finnish roundup 5-6 v2 use

Obhajcovia Stanley Cupu opäť ťahajú za kratší koniec. Hráči Tampa Bay Lightning v piatkovom programe vyraďovacích bojov NHL padli s Toronto Maple Leafs 2:5. Tím v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom tak v sérii prehráva 1:2.

Hokejisti Boston Bruins sa vrátili do série, keď doma porazili mužstvo Carolina Hurricanes 4:2. Veľkú zásluhu na tom mali členovia elitnej formácie Brad Marchand a David Pastrnak. Jeden nazbieral tri body, druhý strelil víťazný gól a pridal asistenciu. V Západnej konferencii si druhý bod v sérii vybojovali hostia: Minnesota Wild vyhrali v aréne St. Louis Blues 5:1, Edmonton Oilers uspeli na ľade Los Angeles Kings drvivým pomerom 8:2.
Šampióni opäť prehrávajú
Obhajcovia Stanley Cupu po úvodnom výprasku dokázali v zápase číslo 2 preklopiť výhodu domáceho prostredia na svoju stranu. Lenže Maple Leafs už si ju teraz zobrali späť.
Kanadský tím vykročil za výhrou 5:2 v Amalie Arene už v prvej desaťminútovke. Morgan Rielly v presilovke otvoril skóre a nasledoval ho Colin Blackwell.
V končiacej sa 26. minúte sa potom presadil David Kampf, ktorý získal puk a potom sa mu cez nohy domáceho obrancu Zacha Bogosiana podarilo prekonať Andreja Vasilevského.
Ešte však prišla zápletka. Ross Colton v presilovke znížil a Ondrej Palat potom v 46. minúte zariadil zníženie na 2:3. V závere Ilya Mikheyev dvakrát skóroval do prázdnej bránky pri hre domácich bez brankára a strelil tak svoje premiérové góly v play off.
"Veľmi nám pomohlo, že sme sa rýchlo dostali do vedenia. Potom sme z toho profitovali," vyhlásil hviezdny útočník Auston Matthews. "Brankár predviedol niekoľko neskutočných zákrokov a chlapci v celej zostave robili presne to, čo je na úspech potrebné."
Obhajcovia Stanley Cupu z posledných dvoch sezón sú tak dva chybné kroky od vyradenia. Teraz musia nutne predĺžiť skvelú sériu, ktorú ťahajú už od začiatku play off 2020. Po porážke vždy prišla víťazná odpoveď. Lightning majú v takých prípadoch bilanciu 15-0.
"Aj keď sme bojovali, tak tu teraz sedím za stavu, keď v sérii prehrávame," uviedol tréner domácich Jon Cooper. "Môžeme tu sedieť celú noc a hovoriť si, že sme hrali dobre a dotiahli sme to, ale namiesto toho je to 1:2 na zápasy."

Engvall nazbieral tri asistencie proti Tampe

'Pasta' vystrelil výhru Bruins
Hokejisti Bostonu si vybojovanou výhrou vyslúžili nemalú úľavu. Aj keď jedna výhra sama osebe nič neznamená a podobne dôležitý ako tretí bude aj štvrtý duel série, stav 0:3 by bol už kritický.
Bruins ho odmietli, aj keď v piatok večer na ľade TD Garden inkasovali ako prví. Skóre otvoril pred polovicou prvej tretiny Vincent Trocheck, ale ešte do prestávky v oslabení vyrovnal Charlie Coyle.
V druhej tretine sa naňho naviazal práve Marchand, ktorý skončil s gólom a dvomi prihrávkami. Svojím 46. zásahom v play off navyše dobehol Phila Esposita na treťom mieste v histórii klubu.
Potom sa o slovo prihlásil Pastrňák, ktorý doteraz v sérii napriek početnej streľbe bodovo mlčal. V 35. minúte dostal v presilovke puk na svojom obľúbenom mieste, namiesto strely z prvej si ho tentoraz spracoval a presne zamieril zápästím.
V 45. minúte prišla od Pastrňáka geniálna prihrávka. V ďalšej početnej výhode najprv naznačil strelu, ale namiesto nej predložil puk pred odkrytú bránku Taylorovi Hallovi a bolo to 4:1. Hostia už výsledok len skorigovali zásluhou Jaccoba Slavina.
Brankár Jeremy Swayman, pre ktorého to bol len druhý zápas play off, do ktorého naskočil, prispel k úspechu 25 zákrokmi.
"Človek skrátka len robí všetko preto, aby sme vyhrali. Bol to skvelý tímový výkon," vyhlásil Swayman. "Tento môj prvý zápas od začiatku bol výnimočný. Ale vždy, keď vstúpite do zaplnenej haly, je to úžasná skúsenosť. Play off je úplne odlišná úroveň. Bolo skvelé dosiahnuť výhru pred našimi fanúšikmi."
Bruins pomohla k úspechu hra špeciálnych formácií. V piatich oslabeniach ani raz neinkasovali a v presilovkách udreli dvakrát.

Trojbodový Marchand priviedol Bruins k výhre

"Oslabenia sme dnes odohrali veľmi dobre," pochvaľoval si tréner Bruce Cassidy. "Samozrejme, že nám pomohlo, že sme sa presadili v presilovkách. Bolo dôležité, že sme sa rýchlo dostali do vedenia. V nedeľu pôjdeme do ďalšieho zápasu s trochu ľahšími hlavami."
"Veľmi dobre vieme, kde bol problém," uistil tréner porazených Rod Brind'Amour. "Odohrali sme skvelú prvú tretinu, ale nedarilo sa nám v presilovkách a súpera to ešte nabudilo. A keď potom dovolíte takéto šance ich najlepších chlapom, tak ich využijú. Presne to sa stalo."
Duel priniesol aj jeden historický zápis do dejín NHL. Je to úplne prvá séria play off, v ktorej sa odohralo viac zápasov, v ktorých brankári prvýkrát v kariére štartovali v play off. V dueli číslo 1 to boli Linus Ullmark (Boston) a Antti Raanta (Carolina), tentoraz Swayman a Pjotr Kočetkov (24 zákrokov).
Obrat Wild
Prvú výhru v sérii síce ukoristili Wild, ale po odohraní ďalších dvoch vzájomných súbojov sú už vo vedení Wild. Hoci to boli tvrdé bitky play off, aj v treťom zápase série bol dodržaný štvorgólový rozdiel, ktorým víťazný tím porazil súpera.
V úspešnom vystúpení Minnesoty mali aj tentoraz prsty Kirill Kaprizov a Joel Eriksson Ek. Kaprizov minule stihol hetrik a Eriksson Ek tri body (2+1). Tentoraz mali obaja bilanciu 1+1. Marcus Foligno a Ryan Hartman prispeli dvomi prihrávkami, brankár Marc-Andre Fleury predviedol 29 zákrokov.
Hostia v Enterprise Center otupili silu Blues hneď v úvode zápasu. Už po 39 sekundách sa presadil Jordan Greenway. V čase 2:18 zvýšil Kaprizov. Ďalší gól pridal pred polovicou zápasu Mats Zuccarello. A keď po 22 sekundách z tretieho dejstva Eriksson Ek posunul náskok na rozdiel štyroch gólov, bolo rozhodnuté.

Wild vyhrali 3. zápas a v sérii vedú

Oilers pri chuti, Kane s hetrikom
Evander Kane zaznamenal v závere základnej časti svoj prvý hetrik vo farbách Oilers a v piatok si to po viac ako dvoch týždňoch zopakoval aj v play off.
Rovnako ako Wild prehrali aj Oilers v sérii s Kings úvodný duel v domácom prostredí, ale aj oni na to dokázali výborne zareagovať.
Už do polovice zápasu si kanadský tím vypracoval náskok 5:0. Skóre otvoril Leon Draisaitl, v čase 6:07 zvýšil v presilovke Zach Hyman. V 27. minúte dal prvý gól Kane, vzápätí ho nasledoval Hyman a potom Kane skóroval znova.
Kings síce do druhej prestávky znížili na 2:5, ale Edmonton nenechal nič na náhodu. Ďalšie góly pridali Ryan Nugent-Hopkins, ktorý sa zapísal medzi strelcov dvakrát po sebe, a Kane, ktorému sa v čase 59:40 podarilo zavŕšiť hetrik.
Nugent-Hopkins a Hyman k dvom gólom pridali aj asistenciu, Draisaitl mal bilanciu 1+1 a kapitán víťazov Connor McDavid zaznamenal dve prihrávky. Brankár Mike Smith pochytal 44 striel Kings.