TBL-STL 5-12-22

Tampa Bay Lightning ostávajú v hre o tretí zisk Stanley Cupu za sebou. Vo štvrtkovom šiestom zápase 1. kola play off vo Východnej konferencii zvíťazili nad Toronto Maple Leafs 4:3 po predĺžení a vyrovnali tak sériu na 3:3 na zápasy. Boston Bruins si tiež vynútili rozhodujúci siedmy zápas vďaka domácej výhre nad Carolina Hurricanes 5:2.

St. Louis Blues ako druhý úspešný tím tohtoročného play off postúpili do semifinále Západnej konferencie, kde ich čakajú Colorado Avalanche. Porazili totiž Minnesota Wild 5:1 a zvíťazili 4:2 na zápasy. Dokonať postup sa naopak v domácom prostredí nepodarilo Los Angeles Kings, ktorí podľahli Edmonton Oilers 2:4.
Point odvrátil koniec šampiónov
Tampa Bay aj tretíkrát v sérii s Torontom dokázala odpovedať na víťazstvo Maple Leafs. Síce dovolila súperovi dobre rozohraný duel otočiť z 0:2 na 3:2, ale Nikita Kucherov v polovici tretej tretiny v presilovej hre piatich proti trom vynútil predĺženie a v čase 78:04 rozhodol Brayden Point, ktorý si v zápase pripísal aj asistenciu. Za Maple Leafs dvakrát skóroval John Tavares.

Point vystrelil Lightning siedmy zápas série

O úvodný gól sa v čase 17:38 postaral Ondrej Palat. V polovici druhej tretiny sa Lightning presadili vďaka Anthonymu Cirellimu, ktorý sa otočkou uvoľnil cez Marka Giordana a zaistil dvojgólové vedenie. Vo zvyšku stredného dejstva však už úradovali len Maple Leafs a Tampa zrazu prehrávala.
Po 54 sekundách ako prvý dostal puk za Andreja Vasilevského držiteľ Maurice Richard Trophy pre najlepšieho strelca základnej časti Auston Matthews. V čase 39:26 po spolupráci Ondřeja Kašeho a Jasona Spezzu brankár Tampy vyrazil strelu Tavaresa nad seba a lapačkou si zrazil puk za chrbát pred Spezzu, ktorý sa ho snažil trafiť zo vzduchu. Po 26 sekundách Tavares z pozície medi kruhmi premenil prihrávku Williama Nylandera.
Maple Leafs stratili náskok v dvojnásobnom oslabení, keď Nikita Kučerov využil clonu Cirelliho a Coreyho Perryho pred Jackom Campbellom. V závere predĺženia drámu rozuzlil Point, ktorý sa presadil z dorážky po strele Alexa Killorna.
Rozhodujúci siedmy súboj sa odohrá v noci na nedeľu v Toronte.
Boston doma opäť vyrovnali
Rovnako ako Carolina zatiaľ na vlastnom ľade v TD Garden kraľuje aj Boston a po vyrovnaní z 0:2 na zápasy na 2:2 tentoraz odvrátil hrozbu vyradenia. Dva body si v zápase pripísali Brad Marchand i Charlie Coyle, ktorí si pripísali gól a asistenciu. Hurricanes nijako nepomohli dva góly Andreja Svečnikova.

Bruins si vynútili siedmy zápas proti Hurricanes

Bruins sa radovali z úvodného gólu po 46 sekundách druhej tretiny, keď Anttiho Raantu z pravého kruhu prekonal Marchand. V 39. minúte Coyle aj s pomocou Davida Pasteňáka usmernil puk do odkrytej bránky.
V čase 43:24 prvýkrát inkasoval aj Jeremy Swayman, ktorého po prihrávke Setha Jarvisa prekonal Svečnikov. V 48. minúte vrátil Bruins dvojgólový náskok Eric Haula, ktorý po ideálnej prihrávke Charlieho McAvoya tečoval puk za Raantu. Potom sa presadil Derek Forbort po prihrávke Tomáša Noska, ktorý sa podieľal aj na zásahu Curtisa Lazara do prázdnej bránky, keď už Hurricanes hrali bez brankára.
Carolina 150 sekúnd pred koncom v presilovej hre korigovala výsledok, keď sa po prihrávke Martina Nečasa znova presadil Svečnikov.
"Teraz musíme vyhrať zápas vonku, to je naša úloha. Vedeli sme to už od začiatku tejto série," povedal tréner Bostonu Bruce Cassidy. "Súper využil asi každú chybu, ktorú sme urobili. Zrazilo nás to na kolená. Namiesto toho, aby sme sa z toho poučili, príliš sme sa snažili vymýšľať. Proti takému kvalitnému súperovi sa za chyby platí," uviedol tréner Caroliny Rod Brind'Amour.
Siedmy zápas sa hrá v noci na nedeľu v Raleighu.
Blues prvýkrát od triumfu postúpili
St. Louis sa dočkalo prvej víťaznej série od zisku Stanley Cupu v roku 2019. Pred dvomi rokmi vypadlo v 1. kole s Vancouver Canucks v šiestich zápasoch a v minulej sezóne s Coloradom dokonca v štyroch dueloch. Obranca Colton Parayko pomohol spečatiť vyradenie Minnesoty gólom a asistenciou a David Perron si pripísal dve prihrávky.

St. Louis vyradilo Minnesotu z hry

Cestu k jedinečnej výhre začal v 15. minúte Nick Leddy, ktorý z pozície za ľavým kruhom presne trafil do bránky Cama Talbota. Po druhej tretine už bolo o postupujúcom rozhodnuté, pretože Blues viedli 4:0. V polovici druhého dejstva kapitán Ryan O'Reilly využil presilovú hru a v 34. minúte po prieniku Alexeja Toropčenka sa z dorážky presadil Bozak. Vladimir Tarasenko 84 sekúnd pred ďalšou pauzou využil ďalšiu početnú výhodu.
V 47. minúte síce Matt Dumba obral Jordana Binningtona o čisté konto, ale Blues si napriek tomu mohli užívať zvyšok zápasu v bezpečnom náskoku. Výsledok ešte 101 sekúnd pred koncom pri hre bez brankára spečatil Parayko.
"Bola to veľmi ťažká séria. V každom zápase sa to mohlo otočiť na obidve strany. Mali sme šťastie, že sme to dotiahli na víťazného konca. Bol to pre nás skvelý test a teraz sa pripravíme na ďalšie kolo," povedal center Blues Tyler Bozak.
Barrie spasil Oilers
Edmonton môže naďalej dúfať, že sa s hviezdami Connorom McDavidom a Leonom Draisaitlom priblíži k slávnej minulosti. Päťnásobný držiteľ Stanley Cupu z rokov 1984, 1985, 1987, 1988 a 1990 od prehraného finále v roku 2006 hrá piatu sériu play off a vyhral len jednu. V roku 2017 zdolal San Jose Sharks v 1. kole 4:2 na zápasy.

Kings si poradili s Oilers po predĺžení

Oilers síce v Los Angeles stratili náskok 2:0, ale v 56. minúte rozhodol obranca Tyson Barrie a 60 sekúnd pred koncom pridal poistku svojím druhým gólom Evander Kane, ktorý si v zápase pripísal aj asistenciu. Tri body za jeden gól a dve prihrávky nazbieral aj kapitán McDavid.
"Trochu sme im darovali vedenie, ale nezlomilo nás to. Ukázali sme charakter tejto partie. Teraz nás čaká siedmy zápas doma a sme poriadne nabudení," uviedol Barrie.