NYR-CGY-5-15-22

New York Rangers zavŕšili obrat z 1:3 na 4:3 na zápasy v 1. kole play off NHL domácou výhrou nad Pittsburgh Penguins 4:3 po predĺžení. V čase 64:46 o nej rozhodol útočník Artemij Panarin. Tímu z Pensylvánie nepomohol ani návrat kapitána Sidneyho Crosbyho po jednozápasovej absencii kvôli zraneniu v hornej časti tela. Rangers čaká v semifinále Východnej konferencie súboj s Carolina Hurricanes. Už v sobotu sa rozhodlo o dvojici Florida Panthers - Tampa Bay Lightning.

Na Západe skompletizovali zloženie účastníkov ďalšej fázy Calgary Flames, ktorí v rozhodujúcom zápase doma porazili Dallas Stars 3:2 po predĺžení a narazia na Edmonton Oilers, ktorých prvýkrát privítajú v stredu. O deň skôr sa začne séria Colorado Avalanche - St. Louis Blues.
Penguins opäť končia v prvom kole
Do zostavy Pittsburghu sa okrem Crosbyho, ktorého v zápase číslo 5 vyradil zákrok obrancu Jacoba Troubu, prvýkrát od 14. apríla vrátil aj brankár Tristan Jarry, ale 26 zákrokmi Penguins neodvrátil koniec sezóny. Za víťazov si pripísal tri body a dve asistencie Mika Zibanejad a brankár Igor Šesťorkin pomohol k úspechu 42 zákrokmi.

Rangers v siedmom zápase vyradili Penguins

Rangers sú v 2. kole play off prvýkrát od roku 2017, keď v ňom podľahli Ottawa Senators 2:4 na zápasy. Odvtedy sa dostali do vyraďovacích bojov ešte len druhýkrát. Pred dvomi rokmi prehrali v kvalifikácii s Carolina Hurricanes 0:3 na zápasy.
Penguins zvládli od triumfov v play off v rokoch 2016 a 2017 jedinú sériu a naposledy sa im to podarilo pred štyrmi rokmi proti Philadelphia Flyers (4:2). Potom vypadli v semifinále Východnej konferencie s Washington Capitals (2:4). O rok neskôr prišiel koniec v 1. kole s New York Islanders (0:4), v roku 2020 v kvalifikácii s Montreal Canadiens (1:3) a minulý rok opäť v 1. kole s Islanders (2:4).
"Dnes sme hrali výborne. Bol to presne ten zápas o všetko, ktorý môže rozhodnúť čokoľvek. My sme bohužiaľ v závere nedali jeden gól navyše," vyhlásil Crosby, ktorý si pripísal jednu asistenciu a dotiahol sa na 5. miesto historického poradia produktivity play off na Jaromíra Jágra s 201 bodmi. Crosby má na konte z 180 zápasov 71 gólov a 130 prihrávok, česká legenda Jágr v 208 dueloch zaznamenal 78 gólov a 123 asistencií.
Ako prvý sa v Madison Square Garden v 8. minúte radovali domáci. Zibanejad v prečíslení prihral Chrisovi Kreiderovi a po strele kanoniera Rangers do bližšieho horného rohu Jarryho lapačka vyletela do prázdna. Kredier vďaka 29. gólu v play off v tabuľkách klubu dobehol druhého Marka Messiera.
Pittsburgh odpovedal 69 sekúnd pred koncom prvej tretiny počas vylúčenia Troubu. Po asistencii Jeffa Cartera sa pred bránkoviskom presadil Danton Heinen a Adam Fox odvrátil puk až tesne za bránkovou čiarou, čo po prerušení hry dokázal videozáznam.
V polovici druhej tretiny hostia otočili sta v ďalšej presilovke počas trestu Kaapa Kakka. Tečovanú prihrávku Bryana Rusta si prikopol Jake Guentzel a bekhendom puk poslal do bránky tesne pred Šesťorkinovou lapačkou. Ďalšia revízia ukázala, že sa nejednalo o hru s vysokou hokejkou a Guentzel sa na čele tabuľky strelcov play off osamostatnil s ôsmimi gólmi pred Kirillom Kaprizovom z Minnesota Wild a Evanderom Kaneom z Edmonton Oilers.
Po 65 sekundách Rangers so šťastím vyrovnali. K'Andre Miller vystrelil spoza ľavého kruhu a puk sa postupne odrazil od korčúľ Cartera a Mikea Mathesona za Jarryho. V 38. minúte si Pittsburgh zobral vedenie späť, pretože im v oslabení ušiel Evan Rodrigues a bekhendom prekonal Šesťorkina.
V čase 54:15 vynútil nadstavenie Zibanejad, ktorý sa presadil z pravého kruhu. V predĺžení sa Penguins stalo osudným vylúčenie Brocka McGinna. Panarin cez clonu pred Jarrym rozhodol o tom, že Rangers sú aj po nepriaznivom vývoji série po stave 1:3 na zápasy v siedmych dueloch stále stopercentne úspešní.
Gaudreau vystrelil postup Flames
Calgary sa do semifinále Západnej konferencie dostalo prvýkrát od roku 2015, keď najskôr zdolalo Vancouver Canucks (4:2 na zápasy) a následne vypadlo s Anaheim Ducks (1:4). Odvtedy je v play off štvrtýkrát a trikrát skončilo v 1. kole. Len v roku 2020 predtým zvládlo sériu kvalifikácie proti Winnipeg Jets (3:1). Tentoraz sa dočkalo vďaka gólu Johnnyho Gaudreaua v čase 75:09.
Stars nezopakujú jazdu z roku 2020, keď prehrali až vo finále s Tampou Bay 2:4 na zápasy. Minulý rok sa do play off nedostali a teraz sa po vyrovnanej sérii lúčia aj napriek tomu, že v rozhodujúcom dueli dvakrát viedli.
Prvýkrát sa v Scotiabank Saddledome presadil Dallas už po 40 sekundách hry. Tyler Seguin prihral medzi kruhy Jamiemu Bennovi a kapitán Stars dal svoj prvý gól v sérii. Flames sa vydaril vstup do druhej časti a v čase 21:46 Tyler Toffoli vyrovnal tečom strely Olivera Kylingtona.
Po 31 sekundách opäť získal náskok Dallas. Miro Heiskanen zaviezol puk do útočného pásma a po kombinácii Jasona Robertsona a Joea Pavelskiho pohotovo zakončil z pravého kruhu Vladislav Namestnikov. V 29. minúte boli úspešní aj Flames. Gólman Jacob Markstrom rozohral na pravú stranu až na útočnú modrú čiaru na Johnnyho Gaudreaua, ktorý v útočnom pásme nechal puk Matthewovi Tkachukovi a ten zamieril nad ľavé rameno Jakea Oettingera.
Brankár Stars pokryl celkovo 64 striel, ale vyradeniu nezabránil. V rozhodujúcej chvíli ešte vyrazil strelu Eliasa Lindholma z pozície medzi kruhmi, ale na Gaudreauovu dorážku z ľavej strany už nedosiahol.
"Sníval som o tom, že dám gól v predĺžení v zápase číslo 7. Snažil som sa len trafiť bránku. V celej sérii som chcel čo najviac strieľať, ale ten chalan (Oettinger) to chytal. Mal som šťastie a prešlo mu to nad plecom," povedal Gaudreau.
Oettinger sa stal druhým brankárom od roku 1955, keď sa začal evidovať počet striel, ktorý v rozhodujúcom siedmom zápase prekonal hranicu 60 zákrokov. Kelly Hrudey ich v roku 1987 v semifinále Východnej divízie v drese New York Islanders zaznamenal 73.
"Takých výkonov som veľa nevidel. Keby nebolo jeho, tak by sme sa ťažko dostali do predĺženia a udržali si šancu na výhru. Je to úžasný mladý brankár. Ešte dlhé roky bude oporou tohto klubu," povedal Jamie Benn na adresu dvadsaťtriročného Oettingera.