Palmieriho víťazný gól v predĺžení

Obhajcovia Stanley Cupu Tampa Bay Lightning úspešne vstúpili do play off a po záverečnom obrate vyhrali na ľade Florida Panthers 5:4. Gólmi v 53. a 59. minúte to zariadil útočník Brayden Point. Kanonier Nikita Kucherov, ktorý naskočil na svoj prvý zápas v sezóne po operácii bedrového kĺbu, na strane víťazov zažiaril tromi bodmi za dva góly a jednu asistenciu.

Aj v dvoch popoludňajších dueloch nedeľného programu sa radovali hostia a vždy to bolo vďaka víťaznému gólu v prvom predĺžení. New York Islanders vybojovali výhru 4:3 na ľade Pittsburgh Penguins. Minnesota Wild následne prekvapili Vegas Golden Knights v ich T-Mobile Arene víťazstvom 1:0.
Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 4:5 (stav série 0:1)
Lightning opäť ťahali opory minuloročného víťazného tímu, ktorý sa dočkal druhého triumfu v histórii klubu a nadviazal na úspech Tampy z roku 2004. Kučerov odohral prvý duel od 28. septembra, keď so svojím tímom v šiestom zápase finále po výhre nad Dallas Stars zdvihol nad hlavu Stanley Cup.
Opäť sa zaradil do úspešnej elitnej formácie s Pointom a Ondřejom Palátom. Žiadnu pauzu na ňom však nebolo vidieť. Bol vyhlásený za tretiu hviezdu zápasu, ktorému ako autor kľúčových gólov kraľoval Point a druhým najlepším hráčom duelu sa stal domáci Jonathan Huberdeau, autor gólu a dvoch prihrávok.
Tampa Bay sa ujala vedenia v 8. minúte, keď vo vlastnom oslabení po prihrávke Yanniho Gourdeho Blake Coleman bekhendovou strelou prekonal Sergeja Bobrovského. Druhú početnú výhodu v zápase už Panthers zvládli lepšie a kapitán Aleksander Barkov vyrovnal. V 17. minúte po jeho prihrávke otočil skóre Carter Verhaeghe.
"Začali sme celkom dobre a výsledok po prvej tretine bol dobrý. Potom sme prestali hrať našu hru. Musíme sa jej držať počas celého zápasu. Od druhej tretiny sme sa bohužiaľ dávali vylučovať," vyhlásil Barkov.
Druhá tretina patrila Kučerovovi. Dvakrát udrel v presilových hrách, vždy po prihrávkach obrancu Victora Hedmana, autora spolu troch asistencií. Ruský strelec tak preklopil stav na stranu hostí.
"Snažil som sa o zápase príliš nepremýšľať, pretože som nevedel, čo mám od neho očakávať. Chcel som mať dobré prvé striedanie a možno aj niekoho trafiť. To bolo jediné. Situácia s bedrovým kĺbom je oveľa lepšia, cítim sa výborne," povedal Kučerov.
Štart záverečného dejstva vyšiel Floride - najskôr z úniku prekonal Andreja Vasilevského Huberdeau, ktorý potom v 45. minúte po prieniku skvelou otočkou pripravil gól na 4:3 pred prázdnu bránku pre Owena Tippetta.
Vďaka najlepšiemu strelcovi minulého play off Pointovi sa nakoniec radovali Lightning. Najskôr presne sedem minút pred koncom po ideálnej prihrávke Kučerova z pozície medzi kruhmi trafil odkrytú bránku a Tampa tak využila už tretiu presilovku.
O rozhodnutie sa postaral 76 sekúnd pred koncom, keď zakončil únik blafákom do bekhendu medzi betóny Bobrovského. Dlhou prihrávkou ho doň vyslal obranca Ryan McDonagh. "Najskôr si pripísal veľmi dôležitý blok a potom do hneď dokázal rozohrať. Vedel som, že po tej strele obrancu budem mať priestor na brejk, takže som to naznačil a prešlo to tam," radoval sa Point.
Druhý súboj v Discover Centrálnej divízii sa opäť hrá v BB&T Center v noci na stredu (2:00 SELČ).
Pittsburgh Penguins - New York Islanders 3:4 po predĺžení (stav série 0:1)
Kyle Palmieri dvomi gólmi pomohol New York Islanders k výhre v prvom zápase série 1. kola na ľade Pittsburgh Penguins. Útočník, ktorého si newyorský klub zaobstaral pred tohtoročnou uzávierkou prestupov, strelil v nedeľnom popoludňajšom dueli úvodný gól a v čase 76:30 rozhodol svojím druhým zásahom v predĺžení.
Druhý a tretí gól hostí dali Jean-Gabriel Pageau a Brock Nelson. Iľja Sorokin, ktorý nastúpil namiesto zranenej jednotky Semjona Varlamova, pochytal 39 zo 42 striel Penguins.
"Trvalo nám, kým sme sa do toho dostali, ale držali sme sa taktiky. Iľja nás podržal a postupne sme sa zlepšovali. Nakoniec sme to dokázali vybojovať," tešil sa Pageau, ktorý ku gólu pridal aj dve asistencie.
Za Pittsburgh, ktorý nastúpil bez zraneného Jevgenija Malkina, sa presadili Frederick Gaudreau, Sidney Crosby a Kasperi Kapanen. Tristan Jarry si pripísal 37 zákrokov, ale tri góly dostal z jednoduchších striel, ktoré mu vždy preleteli nad plecom.
Tou prvou ho prekvapil Palmieri po necelých ôsmich minútach hry, keď mal Pittsburgh drvivú prevahu - v 1. tretine prestrieľal súpera 18-13 a vypracoval si množstvo šancí. Aspoň v jednej z nich sa presadil Gaudreau, ktorý zblízka prestrelil výborného Sorokina chytajúceho prvý duel play off v kariére.
V druhej časti potešil domácich fanúšikov kapitán Crosby, ktorý hokejkou v natiahnutej jednej ruke lahôdkovo tečoval nahodenie Briana Dumoulina. Od 24. minúty tak Penguins viedli, ale súper v tretej tretine duel otočil: najprv vo 4. minúte skóroval Pageau a štyri minúty pred sirénou sa presadil Nelson.
Už po 31 sekundách na jeho gól odpovedal Kapanen, ktorý obtrel presnú strelu o tyčku, odkiaľ sa odrazila za Sorokinov chrbát. V treťom dejstve mali prevahu Newyorčania, na strely ju vyjadrili v pomere a 13-6. Nakoniec sa však radovali až po 16 sekundách predĺženia, keď sa Palmieri pozdĺž pravého mantinelu pretlačil do pásma a odrazený puk po prihrávke Pageaua z uhla poslal do malého priestoru nad Jarryho plecom.
"Prišiel som, aby som tímu pomohol vyhrávať. Som rád, že sa to podarilo, ale je to len jeden zápas a čoskoro máme pred sebou ďalší, v ktorom to musíme potvrdiť," povedal Palmieri.
Druhý duel série hrajú Penguins a Islanders v utorok večer (streda 1:30 SELČ) opäť v Pittsburghu.

Zostrih: Islanders vybojovali výhru po predĺžení

Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 0:1 po predĺžení (stav série 0:1)
Hokejisti Minnesoty dokázali v úvodnom dueli série prekvapiť veľkého favorita a napriek jeho často až drvivej hernej prevahe zvíťazili vo Vegas 1:0 po predĺžení. Hviezdou duelu bol brankár hostí Cam Talbot, ktorý zastavil všetkých 42 striel Golden Knights. Jediný gól zápasu dal po 200 sekundách predĺženia Joel Eriksson Ek.
Marc-Andre Fleury v bránke domácich pochytal 29 striel vrátane veľkých šancí. Na tú poslednú však nedosiahol aj preto, že smer puku tesne pred ním nešťastne zmenil padajúci bek Alec Martinez, ktorý sa vrátil do zostavy po zranení, aby sa stal nešťastným hrdinom.
Vegas naopak chýbal útočník Max Pacioretty, na ktorého miesto na krídle prvej formácie sa postavil český útočník Tomas Nosek. Odohral tam len prvú tretinu, potom ho tréner Peter DeBoer posunul nižšie a na jeho miesto dal Alexa Tucha.
"Nos je defenzívny hokejista, navyše mesiac nehral a teraz toho veľa nakorčuľoval. Pomohol nám odohrať dobrú tretinu a dodal tam silu, ale cítil som, že ako sme išli do druhej tretiny, potrebovali sme tam viac energie, tak sme tam dali Tucha. Ale Nos tam nechal všetko, na to, že tak dlho nenastúpil, nám veľmi pomohol," povedal DeBoer po zápase.
Golden Knights ho prehrali aj napriek tomu, že v prvej tretine mali obrovskú streleckú prevahu (19-5). Tú však nedokázali využiť a hostia postupne vyrovnali krok, až sa po sérii príležitostí v predĺžení nakoniec stali pánmi končiaceho sa nevadského popoludnia.
Druhý zápas série sa hrá na rovnakom mieste v noci na stredu (4:00 SELČ).
Slováci v akcii
Erik Cernak (Tampa Bay): 0+0; +2 v plus/mínus; 5 striel; 3 hity; 1 blok; čas na ľade 20:42