Zostrih: Golden Knights v 7. zápase porazili Wild

Vegas Golden Knights sa stali siedmym účastníkom 2. kola play off NHL. V rozhodujúcom siedmom zápase úvodných bojov o Stanley Cup v Honda Západnej divízii porazili Minnesota Wild 6:2 a čaká ich súboj s držiteľmi Presidents' Trophy pre najlepší tím základnej časti Colorado Avalanche. Svojím premiérovým hetrikom zažiaril švédsky útočník Mattias Janmark.

Na súpera už čakajú len Winnipeg Jets v Scotia Severnej divízii, ktorý bude jasný po súboji Montreal Canadiens s Toronto Maple Leafs (2:3 na zápasy). Môže byť známy už v noci na nedeľu, keď sa zároveň začne 2. kolo play off v MassMutual Východnej divízii medzi Boston Bruins a New York Islanders. O deň neskôr štartuje v Discover Centrálnej divízii súboj Carolina Hurricanes s obhajcami triumfu Tampa Bay Lightning.
Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 6:2 (konečný stav série: 4:3)
Tím z Nevady nepripustil tretiu porážku v domácej T-Mobile Arene zo štyroch zápasov a nedovolil tak Wild dokonať obrat v sérii z 1:3 na zápasy. Vegas tak vo svojej štvrtej sezóne v NHL tretíkrát postúpilo z 1. kola play off.
V roku 2018 podľahlo až vo finále Stanley Cupu Washington Capitals, o ročník neskôr sa lúčilo po prvej sérii so San Jose Sharks a minulý rok stroskotalo až vo finále Západnej konferencie na Dallas Stars. Wild naďalej čakajú na prvú účasť v 2. kole od roku 2015.
Všetci štyria strelci si vo farbách víťazov pripísali prvé góly v tohtoročnom play off - Mattias Janmark sa presadil až trikrát a svoj gólový účet v aktuálnej vyraďovacej časti začali aj Nicolas Hague, navrátilec do zostavy Max Pacioretty a Zach Whitecloud.
"Každý hráč sníva o tom, že dá gól v zápase číslo 7. Je ťažko uveriteľné, čo sa mi podarilo. Skrátka to tam padalo. Je to splnený sen," povedal Janmark, ktorý sa stal ôsmym hráčom v histórii NHL, ktorý dal hetrik v siedmom zápase. Minulý rok sa to podarilo Joelovi Kivirantovi z Dallas Stars v 2. kole Západnej konferencie proti Avalanche.

Janmark hetrikom pomohol k postupu Vegas

V čase 5:09 sa Janmark prebojoval do úniku pred Iana Colea a blafákom do forhendu prekonal Cama Talbota. Wild vyrovnali v 17. minúte, keď tečovanou strelou Ryana Sutera Joelom Erikssonom Ekom chrbtom k bránke stojaci Zach Parise bekhendom poslal puk medzi betóny Marca-Andreho Fleuryho.
"Všetci sme verili, dokázali sme sériu vyrovnať z 1:3 vyrovnať na 3:3 a boli sme presvedčení, že vyhráme. Nevzdávali sme sa, bojovali sme, ale nepodarilo sa to," vyhlásil Parise.
Po 102 sekundách druhej tretiny domácim vrátil vedenie obranca Hague, ktorý sa presadil po strele od modrej čiary. V 25. minúte odpovedal v presilovej hre najproduktívnejší nováčik základnej časti Kirill Kaprizov, ktorý sa presadil počas vylúčenia Ryana Reavesa strelou z ľavého kruhu po prihrávke Matsa Zuccarella.
Nerozhodný stav však vydržal len tri minúty a sedem sekúnd. Chandler Stephenson od ľavého mantinelu našiel pred bránkoviskom nepokrytého Paciorettyho a Golden Knights sa znova dostali do vedenia, ktoré si už tentoraz udržali.

Pacioretty po strele bez prípravy zariadil vedenie

Pacioretty oslávil gólom návrat do zostavy od 1. mája, keď utrpel nešpecifikované zranenie na ľade Arizona Coyotes. Golden Knights sa tak vrátil s 24 gólmi najlepší strelec dlhodobej časti a s 51 bodmi druhý najproduktívnejší hráč za Markom Stoneom.
V 34. minúte Whitecloud poistil náskok strelou zápästím z pravého kruhu. Myšlienky na obrat v zápase i v sérii tímu zo St. Paul definitívne zobral opäť Janmark, ktorý v čase 52:36 po ponuke Nicolasa Roya z pravej strany poslal puk k bližšej tyčke Talbotovej bránky. Wild už päť minút pred koncom skúsili hru bez brankára, ale v 57. minúte sa v súboji s Calenom Addisonom pretlačil k zakončeniu bekhendom do prázdnej bránky opäť Janmark.
Dvadsaťosemročného rodáka zo Štokholmu Vegas získalo 12. apríla z Chicago Blackhawks a Janmark v 15 zápasoch základnej časti za Golden Knights skóroval len raz a pridal štyri asistencie. V doterajších šiestich dueloch play off mal na konte tri prihrávky.
Bývalý hráč Dallas Stars mal do svojho piatkového premiérového hetriku na konte v 353 dueloch NHL 57 gólov a v bojoch o Stanley Cup štyri góly v 51 zápasoch.
Golden Knights hrali rozhodujúci siedmy duel po vedení 3:1 v sérii v tretej sezóne za sebou. Obrat nedovolili ani minulý rok v druhom kole proti Vancouver Canucks. V roku 2019 proti Sharks neuspeli.
"Bola to ťažká séria, Minnesota má kvalitný tím. V sérii sme viedli 3:1 a chceli sme to ukončiť, keď bude šanca, ale oni sa vrátili do hry. počas kariéry som sa naučil, že keď chce ísť človek ďalej, tak si musí prejsť takýmito zápasmi. Musí vedieť, ako ich hrať," dodal Jarmark.
Ďalší program
1:30 Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs (6. zápas; Nova Sport 2 a NHL.tv),
2:00 Boston Bruins - New York Islanders (1. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv).