MIN-Kaprizov-CAR-Aho

Hokejisti Minnesota Wild porazili St. Louis Blues 6:2 a vyrovnali sériu na 1:1. Podarilo sa im to predovšetkým vďaka výborne zvládnutej prvej tretine, ktorú ovládli 3:0. Útočník Kirill Kaprizov sa blysol prvým hetrikom v play off v histórii klubu. Hráči tímu Boston Bruins v stredu večer v NHL nezvládli pokus o reparát. Na ľade Carolina Hurricanes znova inkasovali päť gólov, prehrali 2:5 a domov sa tak vracajú s mankom 0:2 v sérii.

Neľahkú situáciu s veľkým prehľadom zvládli hokejisti Tampa Bay Lightning, ktorí útočia na tretí Stanley Cup v rade. V aréne Toronto Maple Leafs vyhrali 5:3 a vyrovnali na 1:1 na zápasy. Vyrovnané je aj medzi Edmonton Oilers a Los Angeles Kings. Mike Smith uzavrel bránku OIlers a Kings sa nakoniec museli zmieriť s debaklom 0:6.
Wild so skvelým Kaprizovom rozhodli v prvej tretine
Minnesota jasne prehrala úvodný duel série 0:4, ale v tom druhom domáci Wild na ľade Xcel Energy Center prišli s veľmi ráznou odpoveďou. Aj oni vyhrali štvorgólovým rozdielom a vyrovnali krok.

Kaprizov nastrieľal Blues hetrik

Základným stavebným kameňom úspechu Wild bola prvá tretina, ktorú jasne vyhrali 3:0. Od 10. minúty do prvej prestávky sa postupne presadili Joel Eriksson Ek a v presilovkách potom Frederick Gaudreau a Kirill Kaprizov.
Eriksson Ek (2+1) pridal už po 51 sekundách druhej časti gól na 4:0, ale Blues a dokázali vrátiť do hry. Jordan Kyrou a v 45. minúte Vladimir Tarasenko znížili na rozdiel dvoch gólov. Kaprizov potom dvakrát udrel v rozmedzí 65 sekúnd a radoval sa z hetriku.
Marc-Andre Fleury priložil ruku k dielu 32 zákroky. Minnesota dokázala využiť dve z troch presiloviek, v prvom dueli mali Wild bilanciu 0-6.
Bruins zateká do korčúľ
Takto to ďalej nepôjde. A Bruins to určite dobre vedia. S piatimi inkasovanými gólmi sa vo vyraďovacích bitkách ťažko vyhráva. Stalo sa to prvýkrát a stalo sa to aj druhýkrát. A keď to naplno nefunguje ani v útoku, tak sú tie šance prakticky nulové.

Aho a Niederreiter priviedli Hurricanes k triumfu

Carolina porazila Boston v prvom zápase 5:1, tentoraz to bolo veľmi podobné, len s tým rozdielom, že domáci tím inkasoval v PNC Arene dvakrát. A to aj napriek tomu, že Hurricanes sa zranil Antti Raanta a do bránky musel ísť nováčik Pjotr Kočetkov.
Dvadsaťdvaročný Kočetkov má doteraz na konte len tri štarty v základnej časti, v play off zažil svoj veľký debut a hneď bol vďaka 30 úspešným zákrokom vyhlásený za tretiu hviezdu zápasu.
"Tomu chalanovi maximálne veríme," uistil domáci tréner Rod Brind'Amour. "Nie je to tak, že by sme ho hodili do vody a nechali ho plávať. Videli sme ho v akcii. Chlapci pred ním výborne zareagovali a odohrali to perfektne, ale on ten zápas rovnako výborne odchytal."
Raanta pri svojom debute v pondelok predviedol 35 zákrokov, ale tentoraz odchytal len necelých osem minút a potom musel opustiť ľad po kolízii s Davidom Pastrňákom. Český útočník za ňu dostal dvojminútový trest.
Na začiatku 14. minúty otvoril skóre Jesper Fast a o dve a pol minúty neskôr ho nasledoval Sebastian Aho. Ten istý strelec po 70 sekundách druhého dejstva využil aj presilovku a bolo to už 3:0.
O nasledujúci vývoj skóre sa postarali ďalší dvojgóloví strelci. Patrice Bergeron v presilovke znížil, ale ešte pred druhou prestávkou sa v rovnakej hernej situácii presadil aj Nino Niederreiter. Obaja to potom zopakovali aj v tretej tretine.
"Vždy treba vidieť len jeden zápas, ktorý je pred nami. Na to sa teraz všetci musíme sústrediť - na zápas číslo tri," zdôraznil Bergeron. "Toto je hokej v play off. Vždy musíte zabojovať s nejakou nepriazňou osudu. Pre nás prišla príliš rýchlo. Treba zapnúť a v treťom zápase naskočiť späť do série."
Šampiónov ťahal k vyrovnaniu Hedman
Švédsky obranca Victor Hedman znova ukázal svoju príslušnosť k extratriede. Kým v pondelok Lightning na ľade Toronta schytali výprask 0:5, tentoraz päťkrát skórovali. A tridsaťjedenročný Hedman mal prsty v štyroch góloch hostí. Jeden dal a na ďalšie tri prihral.

Tampa uspela aj vďaka štyrom bodom Hedmana

Trojbodový Nikita Kucherov mal len o jednu prihrávku menej. Hedman bol aj vďaka využitej presilovke v čase 19:57 prvým strelcom zápasu. Michael Bunting síce znížil za stavu 0:2, ale skóre domácim utieklo až na 1:5.
Tím Tampy Bay tak potvrdil jednu fantastickú bilanciu, ktorú má od začiatku play off 2020. Po porážke vždy prišla patričná odpoveď. Lightning majú v takých prípadoch 15-0.
"Výhra je výhra. V play off sa určite počíta," podotkol Hedman. "Myslím si, že sme boli (oproti prvému zápasu) oveľa odhodlanejší uspieť a tvrdo sme bojovali. V presilovkách aj v hre piatich proti piatim sme včera odviedli dobrú prácu."
"Brali sme to osobne, tak to je. Keď v play off prehráte dvakrát za sebou, tak to nikdy nie je dobré. A platí to odvtedy, ako si play off zaistí tím, ktorý ako prvý dospeje k štyrom výhram. Veľmi sme túžili po náprave. A bol to ďalší príklad toho, že takéto situácie zvládame," dodal Hedman.
Hostia, v ktorých zostave bol obranca Erik Cernak, využili tri zo siedmich presiloviek, hoci v prvom zápase v nich mali bilanciu 0-5.
"Tých vylúčení bolo príliš veľa," nevyhováral sa útočník domácich Mitchell Marner. "Keď im dáte toľko možností, tak je dosť pravdepodobné, že z toho skórujú. Majú v mužstve veľa šikovných hráčov, ktorí sa dokážu presadiť."
Výhru hosťom vychytal brankár Andrei Vasilevskiy, pre ktorého to bol 50. víťazný zápas v play off. Stačilo mu na to len 83 duelov. Rýchlejšie to v histórii zvládlo iba šesť brankárov: Jacques Plante (69), Ken Dryden (73), Billy Smith (74), Gerry Cheevers (80), Patrick Roy (82) a Turk Broda (82).
Veterán Smith zamkol bránku
Štyridsaťročný brankár Smith v stredu večer potvrdil, že sa naňho stále dá spoľahnúť. Do bránky Oilers išiel aj napriek štyrom inkasovaným gólom v prvom súboji s Kings (3:4) a tentoraz bol v aréne Rogers Place perfektný.

Smith vychytal proti Kings čisté konto

Pridali sa k nemu aj ďalšie kľúčové opory. Po prvej bezgólovej tretine utieklo z druhého dejstva len 82 sekúnd, keď Leon Draisaitl otvoril skóre. Darnell Nurse zvýšil na 2:0 dokonca v oslabení po prihrávke kapitána Connora McDavida. A na začiatku 37. minúty zvýšil náskok Ryan McLeod.
Evander Kane v treťom dejstve pridal dva góly a okrem toho si pripísal aj prihrávku. McLeod mal bilanciu 1+1, McDavid a Evan Bouchard zhodne 0+2. Smith nakoniec na svoju piatu nulu v kariére potreboval 30 zákrokov.