Zostrih: Montreal po predĺžení vyrovnal sériu

Úvodné kolo v Scotia Severnej divízii pokračuje. Montreal Canadiens si vďaka víťazstvu na vlastnom ľade nad Toronto Maple Leafs 3:2 po predĺžení vynútili siedmy zápas. O výhre domácich, ktorí nastúpili bez slovenského útočníka Tomáša Tatara, v nadstavení rozhodol Jesperi Kotkaniemi.
Hokejisti Boston Bruins odštartovali boje v 2. kole play off NHL v MassMutual Východnej divízii sobotnou výhrou nad New York Islanders 5:2. Najvýraznejšiu zásluhu na tom mal český kanonier David Pastrnak, ktorý zažiaril hetrikom. Jeho krajan David Krejci si pripísal tri asistencie a víťazný gól strelil obranca Charlie McAvoy.

Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 3:2 po predĺ. (stav série: 3:3)
Maple Leafs nevyužili ani druhý postupový mečbal, keď po sérii troch víťazstiev druhýkrát za sebou podľahli Canadiens po nadstavení. Vo štvrtok odmietol koniec sezóny Montrealu po 59 sekundách predĺženia v torontskej Scotiabank Arene Nick Suzuki a rozhodol o výhre 4:3. Tentoraz v Bell Centre v čase 75:15 rozuzlil dramatickú bitku Kotkaniemi.
"Bol to úžasný pocit, navyše pred fanúšikmi v hľadisku," radoval sa Kotkaniemi.
Úplne prvýkrát od 11. marca 2020 sa hral zápas NHL v Kanade pred fanúšikmi v hľadisku a 2500 divákov na tribúnach čakalo na prvý gól až do 46. minúty. V presilovej hre počas vylúčenia Williama Nylandera po sérii odrazov puku sa k zakončeniu do prázdnej bránky dostal Corey Perry a poslal Canadiens do vedenia.
Tréner Toronta Sheldon Keefe využil trénerskú výzvu, pretože hostia mali pocit, že Tyler Toffoli bránil v hre brankárovi Jackovi Campbellovi, ale gól platil a Maple Leafs dostali dvojminútový trest.
"Je veľmi príjemné ísť na rozkorčuľovanie a vidieť, ako mávajú uterákmi. Boli nabudení a od začiatku zápasu nám to dodalo energiu. Predviedli sme veľmi dobrý výkon. Dostali sme gól po nešťastných tečoch, ale dokázali sme sa s tým vyrovnať a 'KK' dal potom kľúčový gól," vyhlásil Toffoli.
Po 19 sekundách navyše putoval k Nylanderovi na trestnú lavicu za vyhodenie puku do hľadiska aj Mitchell Marner a Montreal v presilovej hre piatich proti piatim zvýšil na 2:0. Po prihrávke Suzukiho prestrelil Campbella Toffoli.
Toronto však dokázalo odpovedať. Carey Price prvýkrát inkasoval v 52. minúte, keď z otočky vystrelil Jason Spezza a brániaci Jeff Petry zdvihol puk mimo dosahu brankára. V čase 56:49 znova Petry zmenil smer strely TJ Brodieho z pravého kruhu a duel za stavu 2:2 dospel do predĺženia.
Maple Leafs v ňom v snahe zavŕšiť prvý postup do 2. kola od roku 2013 prestrieľali súpera 13-2, ale aj tak neuspeli. Kotkaniemi vystrelil z pozície medzi kruhmi a blokujúci Zach Bogosian nohou tečoval puk do ľavého horného rohu Campbellovej bránky.
"Nepochybne je frustrujúce, že sme prehrali, ale dokázali sme zabojovať, vrátiť sa do hry a mali sme veľa šancí. Nepodarilo sa nám to dotiahnuť do konca. Musíme sa sústrediť na ďalší duel, ktorý nás čaká doma a treba sa naň poriadne pripraviť," vyhlásil najlepší strelec základnej časti Auston Matthews, ktorý získal Maurice Richard Trophy vďaka 41 gólom z 52 duelov a v šiestich dueloch série sa presadil len raz.
Rozhodujúci siedmy duel sa bude hrať v noci z pondelka na utorok o 1:00 SELČ v Toronte a definitívne určí súpera pre Winnipeg Jets.

Kotkaniemi predĺžil sériu Montrealu a Toronta

Boston Bruins - New York Islanders 5:2 (stav série: 1:0)
Keďže protipandemické opatrenia sa postupne uvoľňujú, mohlo do TD Garden zavítať až 17 400 priaznivcov, čo bola najvyššia návštevnosť v aktuálnej sezóne NHL. Hlavnou hviezdou zápasu sa stal Pastrňák, ktorý hetrikom potvrdil svoje strelecké prebudenie a stal sa prvou hviezdou zápasu. Za druhú bol vyhlásený režisér hry Krejčí.
Boston, ktorý v úvodnom kole vyradil Washington Capitals 4:1 na zápasy, však musel od 12. minúty doháňať stratu. Počas vylúčenia McAvyoa dostal Islanders do vedenia Anthony Beauvillier, ktorý tečoval strelu Noaha Dobsona od modrej čiary.
Bruins vyrovnali 24 sekúnd pred koncom prvej tretiny tiež v početnej výhode. Po strele Krejčího si Pastrňák na ľavom kruhu počkal na ideálnu chvíľu na strelu a poslal puk k tyčke.
"S fanúšikmi v hľadisku je to iný šport. Zahreje to pri srdci a človeku to pripomenie, prečo hrá hokej. Je úžasné, že fanúšikovia sú späť. Už rozkorčuľovanie bolo oveľa zábavnejšie. Celý večer boli naším siedmym hráčom. Odviedli skvelú prácu a ja som si to veľmi užil," povedal Pastrňák, ktorý bol hlavným zdrojom nadšenia priaznivcov Bruins.

Pastrňák nastrieľal druhý hetrik v play off

V čase 31:08 Pastrňák opäť z ľavého kruhu pohotovo poslal puk do odkrytej časti, keď Iľja Sorokin vyrazil strelu Patricea Bergerona a otočil stav na 2:1. Po 76 sekundách však vymazal stratu obranca Adam Pelech, ktorý prekonal Tuukku Raska strelou od modrej čiary.
Boston sa vrátil do vedenia v 47. minúte, keď Krejčí na modrej čiare nabil McAvoyovi, ktorý cez tieniaceho Nicka Ritchieho trafil k pravej tyči. V čase 55:50 poistil náskok Pastrňák, ktorý si našiel streleckú pozíciu medzi kruhmi a prekonal Sorokina na vyrážačku.
Pastrňák má v tohtoročnom play off po šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky. Na päť bodov za päť asistencií si vylepšil konto aj Krejčí, ktorý 85 sekúnd pred koncom počas hry Islanders bez brankára ešte prihral Taylorovi Hallovi na gól do prázdnej bránky.
"Od všetkých útokov budeme potrebovať viac. Pripadalo mi, že najlepší výkon predviedol len jeden. Ostatní musia pridať," povedal tréner Islanders Barry Trotz. "Oni majú veľkú ofenzívnu silu, ale naša práca je ubrániť ich a byť nebezpečnejší vpredu," doplnil ho Beauvillier.
Druhý duel a hrá v noci z pondelka na utorok od 1:30 SELČ opäť v Bostone.

Zostrih: Pastrňák nastrieľal Islanders hetrik

Ďalší program

23:00 Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning (1. zápas; NHL.tv),
2:00 Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights (1. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv).