Pastrňák dal víťazný gól v presilovke

Bitky o Stanley Cup v sobotu pokračovali štyrmi duelmi. Hráči Boston Bruins zdolali Washington Capitals so slovenským obrancom Zdenom Chárom 4:1, v sérii vedú 3:1 na zápasy a od postupu do druhého kola ich tak delí už len jeden krok. David Pastrnak pomohol k výhre gólom a prihrávkou.

Nashville Predators si pripísali premiérový triumf v tohtoročných vyraďovacích bojoch, keď zdolali Carolina Hurricanes 5:4 po druhom predĺžení. Veľké problémy majú naopak Edmonton Oilers, ktorí stratili aj druhý súboj s Winnipeg Jets. Jediný gól zápasu strelil v predĺžení Paul Stastny. Colorado Avalanche sú naopak po ďalšom presvedčivom triumfe nad St. Louis Blues blízko postupu.
Boston Bruins - Washington Capitals 4:1 (stav série: 3:1)
Hráči tímu Boston Bruins sú na dostrel od druhého kola play off. V domovskej TD Garden porazili Washington Capitals 4:1 a v sérii sa ujali vedenia 3:1 na zápasy.
Hlavnou hviezdou štvrtého duelu sa stal útočník David Pastrnak, ktorý zažiaril gólom a asistenciou. Charlie McAvoy si pripísal tri asistencie.

Zostrih: Boston znova uspel vďaka presilovkám

"Som rád, že mi to tam konečne spadlo," vydýchol si Pastrňák, ktorý sa dočkal prvého gólu v tohtoročných vyraďovacích bojoch. "Dôležité však je, že sa nám darí vyhrávať. To je kľúčové."
Po bezgólovej úvodnej časti sa domáci dostali do vedenia v čase 8:00, keď sa v presilovej hre po Pastrňákovej asistencie presadil Brad Marchand.
V úvode tretieho dejstva Boston svoju pozíciu ešte vylepšil a znova to bolo v početnej výhode. David Krejci rozbehol akciu, ktorú Pastrňák zakončil strelou z pravého kruhu a zdvojnásobil náskok Bruins.
Len o 34 sekúnd neskôr mohlo necelých päťtisíc fanúšikov na tribúnach oslavovať znova. Tentoraz udrel Charlie Coyle a prakticky rozhodol o úspechu domácich.
"Súper sa dvakrát presadil v presilovke, takže sme opäť doplatili na zlú disciplínu," mrzelo tréner hostí Petera Lavioletta. "Ak chcete byť v play off úspešní, tak sa musíte vyhnúť zbytočným faulom. Nám sa to nepodarilo."
Aspoň malú nádej v čase 44:54 Capitals vykresal kapitán Alex Ovechkin, ktorý tiež zužitkoval početnú výhodu. Viac toho však Washington nepredviedol a Matt Grzelcyk naopak v presilovke určil konečné skóre.
"Veľmi sme chceli uspieť a na ľade sme to ukázali," pochvaľoval si tréner domácich Bruce Cassidy. "Pripadá mi, že sa neustále zlepšujeme. Doma sme veľmi silní, bol to z našej strany dobrý výkon."
Brankár Tuukka Rask zvládol spolu 19 úspešných zákrokov. Séria sa teraz vracia do Washingtonu, kde môžu Bruins urobiť posledný krok už v noci na pondelok.
Nashville Predators - Carolina Hurricanes 5:4 po 2. predĺ. (stav série: 1:2)
Presunuli se do domáceho prostredia a vývoj série sa pre nich hneď vyvíja priaznivejšie. Hokejisti tímu Nashville Predators zdolali Carolina Hurricanes 5:4 po 2. predĺžení a v sérii znížili stav na 1:2 na zápasy.
Nesmierne dramatickú bitku rozsekol až v čase 94:54 útočník Matt Duchene, ktorý zužitkoval presnú prihrávku Romana Josiho a po svižnom manévri prepálil brankára Alexa Nedeljkovica.
"Musíme si víťazstvo užiť a hlavne si dobré nastavenie preniesť aj do ďalšieho priebehu série," vyhlásil Duchene. "Verím, že nám dodá potrebné sebavedomie."

Aj vstup do duelu sa domácim vydaril lepšie. Ryan Ellis otvoril skóre v čase 4:35, ale o jedenásť minút neskôr na druhej strane vyrovnal Sebastian Aho. Predators napriek tomu išli do kabíny v lepšej nálade, pretože sa o to 25 sekúnd pred úvodnou sirénou postaral Filip Forsberg.
Góly padali aj v druhej časti a diváci sa určite nenudili. Ako prví udreli hostia, ktorí sa mohli vďaka gólu Jordana Staala radovať z vyrovnania. Následne sa Hurricanes dostali do vedenia, ale na gól Vincenta Trochecka odpovedal na konci druhej tretiny Mikael Granlund, ktorý využil početnú výhodu piatich proti trom.
Priebežný stav 3:3 však nevydržal dlho, pretože v čase 45:01 vrátil Predators vedenie Ryan Johanssen. Ani tento náskok si však klub z Tennessee neudržal a Brett Pesce poslal duel do predĺženia.
Tretí triumf v rade však Hurricanes nepridali a presné zakončenie Duchenea vrátilo Nashville do série. Hosťom nepomohli ani tri body za gól a dve asistencie v podaní Aha.
"Hrali sme na hrane našich možností, takže hráčom nemôžem nič vytknúť," zdôraznil aj napriek neúspechu tréner hostí Rod Brind'Amour. "Nashville má fenomenálny tím, ale aj tak sme s nimi dokázali udržať krok. Stále máme veľkú šancu postúpiť."
Brankár Predators Juuse Saros si pripísal spolu 52 úspešných zákrokov, vďaka čomu vyrovnal rekordný klubový zápis v play off. Ten od roku 2008 držal Dan Ellis.
Edmonton Oilers - Winnipeg Jets 0:1 po predĺ. (stav série: 0:2)
Hokejisti tímu Edmonton Oilers sa dostali do veľkých problémov, keď vo svojej aréne podľahli Winnipeg Jets 0:1 po predĺžení a stratili tak aj druhý duel série.
O triumfe hostí rozhodol v čase 64:06 veterán Paul Stastny, ktorý zužitkoval prihrávku Andrewa Coppa. Hlavnou hviezdou duelu bol brankár Jets Connor Hellebuyck, ktorý skompletizoval 38 úspešných zákrokov.
"Je to pre nás nesmierne dôležité víťazstvo. V play off je kľúčové, aby ste sa v každej situácii snažili tlačiť do zakončenia. My sme to urobili a boli sme za to odmenení," pochvaľoval si tréner víťazov Paul Maurice.
Vo farbách domácich vyšli opäť bodovo naprázdno elitní útočníci Connor McDavid a Leon Draisaitl, ktorí nebodovali ani v prvom dueli série. Nikto z kádra Oilers ich navyše nedokázal zastúpiť.
"Vytvorili sme si dosť šancí, ale bohužiaľ sme neboli produktívni. Je to pre nás nepríjemná porážka, ale nesmieme vešať hlavy. Séria ešte môže byť dlhá a určite sa nevzdávame," ubezpečil McDavid.

Zostrih: Stastny v predĺžení vystrelil výhru Jets

St. Louis Blues - Colorado Avalanche 1:5 (stav série: 0:3)
Colorado Avalanche letia za postupom do ďalšieho kola. V treťom dueli série deklasovali St. Louis Blues na ich ľade 5:1 a na uzavretie série im chýba už len jeden triumf.
Avalanche v zápase dominovali aj napriek tomu, že sa tentoraz nemohli spoľahnúť na výraznejší príspevok elitnej formácie. Zastúpili ju však ďalší hráči. Obranca Ryan Graves skóroval a pridal dve asistencie, presadili sa aj Alex Newhook, Tyson Jost, Brandon Saad a J.T. Compher.
O aspoň čestný úspech Blues sa v závere strednej časti postaral Tyler Bozak, ktorý dokázal udrieť vo vlastnom oslabení.
Blues mali pritom streleckú prevahu, ale obrana hostí bola pevná. Gólman Philipp Grubauer si pripísal 31 úspešných zákrokov a Avalanche v troch odohraných dueloch inkasovali len päť gólov.

Zostrih: Avalanche sa priblížili k postupu cez Blues

Slováci v akcii
Zdeno Chara (Washington Capitals): 0+0, 1 strela, 3 hity, bilancia 0, čas na ľade 14:11
Ďalší program
18:30 Tampa Bay Lightning - Florida Panthers (4. zápas; Nova Sport 2 a NHL.tv)
21:00 New York Islanders - Pittsburgh Penguins (4. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv)
1:00 Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens (2. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv)
2:00 Minnesota Wild - Vegas Golden Knights (4. zápas; NHL.tv)