barzal

Dallas Stars vďaka hetriku Joea Pavelskiho porazili Caglary Flames po predĺžení a vyrovnali sériu na 2:2. New York Islanders dokázali tretíkrát za sebou zdolať Washington Capitals a v sérii 1. kola play off majú štyri mečbaly. Svoj prvý naopak nevyužili Vegas Golden Knights, ktorí prehrali s Chicago Blackhawks 1:3.

Montreal Canadiens nenadviazali na svoje predchádzajúce päťgólové predstavenie a padli s Philadelphia Flyers 0:1. St. Louis Blues na šiesty pokus po reštarte konečne vyhrali a vďaka triumfu 3:2 po predĺžení prehrávajú v sérii s Vancouver Canucks už len 1:2.

Pavelski zachránil Stars

Hlavné dianie úvodnej tretiny duelu, v ktorom Dallas nutne potreboval zabrať, sa presunulo až tesne pred prestávku. Na jednej strane neuspel Sean Monahan, ale na druhej využil početnú výhodu úspešne dorážajúci Pavelski.

V druhej časti prišla prestrelka, keď najprv vyrovnal Johnny Gaudreau a neskôr sa strelou o tyčku znova presadil Pavelski. O obrat sa v presilovke postaral Sam Bennett, ale Denis Gurianov 37 sekúnd pred druhou pauzou udrel v ďalšej presilovej hre.

V prvej polovici tretej tretiny boli Flames dosť nedisciplinovaní, ale paradoxne sa radovali, keď sa Tobias Rieder presadil v oslabení. Tlak Stars sa zvyšoval, na strely v dueli svojho soka prekonali v pomere 50:35. Stars v závere počas hry bez brankára zachránil Pavelski, ktorý sa presadil necelých 13 sekúnd pred záverečnou sirénou a zavŕšil svoj prvý hetrik v play off.

Štvrtý zápas: Stars - Flames 5:4 pp

"Bol to pre nás dôležitý zápas, ktorý sme potrebovali zvládnuť. Duel sa pre nás nevyvíjal najlepšie, ale nikdy sme neprestali veriť, že dokážeme vyhrať," vyhlásil Pavelski.

Aj v predĺžení sa šance striedali na oboch stranách a v čase 76:05 ukončil duel Radulov. Ten rozhodol až 62. strelou, ktorá mierila na Cama Talbota.

Slovenský obranca Stars Andrej Sekera strávil na ľade takmer 11 minút a mal jeden záporný bod v plus/mínus.

Ďalší duel vyrovnanej série sa odohrá v utorok o 23.30 SELČ.

Islanders sú krok od postupu

Islanders sa vydarila prvá tretina, v ktorej súpera zaskočili ofenzívnou aktivitou, v strelách na bránku mali prevahu 14-6 a previedli ju do vedenia, ktoré útočník Anders Lee zariadil tečom strieľanej prihrávky Adama Pelecha.

"Mali sme skvelú prvú tretinu, veľmi dobre sme bránili a aj keď súper potom zabral, nakoniec sme to vybojovali. Bol to pre nás výborný zápas," uviedol obranca Pelech.

Capitals zabrali a v druhej tretine boli lepším tímom. A Evgeny Kuznetsov päť minút po prestávke vyrovnal. Neskôr však už Washington narážal na precíznu obranu a vynikajúceho Semjona Varlamova v bránke Islanders. Ruský gólman si pripísal 22 zákrokov a ďalší gól už nepustil. Holtby mal na druhej strane 32 zákrokov a ani on už v 60 minútach druhýkrát neinkasoval.

Duel tak dospel do predĺženia, ktoré Barzal v čase 4:28 rozhodol nádhernou akciou. Islanders tak môžu dokonať najrýchlejší možný postup už v noci na stredu (2.00 SELČ). Ak sa im to nepodarí, budú mať ešte ďalšie tri pokusy.

"Nie je ťažší zápas ako ten, ktorý má uzavrieť sériu a dokonať postup. Predpokladám, že to tak bude aj naďalej," varoval Lee.

"V každom prípade musíme vyhrať ďalší zápas a potom ísť krok za krokom. Stojíme chrbtom k múru, nemáme kam uhnúť," vyhlásil útočník Washingtonu Tom Wilson. "Je čas zabrať, inak skončíme. Nemáme čo riešiť."

Okrem útočníka Richarda Pánika sa v zostave prvýkrát v sérii objavil aj slovenský obranca Martin Fehervary, ktorý odohral viac ako 11 minút s bilanciou jeden hit. Pánik skončil s jedným mínusovým bodom.

Barzalov víťazný únik v predĺžení

Voráček vystrelil Flyers vedenie

Flyers sa pozbierali z piatkovej prehry 0:5 v zápase číslo 2, ku ktorej slovenský útočník Canadiens Tomas Tatar prispel dvomi gólmi, a stačilo im na to len raz šťastne prekonať Careyho Pricea. V čase 5:21 Claude Giroux nahodil puk z ľavej strany od mantinelu a Jakub Voracek ho telom tečoval za oporu Canadiens.

"Bolo to dohodnuté. Rozprávali sme sa o tom (s Girouxom), že to bude skúšať na bránku," komentoval Voráček svoju prácu pred bránkoviskom.

Price, ktorý v minulom zápase vďaka 30 úspešným zákrokom druhýkrát v tohtoročnom play off vychytal čisté konto, inak pochytal 19 z 20 striel Philadelphie. Osláviť nedeľné 33. narodeniny víťazstvom mu však nebolo dopriate.

Na strane Flyers ostal Carter Hart prvýkrát v play off nepriestrelný. Vo veku 22 rokov a tri dni sa mu to podarilo ako najmladšiemu brankárovi v histórii klubu a prekonal tak Petea Petersa (22 rokov a 246 dní).

Hart si tak napravil chuť po minulom zápase, keď inkasoval štyri góly z 26 pokusov a vystriedal ho Brian Elliott. Tentoraz zastavil všetkých 23 striel Montrealu a mal aj veľkú dávku šťastia, pretože mu až päťkrát pomohla tyčka.

"Vedeli sme, že druhý zápas z našej strany nebol najlepší. Vôbec sme sa nepriblížili k našim schopnostiam. Bolo pre nás dôležité zareagovať na to a od začiatku hrať inak. Dali sme prvý gól, ktorý bol jediný v zápase a do konca sme bojovali," vyhlásil Hart.

Štvrtý súboj je v Toronte na programe v utorok od 21.00 SELČ.

Blackhawks odvrátili vyradenie

Hlavnou postavou Chicaga pri prvom úspechu v sérii s Vegas bol brankár Corey Crawford, ktorý si pripísal 48 úspešných zákrokov. Tridsaťpäťročná opora Blackhawks bola vyhlásená za prvú hviezdu zápasu.

Prvýkrát však Crawford musel odchytať dva zápasy za dva dni. V sobotu nezabránil porážke 1:2 s Golden Knights 25 zákrokmi.

"Väčšinu striel som videl," pochvaľoval si hrdina duelu. "Spoluhráči mi pomohli, veľa striel mi zablokovali a navyše sme veľmi dobre zvládli hru v oslabení."

Blackhawks vykročili za úspešným výsledkom v piatej minúte, keď obranca Olli Maatta bekhendovou prihrávkou našiel pred bránkoviskom Drakea Caggiulu, ktorý prekonal Robina Lehnera.

Štvrtý zápas: Vegas - Chicago 1:3

V čase 13:40 švédsky brankár, ktorý už tretíkrát v sérii dostal prednosť pred Marcom-Andrem Fleurym, zaváhal a Chicago viedlo 2:0. Lehner si prilbou zrazil puk za chrbát, keď Matthew Highmore po prieniku vystrelil zo záporného uhla.

Už po 18 sekundách Crawforda od modrej čiary prekonal Shea Theodore, ale potom už bol brankár Chcaga nepriestrelný. Víťazstvo Blackhawks poistil 11 sekúnd pred koncom Alex DeBrincat, ktorý skóroval do prázdnej bránky.

Piaty duel sa v Edmontone hrá v noci na stredu od 4.30 SELČ.

Šampióni zabrali

Blues sa dočkali radosti z víťazstva až v šiestom dueli obnovenej sezóny. Po zisku jediného bodu v skupine o nasadenie dokázali v sérii s Canucks nájsť recept na súpera až v treťom súboji. Bolo to vďaka Braydenovi Schennovi, ktorý v predĺžení rozhodol z úniku.

V riadnom hracom čase sa skóre menilo len v druhom dejstve. Prvýkrát to bolo po 79 sekundách od jeho štartu, keď J.T. Miller zužitkoval zlé striedanie Blues. Prekonal Jakea Allena, ktorý prvýkrát v sérii dostal dôveru namiesto Jordana Binningtona.

Tretí zápas: Blues - Canucks 3:2 pp

V 29. minúte sa St. Louis dočkalo vyrovnania. Prihrávku Roberta Thomasa zužitkoval Justin Faulk, takže kapituloval aj Jacob Markstrom. V čase 38:02 sa Blues radovali z obratu, keď David Perron prestrelil brankára Canucks po prihrávke Ryana O'Reillyho. Na druhej strane však už po 37 sekundách odpovedal Elias Pettersson a využil tak individuálnu akciu.

Na začiatku predĺženia po strele Jadena Schwartza pomohla Markströmovi tyčka, Blues nevyužili ani presilovku, ale nakoniec Schenn po O'Reillyho prihrávke ušiel do brejku a prekonal brankára strelou na lapačku.