Toffoli v predĺžení vystrelil Montrealu postup

Montreal Canadiens síce ešte dva dni po štarte programu 2. kola play off bojovali v úvodnom kole s Toronto Maple Leafs, ale napriek tomu už stihli postúpiť a stali sa prvým semifinalistom bojov o Stanley Cup. Po výhre 3:2 po predĺžení na vlastnom ľade zavŕšili postup cez Winnipeg Jets v štyroch dueloch. Rozhodujúci gól v predĺžení strelil Tyler Toffoli a Tomas Tatar v zostave víťazov znova chýbal.

Boston Bruins doma naopak padli s New York Islanders 4:5 a tím z Massachusetts vo finále MassMutual Východnej divízie prehráva 2:3 na zápasy. Bruins nestačili ani dva góly a asistencia Davida Pastrňáka.
Montreal Canadiens - Winnipeg Jets 3:2 po predĺ. (konečný stav série: 4:0)
Po dlhom boji proti Torontu, proti ktorému Canadiens otočili sériu z 1:3 na 4:3 na zápasy, môžu po rýchlom vyradení Jets oddychovať a pripravovať sa na semifinálový súboj. Ako tím s najhoršou bilanciou v základnej časti zo všetkých šestnástich účastníkov play off pôjdu na jedného z najlepších - víťaza súboja medzi Colorado Avalanche a Vegas Golden Knights (2:2 na zápasy).
Montreal vykročil za poistkou postupu a siedmou výhrou za sebou v 9 minúte zápasu, keď sa v presilovej hre presadil Erik Gustafsson. Len 51 sekúnd pred koncom prvej tretiny zvýšil Artturi Lehkonen, ktorý tečoval do bránky nahodenie Bretta Kulaka.

Lehkonen zvýšil náskok presným tečom

V druhej časti Jets rýchlo vymazali stratu vďaka dvom gólom Logana Stanleyho. V 22. minúte zamieril k ľavému kruhu presne do bližšieho horného rohu bránky a v čase 25:29 Carey Price nedosiahol na jeho presne mierenú strelu z druhej strany z trochu väčšej vzdialenosti.
"Sme nadšení z príležitosti, ktorá je pred nami, ale ešte máme pred sebou veľa práce," vyhlásil Price.
Pre dvadsaťtriročného Stanleyho, ktorý v tejto sezóne debutuje v NHL, to boli prvé góly v ôsmom zápase play off. V 37 dueloch základnej časti skóroval raz.
Montreal mal v dueli jasnú streleckú prevahu 42-16 a nakoniec ju premenil na víťazstvo. Po 99 sekundách predĺženia vyšiel zo súboja na pravej strane pri mantineli s pukom Cole Caufield, našiel pred Connorom Hellebuyckom voľného Tylera Toffoliho a ten svojím štvrtým gólom v tohtoročnom play off rozhodol.
"Určite to bol jeden z mojich najdôležitejších gólov. Užívame si to. Odvádzame dobrú prácu a cítime, že hráme jeden za druhého," pochvaľoval si Toffoli prácu celého tímu.
Canadiens ťahajú svoju najdlhšiu víťaznú sériu v play off od roku 1993, keď na ceste za svojím posledným ziskom Stanley Cupu zvíťazil jedenásťkrát v rade. "Môžeme napísať svoj vlastný príbeh," vyhlásil tréner Canadiens Dominique Ducharme.
Montreal neprehrával od štvrtého duelu 1. kola proti Torontu a presne 437 minútami a 53 sekundami je táto séria druhá najdlhšia v histórii. Rekordérom je z roku 1960 tiež Montreal (488:38).
"V celej sérii sa nám nepodarilo dať prvý gól a súperovi to hralo do karát. V ich elitnej štvorici obrancov sú všetci veľkí a silní. Odvádzali skvelú prácu v tom, ako čistili priestor pred bránkou a vyvážali puky z ich pásma," povedal kapitán Winnipegu Blake Wheeler.
Boston Bruins - New York Islanders 4:5 (stav série: 2:3)
Bruins prestrieľali súpera 44-19, ale mečbal aj tak získali Islanders. Brankár víťazov Semyon Varlamov si pripísal 40 úspešných zákrokov, Tuukka Rask po štyroch inkasovaných góloch zo 16 striel po dvoch tretinách striedal a Jeremy Swayman v poslednom dejstve inkasoval raz z troch pokusov.
Islanders využili všetky tri svoje úvodné presilové hry v zápase a Mathew Barzal, Josh Bailey a Jordan Eberle si pripísali gól a asistenciu. Za Bruins nazbieral rovnako ako Pastrňák tri body aj obranca Charlie McAvoy, ktorý mal na konte tri asistencie.
Tú prvú si zapísal do štatistík už po 85 sekundách hry, keď nabil na ľavý kruh Pastrňákovi a ten presnou strelou otvoril skóre. Islanders vyrovnali 71 sekúnd pred koncom prvej tretiny, keď sa počas vylúčenia Seana Kuralyho presadil Barzal.
"Bolo to kľúčové. My sme si ani nezaslúžili, aby to bolo 1:1, ale vďaka tomu sme sa nadchli a pred druhou tretinou sme sa dali dokopy. Kľúčové boli samozrejme presilovky," podotkol Barzal.

Barzal vyrovnal v presilovej hre

V čase 24:49 Kyle Palmieri potrestal faul Matta Grzelcyka po prihrávke Baileyho odrazenej od korčule brániaceho Connora Cliftona do odkrytej bránky a otočil stav.
V 28. minúte bolo vyrovnané, keď Pastrňák na útočnej modrej čiare našiel rozbehnutého Brada Marchanda, ten sa prešmykol medzi Brockom Nelsonom a Ryanom Pulockom a forhendom zasunul puk pozdĺž pravého betónu Varlamova.
Islanders si v 35. minúte zobrali späť vedenie. Po kombinácii Anthonyho Beauvilliera a Jeana-Gabriela Pageaua ostal medzi kruhmi osamotený Bailey a strelou k pravej tyčke nedal Raskovi šancu. Po 128 sekundách už to bolo 4:2 a svoj prehrešok si na trestnej lavici nedosedel Chris Wagner, pretože Jordan Eberle z ľavého kruhu zužitkoval prihrávku Barzala.
"Cítim, že sa nám v play off v presilovkách konzistentne darí. V mnohých zápasoch nám pomohli a získali sme vďaka nim vedenie alebo sme sa vrátili do duelu. Boston má skvelé oslabenia, rovnako ako Pittsburgh (v prvom kole). Najdôležitejšie je vystreliť, keď je šanca," vyhlásil Barzal. Islanders využili v 11 zápasoch tohtoročného play off deväť z 31 presiloviek (29 percent).

Marchand sa dostal cez obranu a trafil

Swayman, ktorý vystriedal Raska, inkasoval po 119 sekundách na ľade. Beauvillier medzi kruhmi prihral Nelsonovi. Ten trafil na lapačku novej dvojky Bruins, ktorá pred vyraďovacími bojmi na tejto pozícii vystriedala slovenského brankára Jaroslava Haláka. Boston odpovedal v 44. minúte počas vylúčenia Pelecha a po prihrávke McAvoya z ľavého kruhu Pastrňák vystrelil ešte skôr, ako sa Varlamov stihol presunúť.
V čase 54:45 dostal Bruins na kontakt David Krejci, ale po strele Craiga Smitha z dorážky bekhendom prepasíroval puk medzi betóny brankára Islanders. To bol však zároveň aj posledný gól, ktorý Varlamov inkasoval.
Šiesty zápas sa hrá v New Yorku v noci zo stredy na štvrtok o 1:30 SELČ. V sériách na štyri víťazné majú víťazi duelov číslo 5 po nerozhodnom stave 2:2 bilanciu úspechu 215-58 (78,8 percenta).
Ďalší program
0:30 Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning (5. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv),
3:00 Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights (5. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv).