Zostrih: Stamkos a Killorn doviedli Tampu k víťazstvu

Semifinálová séria medzi Tampa Bay Lightning a New York Islanders bola štyri zápasy nesmierne vyrovnaná a spravidla rozhodovali maličkosti. V dueli číslo päť v Amalie Arene však prišiel zlom. Úradujúci šampióni totiž rivala z Long Islandu zdecimovali 8:0 a sú blízko k postupu do priamej bitky o Stanley Cup. Steven Stamkos a Alex Killorn strelili dva góly. Slovenský obranca Erik Cernak za víťazov nenastúpil kvôli zraneniu v hornej časti tela.

Tampa Bay Lightning - New York Islanders 8:0 (stav série: 3:2)
Čakala sa ďalšia ohnivá bitka o každý kúsok ľadovej plochy, ale Lightning si z piateho duelu série urobili vlastnú šou. Na domácom ľade suverénne porazili Islanders asi úplne vo všetkom a po necelom roku sú veľmi blízko ďalšieho finále.
"Bola to presne taká reakcia, akú sme si želali," pochvaľoval si kapitán Steven Stamkos. "Rýchlo sme si vybudovali náskok a zvýšilo nám to sebavedomie. Potom sa nám už hralo výborne."

Stamkos otvoril skóre proti Islanders

Strelecký koncert odštartoval už po 45 sekundách práve Stamkos, ktorý sa najrýchlejšie dostal k odrazenému puku a prekonal Semjona Varlamova. Hviezdny útočník sa v sérii proti Islanders presadil úplne prvýkrát a ukončil päť duelov dlhé čakanie na gól.
Ďalšie góly domácich na seba nenechali dlho čakať. V čase 11:04 zvýšil vedenie Yanni Gourde, ktorého prihrávku si do vlastnej bránky zrazil obranca Andy Greene.
Do prvej sirény pridali rozbehnutí Lightning ešte jeden zásah. Bol opäť kuriózny. David Savard totiž ranou od modrej čiary trafil do chrbta spoluhráča Alexe Killorna, od ktorého sa puk odrazil za bránkovú čiaru. Útočník Lightning tak natiahol gólovou šnúru už na osem zápasov.
\[Sledujte posledné novinky o sérii Lightning-Islanders\]
Tréner hostí Barry Trotz sa snažil reagovať, do bránky namiesto Varlamova ešte v úvodnej časti poslal jeho kolegu Iľju Sorokina, ale vytúžený efekt to neprinieslo.
"Vraciame sa domov a v ďalšom zápase musíme urobiť všetko preto, aby sme si vybojovali ďalší zápas," vyhlásil Trotz. "Výsledkovo je to rovnaké, ako keby sme prehrali 0:1 po treťom predĺžení. Musíme sa s tým rýcho vyrovnať."
Tampa Bay pokračovala v demolačnej činnosti a v druhé tretine opäť naplnila kvótu troch gólov. Najprv druhýkrát v zápase trafil Stamkos a v čase 35:43 skóroval aj Ondrej Palat, ktorý šikovne tečoval strelu Savarda.

Palátov vydarený teč po buly

Už na 6:0 potom v početnej výhode zvýšil Killorn, ktorý zužitkoval prihrávku Victora Hedmana. V tej chvíli bolo o víťazovi piateho zápasu dávno rozhodnuté, ale Lightning sa s komfortným vedením neuspokojili.
V tretej tretine udrel najprv v početnej výhode opäť Point a konečný výsledok potom určil v čase 52:05 obranca Luke Schenn, pre ktorého to bol prvý zásah v tohtoročnom play off.
"Nehrali sme dobre s pukom, príliš často sme ho strácali," hneval sa obranca hostí Greene. "Keď doprajete takému kvalitnému súperovi toľko šancí, tak nimi nepohrdne."
Gólman Andrei Vasilevskiy predviedol spolu 21 úspešných zákrokov a mohol sa tešiť z prvej nuly v play off, útočník Nikita Kucherov mal tri asistencie. Lightning dohrávali bez obrancu Jana Ruttu, ktorý po krosčeku od Mathewa Barzala už do tretej tretiny nenaskočil.
Do hry vôbec nenaskočil slovenský obranca Tampy Erik Cernak. Do akcie ho nepustilo bližšie nešpecifikované zranenie v hornej časti tela, ktoré utrpel v tretej tretine štvrtého súboja série.

"Stále je to len jedno víťazstvo, máme pred sebou veľa práce," upozornil domáci tréner Jon Cooper. "Čaká nás ďalší zápas a musíme doň ísť s rovnakým nastavením. Na tento výkon budeme chcieť nadviazať."
Šiesty zápas série sa hrá už v noci na štvrtok v Nassau Coliseum a Islanders v ňom budú odvracať hrozbu vyradenia.
Ďalší program
3:00 Vegas Golden Knights - Montreal Canadiens (5. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv)