Hokejisti Tampa Bay Lightning nevyužili prvú príležitosť zavŕšiť postup do druhého kola play off. Obhajcovia Stanley Cupu prehrali na ľade tímu Florida Panthers 1:4 a v sérii tak vedú už len 3:2 na zápasy. Po maratóne vo Winnipegu je známy ďalší postupujúci. Winnipeg Jets vďaka gólu v 107. minúte poslali na dovolenku Edmonton Oilers, ktorých vyradili po výsledku 4:0 na zápasy.
New York Islanders si vypracovali mečbal vďaka výhre v úvode druhého predĺženia v aréne Pittsburgh Penguins. Toronto Maple Leafs po úvodnej porážke v sérii proti Montreal Canadiens pridali druhé víťazstvo, na jediný gól porazených prihral aj Tomas Tatar.

Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 4:1 (stav série 2:3)
Stále úradujúci šampióni na ľade BB&T Center už po 53 sekundách viedli, keď sa presadil Ross Colton. Tesný náskok im vydržal až do 27. minúty. MacKenzie Weegar však vyrovnal a ešte pred druhou prestávkou sa podieľal na obrate, keď po jeho asistencii skóroval Mason Marchment.
Ak Panthers predviedli skvelý nástup do tretiny, keď v čase 40:35 zvýšil vedenie Patric Hornqvist, ktorý rovnako ako Weegar ukončil zápas s bilanciou 1+1. Len 15 sekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času pridal štvrtý gól Floridy Frank Vatrano, ktorý trafil do prázdnej bránky.

Hlavným hrdinom domácich bol dvadsaťročný brankár Spencer Knight, ktorý debutoval v play off. Trinástka draftu 2019 predviedla spolu 36 úspešných zákrokov. Knight má zatiaľ na konte len štyri zápasy základnej časti, ale v pondelok sa mu darilo tak dobre, že bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
V zostave hostí nechýbal slovenský bek Erik Cernak. Opory domácich Aleksander Barkov s Jonathanom Huberdeauom obaja nazbierali dve asistencie.
Šiesty zápas sa hrá v stredu na ľade Lightning.
Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 1:2 (stav série 1:2)
Maple Leafs vrátili Canadiens vydrenú tesnú výhru 2:1, pretože presne takýmto skóre sa skončil aj úvodný súboj v Toronte. Potom však nasledovala jasná výhra Maple Leafs 5:1 a po pondelkovom úspechu v sérii vedú.
V pondelok v aréne Bell Centre padali góly len v druhej tretine. Aj v treťom dueli sa presadil William Nylander. Nick Suzuki potom síce vyrovnal aj s pomocou Tomáša Tatara, ktorý si pripísal prvý bod v tohtoročnom play off, ale posledné slovo mal po necelých troch minútach Morgan Rielly.
Hráči Montrealu sa v tretej tretine hnali za vyrovnaním a prestrieľali Toronto drvivým pomerom 15-2, ale snaha o zvrat už bola márna. Brankár Jack Campbell už ostal nepriestrelný a s 28 úspešnými zákrokmi patril medzi hlavných strojcov dôležitej výhry.
Štvrtý duel sa hrá v utorok a výhodu domáceho prostredia v ňom bude mať opäť Montreal. Tímy, ktoré za stavu 1:1 v sérii dokázali vyhrať tretí zápas, majú úspešnosť postupu 67,7 percenta (224-107).

Zostrih: Rielly dal víťazný gól proti Montrealu

Pittsburgh Penguins - New York Islanders 2:3 po 2. predĺ. (stav série 2:3)
Piaty duel série priniesol dlhú a dramatickú bitku. Tešili sa po nej Islanders, ktorým sa tak podarilo dotiahnuť do konca ďalší obrat v sérii. Po úvodnom víťazstve totiž dva nasledujúce súboje stratili. Teraz však sú k postupu bližšie oni a musia urobiť už len jeden krok.
Postaral sa o to Josh Bailey po 51 sekundách druhého predĺženia a výrazne mu pomohol aj domáci brankár Tristan Jarry. Ten s pukom na hokejke až príliš dlho váhal s rozohrávkou a nakoniec ho poslal takmer do stredu klziska. Do bránky sa navyše vrátil vyvedený z miery a Bailey ho prehodil.

Zostrih: Bailey rozhodol v predĺžení proti Penguins

Penguins prehraný boj o mečbal určite mrzí aj preto, že v pondelok dvakrát vyhrávali. Evgeni Malkin v presilovke otvoril skóre a presadil sa tak prvýkrát od polovice marca. Lenže 55 sekúnd pred prestávkou vyrovnal Anthony Beauvillier.
V 28. minúte vrátil domácim vedenie Bryan Rust. Kapitán Sidney Crosby si pripísal asistenciu a bodoval tak prvýkrát od úvodnej bitky série. V 49. minúte však Jordan Eberle zariadil vyrovnanie a potom sa hralo až do Jarryho smolnej chvíle.
Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 2:4 (stav série 3:2)
Favorizovaní Golden Knights premárnili prvú príležitosť na zavŕšenie postupu. Colorado Avalanche, ktorým na odstránenie St. Louis Blues z cesty stačili len štyri zápasy, tak stále čakajú na svojho súpera.
Na ľade T-Mobile Areny sa pritom hralo pomerne výrazne pod taktovkou domácich, lenže Wild im udelili lekciu z produktivity. Skórovali štyrikrát zo 14 striel.
Hlavnou prekážkou sa pre domácich stal brankár Cam Talbot. Síce v deviatej minúte inkasoval ako prvý, keď ho prekonal Mark Stone, ale ešte do prvej prestávky trikrát lovil puk zo siete Marc-Andre Fleury.
O vyrovnanie sa už po 52 sekundách postaral Kirill Kaprizov, ktorý dal prvý gól v play off NHL. po necelých troch minútach už hostia viedli, keď sa presadil Zach Parise. Veľmi vydarenú sekvenciu hostí z dorážky zavŕšil Jordan Greenway.
V druhom dejstve prišla veľká búrka. Golden Knights vyhrali strednú časť málo vídaným pomerom 22-1 na strely, lenže hostí udržal nad vodou Talbot, ktorému štatistici spočítali spolu 38 úspešných zákrokov.
Napriek veľkej prevahe ho dokázal prekonať len Alec Martinez v presilovej hre a hostia tak stále viedli. Výhru definitívne potvrdil Nico Sturm, ktorý 39 sekúnd pred koncom trafil do prázdnej bránky.
Šiesty zápas série sa odohrá v stredu v Minnesote.
Winnipeg Jets - Edmonton Oilers 4:3 po 3. predĺžení (konečný stav série 4:0)
Oilers bojovali statočne, počas druhej tretiny dokonca zvládli otočiť nepriaznivý stav z 1:2 na 3:2, ale vyradenie nakoniec neodvrátili.
Mark Scheifele na začiatku 47. minúty svojím druhým gólom vyrovnal a potom sa dlho hralo za stavu 3:3. Až v čase 106:52 domácich rozjasal Kyle Connor.
Slováci v akcii
Tomas Tatar (Montreal Canadiens): 0+1, 1 strela, 5 hitov, čas na ľade 13:15, 50% úspešnosť na buly
Erik Černák (Tampa Bay Lightning): 0+0, bilancia -2, 1 strela, 6 hitov, 2 zablokované strely, čas na ľade 18:04
Ďalší program
1:30 Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs (4. zápas; Nova Sport 2 a NHL.tv)
2:00 Carolina Hurricanes - Nashville Predators (5. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv)