dramatický duel na stranu hostí.

"Ako chlapec som presne o takejto chvíli sníval," vyznal sa po zápase Lomberg. "Tvrdo sme pracovali na tom, aby sme tento zápas zvládli. Ten gól bol pre nás odmenou, som nadšený."
Florida vstúpila do zápasu v aréne rivala oveľa lepšie, už v prvej tretine si vypracovala dvojgólový náskok. Skóre otvoril Sam Bennett a po ňom sa v čase 7:05 presadil aj Radko Gudas. Český obranca dal svoj prvý gól v bojoch o Stanley Cup v kariére a navyše si k nemu pripísal aj asistenciu.
Lightning sa v úvodnom dejstve hľadali, ale v druhej časti predviedli poriadnu smršť. Konto brankára hostí Chrisa Driedgera zaťažili spolu piatimi gólmi. Postupne sa presadili Anthony Cirelli, Ross Colton, Steven Stamkos a v presilovke aj Brayden Point a Alex Killorn. Za hostí len skorigoval stav Alex Wennberg.
"Bolo to pre nás nepríjemné, ale v sezóne sme už niekoľkokrát zvládli nepriaznivý stav zvrátiť. Verili sme, že sa nám to môže podariť aj teraz," vyhlásil gólman Floridy Sergej Bobrovsky, ktorý do duelu naskočil od tretej tretiny.
Floride sa otočka naozaj vydarila. Najprv v početnej výhode udrel Patric Hornqvist a vyrovnanie na 5:5 zaistil Gustav Forsling. V následnom predĺžení hostia dokonali obrat.
"Nemohli sme očakávať, že vyhráme 16 zápasov za sebou. Aj porážky patria k play off," povedal obranca Lightning Victor Hedman. "Samozrejme, že s naším výkonom nemôžeme byť spokojní, ale som presvedčený, že naň v ďalšom zápase adekvátne zareagujeme."
New York Islanders - Pittsburgh Penguins 4:5 (stav série: 1:2)
Hokejisti tímu Pittsburgh Penguins sú o ďalší krôčik bližšie k postupu do druhého kola play off. V treťom súboji série uspeli na ľade New York Islanders 5:4 a v sérii sa ujali vedenia 2:1 na zápasy.
Hviezdou tretieho duelu sa stal veterán Jeff Carter, ktorý skóroval dvakrát. Obranca Kris Letang sa blysol gólom a dvomi asistenciami a útočník Evgeni Malkin po svojom návrate z maródky prispel k výhre dvomi prihrávkami.
"Bol to veľmi divoký zápas, taká horská dráha," vydýchol si po cennej výhre Carter. "My sme sa však tomu priebehu dokázali prispôsobiť. Sme veľmi odolní a nikdy sa nevzdávame. Nakoniec sme to vybojovali na našu stranu."
Islanders počas zápasu neustále doťahovali. V čase 54:17 dokázal Cal Clutterbuck konečne vyrovnať, ale ani to domácim nestačilo na triumf. Rozhodnutie totiž prišlo až o dve minúty neskôr, keď udrel útočník Brandon Tanev.

Tanev doťukol puk zo vzduchu a rozhodol

"Nebol to z našej strany najlepší zápas v sezóne, ale dokázali sme si nájsť cestu k víťazstvu. To je najdôležitejšie," vyhlásil Tanev. "Bojovali sme ako jeden tím a išli sme si za svojím cieľom."
Na strane domácich sa dvomi gólmi blysol Clutterbuck, obranca Scott Mayfield stihol gól a prihrávku a Mathew Barzal pripojil dve asistencie. Ani to však tímu z Long Islandu nestačilo.
"Sme sklamaní, ale musíme ten zápas hodiť za hlavu," vyzval Barzal. "Mohli sme sa v sérii dostať do veľkej výhody, ale nedá sa nič robiť. Ešte to bude tvrdý boj."
Minnesota Wild - Vegas Golden Knights 2:5 (stav série: 1:2)
Hráči tímu Vegas Golden Knights splnili úlohu favorita, keď po presune série do arény Minnesota Wild vyhrali 5:2 a vedú tak 2:1 na zápasy.
Wild pritom odštartovali duel výborne. V úvodnej časti sa presadili Ryan Hartman a Joel Eriksson Ek a zdalo sa, že domáci si idú za výhrou. Hostia však od druhej tretiny začali využívať jasnú hernú prevahu.
Najprv znížil Mark Stone, potom v čase 35:19 vyrovnal Patrick Brown. Ešte do druhej tretiny otočku hostí dokonal Reilly Smith. V záverečnej časti sa presadili aj William Karlsson a Stone, takže Minnesota už na túto smršť nenašla odpoveď.

Stone skóroval po prihrávke Stephensona

Tím z Nevady svojho súpera prestrieľal 40-16 a brankár domácich Cam Talbot si napriek štyrom inkasovaným gólom pripísal 35 úspešných zákrokov.
Slováci v akcii
Erik Cernak (Tampa Bay Lightning): 0+0, 1 strela, bilancia +1, 5 hitov, 2 bloky, čas na ľade 22:21
Tomas Tatar (Montreal Canadiens): 0+0, 3 hity, bilancia 0, čas na ľade 13:52