TBL-EDM-CAR

Tampa Bay Lightning pokračujú v útoku na tretí Stanley Cup v rade. Na ľade Toronto Maple Leafs uspeli po výsledku 2:1 a po výhre 4:3 na zápasy sa môžu v 2. kole tešiť na súboj s držiteľmi Presidents' Trophy pre najlepší tím základnej časti Florida Panthers. Do ďalšej série postúpili aj Carolina Hurricanes, ktorí vyradili Boston Bruins po výhre 3:2. Tím z Raleighu sa v semifinále Východnej konferencie stretne s víťaznom nedeľného súboja medzi New York Rangers a Pittsburgh Penguins.

V Západnej konferencii postúpili Edmonton Oilers vďaka výhre 2:0 vyradili Los Angeles Kings, kapitán Connor McDavid jeden gól dal a na druhý prihral. V druhom kole jeho tím čaká lepší z dvojice Calgary Flames - Dallas Stars. Tí odohrajú rozhodujúci súboj v noci na pondelok.
Domi zariadil postup Hurricanes
Carolina zužitkovala výhodu svojho prostredia v PNC Arene, ktorú si vybojovala víťazstvom v Metropolitnej divízii. V súboji s držiteľom divokej karty vo Východnej konferencii totiž vždy uspel domáci tím. V sobotu bol strojcom postupovej výhry útočník Max Domi, ktorý si pripísal tri body za dva góly a asistenciu. Boston sa pri svojej šiestej účasti v play off za sebou rozlúčil už v úvodnom kole prvýkrát od roku 2017.

Carolina v siedmom zápase vyradila Boston

Gól a prihrávku si za víťazov pripísal Teuvo Teravainen, Jaccob Slavin zaznamenal dve asistencie. Gólman Antti Raanta sa na úspechu podieľal 27 zákrokmi. "Naši najlepší hráči predviedli skvelý výkon. Všetko bolo podľa našich predstáv od začiatku až do posledných dvadsiatich sekúnd, keď to bolo trochu dramatické," povedal tréner Caroliny Rod Brind'Amour.
Jeho tím sa dostal do vedenia 84 sekúnd pred koncom prvej tretiny. Slavin na modrej čiare našiel Domiho, ktorý pristrčil puk na bránkovisko Teräväinenovi a Jeremy Swayman prvýkrát kapituloval. V 24. minúte zvýšil na 2:0 Domi, ktorý zamieril do odkrytej bránky po Jordanom Staalom tečovanej strele Bradyho Skjeia.
Bruins odpovedali po 110 sekundách vďaka gólu Jakea DeBruska. V polovici zápasu Teräväinen nabil Domimu, ktorý vrátil Caroline dvojgólový náskok tesne po strele bostonského Trenta Frederica do tyčky.
Hostia sa na kontakt dostali neskoro. V závere ešte David Pastrnak poslal puk do prázdnej bránky, ale tým sa uzavrela nielen jeho osobná bilancia, ale aj strelecký účet Bostonu v aktuálnej sezóne.
Paul poslal šampiónov do 2. kola
Lightning oslávili deviatu víťaznú sériu od prekvapujúcej porážky v roku 2019 s Columbus Blue Jackets 0:4 na zápasy po zisku Presidents' Trophy na nich nikto nenašiel recept. Maple Leafs vo svojej šiestej účasti vo vyraďovacích bojoch vždy vypadli po prvej sérii. Na postup čakajú už od roku 2004, keď prešli cez Ottawa Senators po víťazstve 4:3 na zápasy do 2. kola, odvtedy prehrali sem sérií v rade.

Tampa sa prebojovala ďalej cez Toronto

Hrdinom zápasu bol s dvomi gólmi Nicholas Paul a Andrei Vasilevskiy si pripísal 30 úspešných zákrokov. "Keď som vyrastal, tak som chodil na zápasy Leafs. Atmosféra a chorály sú v tejto hale elektrizujúce. Hrali sme jeden za druhého a predviedli sme svoj najlepší výkon. Bol to výnimočný zážitok a na tribúne ma navyše sledovala rodina," povedal Paul, ktorý je rodák z Mississaugy neďaleko Toronta.
Paul sa prvýkrát presadil v 19. minúte, keď rozbehol rýchly protiútok po strele Rossa Coltona a dorazil puk za Jacka Campbella. Pre Paula, ktorého Lightning získali 20. marca z Ottawy, to bol premiérový gól v siedmom zápase play off v kariére.
Toronto dokázalo zareagovať v čase 33:25. Auston Matthews po akcii Mitchella Marnera preniesol hru na pravý kruh na Morgana Riellyho, ktorý ako jediný v zápase prekonal Vasilevského. V 37. minúte rozhodol Paul, ktorý sa presadil cez TJ Brodieho a z pozície medzi kruhmi dal víťazný gól.
O získaní tretieho prsteňa pre šampiónov tak môže ďalej snívať aj slovenský obranca Erik Cernak. S odohraným časom 26:24 bol v sobotu v Toronte najvyťaženejším hráčom zo všetkých hokejistov na ľade. Pripísal si päť hitov a jeden záporný bod v hodnotení plus/mínus.
Smith vynuloval Kings
Edmonton Oilers sa prvýkrát dostali do semifinále Západnej konferencie od roku 1997. Odvtedy tím okolo hviezdneho kapitána Connora McDavida v play off dvakrát chýbal a dvakrát vypadol hneď po jeho štarte. Postupové víťazstvo nad Kings vychytal 29 úspešnými zákrokmi štyridsaťročný veterán Mike Smith. McDavid sa na ňom podieľal gólom a asistenciou, v siedmich zápasoch série spolu nazbieral 14 bodov za štyri góly a 10 prihrávok.

Smith čistým kontom vychytal Oilers druhé kolo

Úvodný gól v čase 33:15 pripravil držiteľ Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti Codymu Cecimu. Spoza bránky mu prihral na pravý kruh, odkiaľ bek Oilers prekonal Jonathana Quicka strelou na bližšiu tyčku.
V 57. minúte nezastaviteľný McDavid spečatil postup. Najskôr ho ešte po prieniku Sean Durzi stihol vytlačiť zo streleckej pozície, ale vyhol sa pri pravej tyčke stojacemu Andreasovi Athanasiouovi a bekhendovou strelou definitívne poslal Los Angeles na dovolenku.