Súhrn: Tatarov Detroit zdolal Ottawu, Pánik zase na tribúne

Chicago zase bez Pánika si poradilo s Rangers 5:2, Detroit porazil Ottawu po bleskovom góle v predĺžení

Autor NHL.com/sk

Tomáš Tatar sa v stredu tešil z tretieho víťazstva v rade, keď jeho Detroit Red Wings porazili Ottawa Senators 2:1 po predĺžení. Andreas Athanasiou strelil rozhodujúci gól už po šiestich sekundách nadstavenia, čím vyrovnal rekord NHL. Český útočník Tomáš Frk si pripísal jednu asistenciu. Chicago Blackhawks zvládli duel na ľade New York Rangers 5:2, Richard Pánik bol zase na tribúne medzi zdravými náhradníkmi.

New York Rangers - Chicago Blackhawks 2:5

Rozhodujúci gól padol v 43. minúte, keď Patrick Sharp dostal Blackhawks do vedenia 3:2. Český útočník David Kämpf, ktorý si pripísal svoj prvý bod v NHL, prevzal pred útočnou modrou čiarou prihrávku od Ryana Hartmana a v prečíslení prihral na ľavú stranu Sharpovi. Ten z kruhu prekonal Henrika Lundqvista do horného rohu.

Sharp ukončil trinásťzápasový strelecký pôst a radoval sa z gólu prvýkrát od 27. novembra. Tridsaťšesťročný kanonier, ktorý sa vrátil do Chicaga pred touto sezónou po dvoch rokoch strávených v Dallas Stars, trafil zatiaľ len štyrikrát v 36 dueloch a zaznamenal 10 bodov.

"Ofenzívny príspevok sa očakáva od každého útoku. Myslím, že dnes sa nám darilo a išli sme do každého súboja, čo bolo kľúčové," vyhlásil Sharp, ktorý nastupoval v útoku s Kämpfom a Alexom DeBrincatom.

Chicago predtým dvakrát stratilo vedenie. V prvej tretine Nick Holden odpovedal na gól Vinnieho Hinostrozu a v polovici zápasu Mika Zibanejad vyrovnal po góle Nicka Schmaltza. Na Sharpov gól už Rangers nedokázali reagovať a v poslednej minúty pri hre domácich bez brankára Jonathan Toews a Patrick Kane spečatili výsledok.

Pánik bol na tribúne piatykrát z posledných deviatich zápasov a v posledných 31 dueloch strelil len dva góly. Po 34 odohraných stretnutiach tejto sezóny má na konte 14 bodov za päť gólov a deväť asistencií.

Detroit Red Wings - Ottawa Senators 2:1 po predl.

Úvodný gól padol v 12. minúte, keď Frk prihral pred bránku uzdravenému Anthonymu Manthovi, ktorého zakončenie zadovkou ešte gólman Craig Anderson stihol vyraziť, ale z dorážky trafil Andreas Athanasiou.

Strelec úvodného gólu mal ďalšie šance, neuspel ani Frk a Tatar zase v 38. minúte zamieril po úniku bekhendom do tyče. Dvadsaťsedemročný Slovák celkovo nepremenil štyri strely na bránku. Po 39 sekundách tretej tretiny sa Ryan Dzingel dostal k puku medzi kruhmi a Senators vyrovnali.

Hlavnou postavou zápasu bol však Athanasiou, ktorý síce v 51. minúte nepremenil trestné strieľanie potom, ako bol v úniku faulovaný Dionom Phaneufom, ale už po šiestich sekundách predĺženia rozhodol. Hneď po vhadzovaní v stredovom kruhu ušiel Erikovi Karlssonovi a prekonal Andersona blafákom do bekhendu.

Dvadsaťtriročný Athanasiou rýchlosťou gólu v predĺžení vyrovnal rekord NHL. Po šiestich sekundách nadstavenia v minulosti dokázali trafiť Mats Sundin z Toronto Maple Leafs (30. decembra 1995 proti St. Louis Blues), David Legwand z Nashville Predators (9. marca 2006 proti Vancouver Canucks) a Alex Ovechkin z Washington Capitals (15. decembra 2006 proti Atlanta Thrashers).

"Keď som išiel, puk trošku poskakoval. Videl som, že Karlsson za mnou ide z ľavej strany. Vedel som, že mám najväčšiu šancu skúsiť to a zakončiť z bekhendu nahor. Podarilo sa mi to trafiť pod hornú tyčku," opísal rozhodujúci okamih Athanasiou. Detroit sa vďaka nemu dočkal štvrtej domácej výhry za sebou.