cze svk

Slovensko v záverečnom zápase skupiny jasne podľahlo Českej republike 7:3 a v tabuľke skupiny obsadilo štvrté miesto. Vo štvrťfinále Slováci narazia na tím Spojených štátov a Česi budú hrať proti Fínsku. Magnetom štvrtkového programu bude súboj Rusko - Kanada a zaujímavý bude aj zápas Švajčiarska s Nemeckom.

O postupe Slovenska do štvrťfinále, do ktorého sa reprezentanti dostali po ôsmich rokoch, bolo rozhodnuté už pred duelom proti Česku. Tréneri preto dali niektorým hráčom šancu na oddych. V slovenskom tíme mali voľno Michal Ivan, Marek Ďaloga a Marek Hrivík, ktorý zdravotne nebol úplne v poriadku.
Slováci začali 68. vzájomný zápas nesústredene a útočník Detroit Red Wings Filip Zadina využil hneď prvú šancu českého mužstva na to, aby svojmu tímu zabezpečil vedenie. Českým hráčom na to stačilo 29 sekúnd. Slovenskí reprezentanti sa potom snažili o vyrovnanie, ale Šimon Nemec nevyužil šancu po prihrávke Miloša Kelemena. Česi však boli stále aktívnejší a dôraznejší hlavne v útočnom pásme.
Vzápätí brankár Hudáček stratil v rohu klziska puk, ale Matěj Blümel to ešte nedokázal využiť. Hneď na to išiel Jakub Flek sám na Hudáčka, ale nedal. Ďalšia slovenská chyba znamenala druhý český gól. Mário Grman nepochopiteľne prihral pred vlastnú bránku, kde boli dvaja českí hráči. Zadina posunul puk Michaelovi Špačekovi, ktorý zvýšil náskok Česka na 2:0.

"Dlho to držíme v našej tretine, robíme z toho chyby a oni majú šance. Do druhej tretiny to musíme zlepšiť a viac sa tlačiť do bránky," zhodnotil prvú tretinu útočník Michal Krištof pre RTVS.
Aktivitu Slovákov v druhej tretine zabrzdil gól Lukáša Radila, ktorý tečoval strelu Andreja Šustra od modrej čiary a bolo 3:0. Slovenskí hráči vzápätí nevyužili niekoľko šancí, keď bývalý hráč Boston Bruins Peter Cehlárik nepremenil dve za sebou. Potom však za súperovou bránkou zabojoval Martin Faško-Rudáš a Matúš Sukeľ po jeho prihrávke znížil na 3:1.
V slovenskej presilovke a ďalšej šanci Cehlárika podržal Čechov brankár Roman Will. V závere tretiny hrali v početnej výhode českí hráči a dokázali ju bleskovo využiť, keď od modrej presne namieril Libor Šulák.
"Stav je 4:1 a v tretej tretine musíme ešte zabrať, aby sme to dokázali vyrovnať. Škoda toho gólu v závere, ale určite nič nevzdávame a ideme zabojovať," neskrýval odhodlanie strelec Sukeľ.
Hudáčka v záverečnej časti hry v bránke nahradil talent New York Rangers Adam Húska, ktorého však rýchlo po sebe prekonali Matěj Stránský a Blümel, takže Slováci stratili akúkoľvek šancu na zvrat.
Nepriaznivý výsledok ešte skorigovali Martin Bučko a Kristián Pospíšil. V závere stiahol tréner Craig Ramsay brankára Húsku z ľadu, Slováci sa pokúsili o skrášlenie výsledku, ale opak bol pravdou. Libor Hajek pečatil zaslúžené víťazstvo českého mužstva na 7:3.
"Dnes sme urobili strašne veľa chýb. Tam sa to začalo aj skončilo," povedal po zápase obranca Martin Bučko. "Treba na to zabudnúť a pripraviť sa na štvrťfinále."
Kanade pomohli postúpiť Nemci
Jedným zo šlágrov utorkového programu bol aj duel medzi Kanadou a Fínskom. Škandinávci porazili tradičného soka 3:2 po nájazdoch a Kanaďania sa tak ocitli v neistote. O tom, či sa vôbec dostanú do play off, rozhodol až výsledok súboja Lotyšov s Nemcami. Domáci výber ho však nezvládol, prehral 1:2 a prišiel o možnosť postupu, ktorú by mal, keby vybojoval aspoň bod.
Nemecko tak pomohlo postúpiť do štvrťfinále Kanade, ktorá by inak zažila najhoršie umiestnenie v histórii majstrovstiev sveta IIHF.
"Povedal by som, že sme hrali dobre, ale bohužiaľ to stačilo len na bod a teraz musíme čakať na cudziu pomoc. Hádam to dopadne dobre," povedal Brandon Pirri, útočník Chicago Blackhawks. Hrdinom dňa bol Arttu Ruotsalainen z Buffalo Sabres, ktorý strelil obidva fínske góly v riadnom hracom čase a presadil sa aj v nájazdoch.
Dobrú formu potvrdili Švajčiari, ktorí bez výraznejších problémov zdolali hokejových trpaslíkov z Veľkej Británie. Vo večernom zápase si však Rusko udržalo prvenstvo v skupine vďaka výhre nad Bielorusmi.