roundup for spanish 5-13

Víťazi Presidents' Trophy majú za sebou prvú prekážku v hre o vytúžený Stanley Cup. Florida Panthers vyhrali šiesty duel na ľade Washington Capitals 4:3 po predĺžení a tým aj celú sériu v pomere 4:2 na zápasy. Sezóna sa tak skončila aj pre slovenského obrancu Martina Fehérváryho. V ďalšom kole Panthers čaká víťaz siedmeho zápasu medzi Toronto Maple Leafs a Tampa Bay Lightning.
Kľúčovú rozhodujúcu bitku o všetko si v piatok vynútili hokejisti New York Rangers a Dallas Stars. Rangers prehrávali s Pittsburgh Penguins už 1:3 na zápasy, ale rovnako ako v piatom zápase doma vyhrali aj šiesty duel výsledkom 5:3 a vrátili sériu do domácej Madison Square Garden. Doma zabrali Dallas Stars a zdolali Calgary Flames 4:2. Do zápasu číslo 7 tak v 1. kole dospelo až päť sérií.

Panthers poslal do druhého kola Verhaeghe
Zlomili kliatbu a dokázali to. Panthers zdolali Capitals v šiestich zápasoch a mohli si tak vychutnať radosť z prvej víťaznej série v histórii klubu po dlhom období temna, ktoré sa ťahalo od roku 1996. Vtedy prehrali finále Stanley Cupu s Colorado Avalanche 0:4 na zápasy.
Carter Verhaeghe dal v čase 62:46 na ľade Capital One Arena rozhodujúci gól, ktorým potvrdil postup Panthers a koniec sezóny Capitals, aj keď kvôli bližšie nešpecifikovanému zraneniu vynechal ranné rozkorčuľovanie.
Aj napriek tomu však dokázal potvrdiť skvelú formu. V posledných troch zápasoch nastrieľal päť gólov, v sérii nazbieral skvelých 12 bodov za šesť gólov a rovnaký počet asistencií. Claude Giroux v piatkovom dueli pomohol tromi bodmi za gól a dve prihrávky.
"Je to skvelý pocit," radoval sa po postupe kapitán Aleksander Barkov. "Chvíľu som sa pýtal sám seba, čo sa to vlastne deje. Počas tých deviatich rokov, čo som tu, sme nič podobné nezažili. Preto je to také skvelé. Zároveň však vieme, koľko práce je ešte pred nami. Teraz si to užijeme, ale zajtra sa do toho pustíme znova."
Capitals bojovali a nedali svoju kožu lacno. Po bezgólovej prvej tretine v 24. minúte otvoril skóre Nic Dowd, ale po chvíli vyrovnal Ryan Lomberg.
Tvrdý boj sa preniesol aj do tretej časti. Nicklas Backstrom vrátil vedenie Capitals, ale potom prišiel obrat Panthers po góloch Girouxa a Barkova. V čase 58:57 však v presilovke dokázal vyrovnať T.J. Oshie a išlo sa ďalej. Neskôr sa však ukázalo, že koniec série len trochu oddialil.
"Keď si na konci dáte streliť takýto gól, tak to určite zabolí," pripustil tréner hostí Andrew Brunette. "Takéto chvíle sa na vás môžu podpísať. My sme to však ustáli a potom sme sa vrátili do hry. Dobre to vystihuje celú našu sezónu."
Domáci boli prirodzene sklamaní. "Podľa mňa sme dnes veľa vecí urobili správne," povedal tréner Peter Laviolette. "Len sa nám skrátka nepodarilo priviesť zápas do víťazného konca."
Nech v súboji Maple Leafs a Lightning, ktorí útočia na tretí Stanley Cup v rade, vyhrá ktokoľvek, Panthers budú mať proti nemu výhodu domáceho prostredia.
"Nám je jedno, proti komu budeme hrať," podotkol útočník Panthers Jonathan Huberdeau. "Jasné, keď budem mať zapnutú televíziu, tak sa na to pozriem, ale je jedno, kto postúpi. My si potrebujeme hlavne trochu oddýchnuť. Obidva tímy sú výborné, takže na tom veľmi nezáleží. S Tampou by to bol súboj dvoch rivalov, ale vieme, že rovnako dobré je aj Toronto."

Bez Crosbyho, bez postupu
Kapitán Penguins Sidney Crosby bol síce v piatok pred rozkorčuľovaním na ľade s trénerom zručností Tyom Hennesom, ale do samotného zápasu kvôli zraneniu podľa očakávania nenastúpil. Tím Pittsburghu sa tak v dueli play off prvýkrát od 3. mája 2017 musel zaobísť bez svojho lídra.
Hosťujúci Rangers to naplno využili. Výhru 5:3 na ľade PPG Paints Areny zariadil za stavu 3:3 víťazným gólom v čase 58:32 Chris Kreider. Skvelý bol Mika Zibanejad, autor dvoch gólov, ku ktorým pridal ešte dve prihrávky. Brankár Igor Šesťorkin pomohol 31 zákrokmi.
"Ako jeden tím sme sa v priebehu sezóny dokázali vyrovnať s ťažkými časmi, ktoré sme zažili," vyhlásil Kreider, ktorý sa v zápase dvakrát zapísal medzi strelcov. "Som hrdý na to, ako celý tím bojuje. Bez ohľadu na to, či prehrávame alebo vedieme."
Penguins pritom v prvej tretine viedli už 2:0. Vedenie im zariadili Jeff Carter a Bryan Rust, ktorí sa presadili v priebehu 96 sekúnd.
V druhej tretine však prišla veľká otočka. Zibanejad využil presilovku a už o 76 sekúnd neskôr vyrovnal. V 34. minúte využil početnú výhodu Kreider a na 3:3 vyrovnal Evgeni Malkin.
Po rozhodujúcom góle Kreidera spečatil úspech hostí gólom do prázdnej bránky Andrew Copp.
"Nikto nepovedal, že to bude jednoduché," podotkol domáci obranca Kris Letang. "Oni sú naozaj dobrý tím s mnohými šikovnými hráčmi, ktorí vedia dávať góly. Toto je však závod do štyroch bodov. Teraz sa musíme dať dokopy, ostať pozitívne naladení a snažiť sa, aby sme dokončili svoju prácu."
Postupujúceho určí rozhodujúca bitka, ktorá sa odohrá v nedeľu v New Yorku.

Zibanejad štyrmi bodmi predĺžil sériu

Siedmy zápas zariadil Heiskanen
Stars boli na hrane priepasti, ale situáciu dokázali ustáť. Víťazný gól strelil v čase 37:32 Miro Heiskanen, ktorému prihral Radek Faksa. Za víťazov sa predstavil aj slovenský obranca Marián Studenič, ale nebodoval.
Dallas duel v American Airlines Center lepšie rozohral a vypracoval si dvojgólový náskok. Jediným strelcom prvej tretiny bol Roope Hintz a na začiatku 27. minúty zvýšil Michael Raffl.
Lenže už v čase 31:59 bol stav vyrovnaný 2:2, keď prišli s rýchlymi odpoveďami Michael Stone a Mikael Backlund. Flames však rovnovážne skóre neudržali dlho. Obranca Heiskanen využil dokonale zakrytý výhľad Jacoba Markströma a Stars boli znova o krok vpred.
Úspech domácich farieb potom potvrdil Tyler Seguin, ktorému Hintz nesebecky priťukol puk pred prázdnou bránkou. Brankár Jake Oettinger pomohol k výhre 36 zákrokmi.
O postupujúcom rozhodne siedmy zápas v Calgary.