canada_usa

Finále juniorského svetového šampionátu v Edmontone bude zámorské derby. Domáci Kanaďania po skvelej prvej tretine porazili Rusko vysoko 5:0 a po štvrťfinálovej výhre nad českými mladíkmi (3:0) tak ani v druhom vystúpení v play off neinkasovali. Druhý zámorský favorit, ktorý v prvom kole vyraďovacej časti poslal domov Slovákov (5:2), sa na zisk finálovej miestenky nadrel oveľa viac. Američanom až v čase 58:44 vystrelil výhru nad Fínmi Arthur Kaliyev.

Levi opäť s nulou
Základným stavebným kameňom úspechu Kanaďanov bol brankár Devon Levi (draftovaný klubom Florida Panthers). V semifinále si pripísal 28 úspešných zákrokov a zaznamenal už tretiu vychytanú nulu na turnaji.
Dylan Cozens (Buffalo Sabres) dal gól a pridal k nemu aj dve asistencie. Skórovali aj Alex Newhook (Colorado Avalanche), Connor McMichael (Washington Capitals), Cole Perfetti (Winnipeg Jets) a Braden Schneider (New York Rangers).
Newhook, ktorý musel štvrťfinálový duel vynechať kvôli zraneniu, poslal Kanadu do vedenia rýchlou strelou pod hornú tyčku a po 59 sekundách otvoril skóre. Po rýchlom odraze puku do vnútornej konštrukcie sa chvíľu hralo ďalej, ale po kontrole videa bol gól uznaný.
"Naozaj netuším, ako to tam spadlo," priznal Newhook. "Myslel som si, že to bola tyčka. Keď takto rýchlo využijete šancu, pre tím je to skvelé."
Kanaďania vyhrali prvú dvadsaťminútovku na strely 16-7 a svoju prevahu premietli aj do skóre. McMichael zvýšil v čase, keď bol ruský brankár Jaroslav Askarov (Nashville Predators) bez hokejky a chytal s požičanou od jedného zo spoluhráčov. Vasilij Podkolzin potom pykal za prehrešok vysokou hokejkou celkovo štyri minúty a druhú časť trestu uťal tretím gólom Perfetti.
Takmer istotu dal rozbehnutej Kanade Schendier, ktorý v 25. minúte pridal gól na 4:0. Ryan Suzuki (Carolina Hurricanes) navyše po chvíli zazvonil o tyčku. Keď sa už zdalo, že Michail Abramov (Toronto Maple Leafs) dokázal po obrovskom tlaku Rusov v presilovke znížiť, trénerská výzva kanadskej striedačky odhalila ofsajd a gól neplatil. Cozens potom premenil trestné strieľanie.
"Bol to pekný gól a mohol výrazne zmeniť priebeh zápasu," ľutoval neuznaný gól ruský tréner Igor Larionov. "Prehrávali sme 0:4, snažili sme sa skórovať a vyšla nám presilovka, takže po tom góle sme si vydýchli a pomohol by nám vrátiť sa do hry. Ale pravidlá sú pravidlá."
Aj Levimu pomohla tyčka, v ktorej v polovici tretieho dejstva skončil pokus Šakira Muchamadullina (New Jersey Devils). V úplnom závere Cozens ešte zvýšil gólom do prázdnej bránky.
Kanada bude hrať už o svoje 19. zlato a tretie z posledných štyroch šampionátov. Hokejistu z kolísky hokeja naposledy uspeli minulý rok v Ostrave.
"Hrať posledný zápas na šampionáte je vždy výnimočné," povedal kanadský tréner Andre Tourigny. "Som na chlapcov hrdý, že sa dostali až sem, ale stále máme pred sebou veľa práce."
Ruský brankár Askarov mal nakoniec 30 zákrokov.
Američanov spasil Kaliyev
Mladému výberu USA zaistili postup strelci Alex Turcotte (Los Angeles Kings), ktorý pridal aj asistenciu, strelec dvoch gólov proti Slovensku John Farinacci (Arizona Coyotes), Matthew Boldy (Minnesota Wild) a Kaliyev (Los Angeles Kings). Brankár Spencer Knight (Florida Panthers) priložil ruku k duelu 33 zákrokmi.
"Finálový zápas USA proti Kanade, to je skrátka niečo, o čom snívate," spokojne povedal po semifinále Farinacci. "Bude to dobrý zápas, ale ak chceme zlato, musíme odohrať naplno celých 60 minút."
Minulý rok štvrtých Fínov neúspešne ťahal za istotou medaily dvojgólový Kasper Simontaival (Los Angeles Kings), presadil sa aj strelec postupového gólu zo štvrťfinále proti Švédom Roni Hirvonen (Toronto Maple Leafs). Kasper Puutio (Florida Panthers) a Ville Heinola (Winnipeg Jets) si pripísali dve prihrávky.

Američania začali potvrdzovať úlohu papierového favorita v 13. minúte, keď sa medzi strelcov zapísal pohotovo dorážajúci Turcotte. Američania sa však neradovali dlho, pretože Simontaival bol na konci vydarenej súhry a vyrovnal.
Skóre 1:1 sa zmenilo až v 36. minúte, keď Farinacci dostal skvelú prihrávku do jazdy a sám proti brankárovi Karimu Piiroinenovi nezaváhal. Aku Räty (Arizona Coyotes) vzápätí faulom vysokou hokejkou a štvorminútovým oslabením svojmu tímu výrazne skomplikoval situáciu, ale Boldy ho po peknej kombinácii potrestal už po 39 sekundách. Obidva góly USA od seba delila len minúta a sedem sekúnd.
Dlho sa zdalo, že druhá časť v podaní Američanov bude rozhodujúca pre ich postup, ale Severania boli proti a rovnako ako v predchádzajúcej bitke so Švédmi dokázali zlikvidovať dvojgólové manko. V 52. minúte sa znova presadil Simontaival a v 57. minúte potrestal zdržovanie Američanov Hirvonen. Namiesto dokonania ďalšieho obratu ich 76 sekúnd pred záverečnou sirénou rozosmútil Kaliyev, ktorý z priestoru medzi kruhmi zacielil presne pod hornú tyčku.
"Bola to asi najšialenejšia tretina, akú som kedy odohral," uviedol o poslednej dvadsaťminútovke Farinacci.
Piiroinen zaznamenal 22 úspešných zákrokov.
Záverečné zápasy o medaily sa v aréne Rogers Place budú hrať v noci z utorka na stredu.
"Určite to bude tvrdé," uznal fínsky tréner Antti Pennanen. "Ale je to náš posledný zápas, takže dúfam, že zajtra sa do toho celý tím pustí naplno."