Súhrn: Calgary porazilo Tampu a vyhralo piaty duel v rade

Lightning doma prehrali s Flames 1:5, Hrivík bol opäť na tribúne. Buffalo si poradilo s Columbusom a ukončilo sériu piatich porážok

Autor NHL.com/sk

V NHL boli vo štvrtok na programe tri zápasy a nepredstavil sa v nich ani jeden Slovák. Calgary Flames sa tešili z výhry 5:1 na ľade lídra Tampa Bay Lightning, Marek Hrivík bol opäť medzi náhradníkmi. Buffalo Sabres ukončili sériu piatich porážok po sebe, keď zdolali Columbus Blue Jackets 3:1. Washington Capitals podľahli Carolina Hurricanes 1:3 a neuspeli po piatich triumfoch za sebou.

Tampa Bay Lightning - Calgary Flames 1:5

Calgary potvrdilo aktuálnu formu a dosiahlo už piatu výhru za sebou. V zostave sa zatiaľ neobjavil útočník Marek Hrivík, ktorého Calgary 4. januára povolalo z farmárskeho tímu v AHL a opäť sedel na tribúne. V zostave chýbali aj českí útočníci Jaromír Jágr a Michael Frolík.

Flames sa dostali do vedenia už po 29 sekundách zápasu vďaka gólu Michaela Ferlanda. Líder vyrovnal po 31 sekundách druhého dejstva a na góle sa podieľal aj útočník Ondřej Palát. V polovici klziska založil akciu, pri ktorej Tyler Johnson prenechal puk v útočnom pásme Braydenovi Pointovi a ten z pozície medzi kruhmi trafil presne do pravého horného rohu bránky Mikea Smitha.

V 37. minúte Johnny Gaudreau vrátil hosťom vedenie a ešte na konci druhej tretiny Sam Bennett zvýšil na dvojgólový rozdiel v presilovej hre. V záverečnej časti ešte Mark Jankowski a Matthew Tkachuk zvýraznili rozdiel.

Gólman Smith sa podieľal na úspechu 33 zákrokmi. "Myslím, že Smith a naša hra v oslabení boli hlavnými rozdielmi v zápase. Kľúčový bol zákrok pri penalte (proti Cedricovi Paquetteovi v 26. minúte). Súpera mal v tom čase šance, ale my sme potom dokázali využiť svoje možnosti," uviedol tréner Flames Glen Gulutzan.

Lightning stratili nielen body, ale aj obrancu Victora Hedmana, ktorý v 27. minúte utrpel zranenie v dolnej časti tela. Osudnou sa mu stala zrážka kolenom na koleno s útočníkom Calgary Garnetom Hathawayom. Kouč Jon Cooper uviedol, že Hedman v piatok absolvuje vyšetrenie a dovtedy je zbytočné špekulovať, o aké vážne zranenie sa jedná.

Švédsky bek je v nominácii na 2018 Honda NHL All-Star Game a uvidí sa, či bude jeho účasť na akcii konanej na konci januára práve v Tampe Bay ohrozená. "Je to kľúčová postava nášho tímu. Je nepríjemné vidieť ho v takejto situácii. Hokejista, ako je on, sa nedá nahradiť. Budeme musieť čakať, ako to dopadne," povedal kapitán Tampy Bay Steven Stamkos, ktorý kvôli zraneniu kolena vynechal prevažnú časť minulej sezóny.

Buffalo Sabres - Columbus Blue Jackets 3:1

Sabres sa prvýkrát po piatich zápasoch radovali z výhry a brankár Linus Ullmark na nej mal veľký podiel. Gólman štartoval prvýkrát v sezóne a pripísal si 44 úspešných zákrokov. Buffalo v pondelok povolalo dvadsaťštyriročného Švéda z farmy z Rochesteru z American Hockey League a Ullmark sa tešil zo svojej prvej výhry od 9. apríla 2016.

"Bol to môj sen od leta, aby to všetko vyšlo a ja som chytal. Z dnešnej výhry sa veľmi teším," povedal Ullmark. Pre Sabres to bol prvý úspech do 29. decembra, keď vyhrali na ľade New Jersey Devils 4:3 po predĺžení.

Cestu za ním načal v 12. minúte úvodným gólom zápasu Benoit Pouliot. V tretej tretine Kyle Okposo zariadil dvojgólový náskok, potom síce Artemi Panarin znížil v presilovej hre, ale šesť sekúnd pred koncom Jack Eichel spečatil výsledok pri hre Blue Jackets bez brankára.

Washington Capitals - Carolina Hurricanes 1:3

Séria výhier Capitals na domácom ľade sa zastavila na čísle 10. Washington celkovo prehral prvýkrát po piatich víťazstvách za sebou. Hurricanes sa naopak radovali z úspechu druhýkrát z posledných šiestich duelov. Vo Washingtonu predtým oslavovali naposledy 2. januára 2014 a ukončili sériu šiestich porážok v Capital One Arene.

"Hrali sme skvelo. Každá séria sa raz končí, takže som rád, že my sme tí, ktorým sa to podarilo zlomiť," vyhlásil brankár Caroliny Scott Darling, ktorý prispel k triumfu 27 úspešnými zákrokmi.

Jordan Staal dostal Hurricanes do vedenia v 32. minúte vo vlastnom oslabení. Ešte v druhej tretine síce vyrovnal Lars Eller, ale v čase 50:54 Victor Rask vrátil Caroline vedenie a v závere Sebastian Aho zavŕšil výsledok do prázdnej bránky.