czech voracek 0523

Český stroj sa dlho zadrhával, ale nakoniec sa rozbehol a po výhre 5:1 nad Nemeckom sa český národný tím raduje z prvého postupu do semifinále majstrovstiev sveta IIHF od roku 2015, v ktorom sa rovnako ako vtedy v Prahe stretne s Kanadou. Česi vo štvrtok večer v Bratislave vybojovali výhru štyrmi gólmi v tretej tretine, ten víťazný dal v čase 44:19 dorážkou vlastnej strely kapitán Jakub Voráček.

Dvojgólové štvrťfinále zažil Jan Kovář, ktorý vsietil prvý gól zápasu, ale aj ten posledný do prázdnej bránky. Navyše si pripísal aj asistenciu. Trafili aj Dominik Kubalík a Ondřej Palát. Patrik Bartošák v českej bránke zastavil 21 striel a inkasoval len raz po vlastnej chybe v rozohrávke od Franka Mauera.
Nemecký gólman Philipp Grubauer si pripísal 29 zákrokov, najväčšia hviezda jeho mužstva Leon Draisaitl sa bodovo nepresadil.
Česi na súpera vleteli a po šiestich minútach mali streleckú prevahu 8-0. Lenže neskórovali a Nemci sa postupne osmeľovali, až nakoniec úplne vyrovnali hru a k pevnej obrane vlastnej modrej čiary pridali aj tlak v útočnom pásme.
Grubauer síce české šance likvidoval, ale aj on mal slabší moment, keď v čase 33:41 pustil strelu Kovářa z pomerne veľkej vzdialenosti. Po Mauerovej odpovedi dve a štvrť minúty pred sirénou bol po druhej tretine stav 1:1. Česi kvôli nervozite na hokejkách a nepresnostiach v rozohrávke aj v súhre nerobili dobrý dojem.
V tretej tretine však Voráček na druhý pokus zavelil k výhre premeneným brejkom v čase 44:19 a od tej chvíle sa hra výberu kouča Miloše Říhu zlepšila. Kubalík necelých deväť minút pred koncom nádhernou strelou do horného rohu dodal tímu pohodu a minútu a pol po ňom sa pred bránkou po zvláštnom odraze puku od mantinelu zblízka presadil aj Palát.
Nemci aj za stavu 1:4 skúsili hru bez brankára, ale v tej sa im už súpera nepodarilo pritlačiť a po niekoľkých možnostiach skórovať do ich opustenej bránky využil šancu Kovář.
Kanada otočila thriller gólom v poslednej sekunde
Veľký favorit zachránil svoje nádeje na postup v poslednej možnej chvíli a nakoniec sa dostal do semifinále. Kanada v závere tretej tretiny prehrávala so Švajčiarskom v závere tretej tretiny 1:2, ale Damon Severson len tri desatiny sekundy pred sirénou dokázal vyrovnať a Mark Stone po piatich minútach predĺženia svojím druhým gólom v zápase vystrelil výhru 3:2.
Švajčiari, ktorí minulý rok získali striebro, tak odchádzajú z Bratislavy s pocitom nesmierneho sklamania. Duel mali výborne rozohratý, dvakrát v ňom viedli: najprv po góle Svena Andrighetta z času 18:06, na ktorý päť minút po prestávke odpovedal Stone, a potom vďaka zásahu Nica Hischiera z poslednej minúty druhej tretiny.

Stone_Worlds_CAN

Tlak Kanady sa stupňoval, lenže súper dokázal kvalitnou obranou s Leonardom Genonim za chrbtom (spolu 39 zákrokov) dlho vzdorovať. Ale keď už sa zdalo, že dotiahne duel k prekvapujúcemu víťazstvu, puk sa po Seversonovej strele dokĺzal za bránkovú čiaru a tesne vyhral súboj s časom pre Kanadu, čo potvrdilo aj dlhé skúmanie na videu.
Nabudený zámorský tím potom ovládol aj predĺženie, v ktorom sa po milimetrovej prihrávke Pierrea-Luca Duboisa opäť presadil Stone. Útočník Vegas Golden Knights sa dvomi góly dostal na celkových sedem a zaradil sa tak medzi najlepších strelcov šampionátu. Brankár Matt Murray si pripísal 22 zákrokov.
Rusi si poradili s Američanmi
Doteraz neporazené Rusko zvládlo súboj ťažkých váh najmä vďaka výbornému nástupu v prvej tretine. Američania sa prebrali neskoro, robili Rusom poriadne problémy, ale nakoniec náskok rozbehnutého súpera nedotiahli. Zbornú viedol za výhrou 4:3 trojbodový obranca Mikhail Sergachev a s rovnakým počtom bodov aj forvard Nikita Gusev.
Ten otvoril skóre dorážkou už po 67 sekundách hry a keď Sergachev v čase 15:47 pridal aj gól v presilovke, s Američanmi to vyzeralo zle. Boli pomalší, ich ofenzíva sa strácala v naivných kľučkách. Lenže 142 sekúnd po prestávke oživil ich nádeje obranca Brady Skjei, ktorého strela sa po teči dostala do horného rohu bránky Andreia Vasilevskiyho (celkovo 29 zákrokov).

Gusev 0523

V druhej tretine sa tím USA výrazne zlepšil, vyrovnal s Rusmi krok a šance sa striedali na oboch stranách. Góly však prišli až v tretej časti. Najprv zvýšil Kirill Kaprizov, v čase 45:53 kontroval Noah Hanifin a o 69 sekúnd neskôr Rusko znova odskočilo vďaka Mikhailovi Grigorenkovi.
Necelé tri minúty pred koncom však pri hre bez brankára Coryho Schneidera (39 zákrokov) Alex DeBrincat využil nádhernú prihrávku svojho spoluhráča z Chicago Blackhawks Patrica Kanea a Američania boli opäť v hre.
Následne ich poškodil rozhodca, keď pri rodiacej sa veľkej šanci Jamesa van Riemsdyka chybne odpískal ofsajd vo chvíli, keď ruský hráč zaviezol puk do vlastného pásma. Potom mala zborná niekoľko šancí skórovať do prázdnej bránky a nakoniec sa výber USA vlastným zakázaným uvoľnením pripravil o ďalšiu možnosť hrať so šiestimi hráčmi.
Do semifinále tak postúpilo mužstvo, ktoré bolo predsa len väčším favoritom. Medzi favoritov však patril aj tím, ktorý skončil - na papieri USA už dlho nedali dokopy taký silný výber. Celkový výsledok si však skomplikoval už v košickej skupine, v ktorej kvôli prehrám so Slovákmi a s Kanadou skončil štvrtý a na štarte play off dostal asi najťažšieho možného súpera.
Fíni zdolali Švédov po predĺžení
Napínavé severské derby sa skončilo až po predĺžení, v ktorom po minúte a 37 sekundách Sakari Manninen rozhodol o výhre Fínov 5:4. Švédi pritom ešte minútu a pol pred koncom tretej tretiny viedli, lenže potom Markto Anttila vyrovnal.
Výber nabitý hráčmi z NHL s hviezdami ako Henrik Lundqvist, John Klingberg, Oliver Ekman-Larsson, William Nylander či Gabriel Landeskog tak zlatý hetrik nedosiahne, obhajcovia titulu z posledných dvoch rokov končia vo štvrťfinále.

Manninen goal 0523

Na začiatku druhej tretiny pritom Švédsko viedlo vďaka gólom Klingberga, Patrica Hornqvista a Eliasa Petterssona 3:1 (za Fínov sa hneď v 60. sekunde zápasu presadil Niko Mikkola). Petteri Lindbohm a Jani Hakanpaa však ešte do polovice duelu vyrovnali skóre a aj keď Erik Gustafsson 25 sekúnd pred sirénou opäť dostal Švédov dopredu, veľký tlak v tretej časti nakoniec v jej závere viedol k vyrovnaniu.
Fíni potom svoju streleckú prevahu v pomere 32-18 pretavili aj na víťazný gól a po eufórii z vyradenia najväčšieho rivala sa môžu pripravovať na semifinále s Ruskom.