StoneCelly513

Slováci boli po senzačnej výhre nad USA 4:1 z piatkového duelu v košickej Steel Arene veľmi blízko aj k víťazstvu nad ďalším zámorským favoritom. Prestrelku v prospech Kanady však rozhodol gól necelé dve sekundy pred koncom.

"Ten koniec nás veľmi mrzí, bola to pre nás taká športová katastrofa," uviedol strelec dvoch gólov a najlepší hráč Slovenska Adam Liška.
Zverenci Craiga Ramsayho dokonca nad tímom nabitým hráčmi NHL dvakrát viedli o dva góly, ale hostia vždy dokázali vyrovnať. Matúš Sukeľ a Liška dvakrát skórovali, piaty zásah si pripísal najstarší člen domáceho kádra Ladislav Nagy.
"Dnes to bol hokej pre divákov, padlo veľa gólov. Myslím si, že sme hrali dobre a naozaj sme bojovali a o to viac nás mrzí, že sme dostali ten gól pred koncom. Minimálne bod alebo dva sme si určite zaslúžili," neskrýval sklamanie strelec Matúš Sukeľ v rozhovore pre RTVS.
"Je neuveriteľné, čo sa stalo. Je to veľké sklamanie, ale musíme sa pozbierať. Čaká nás ťažký zápas proti Nemecku, pôjde o všetko a musíme ho zvládnuť, " ťažko hľadal slová aj strelec tretieho gólu Ladislav Nagy.
More information
Kanada odštartovala duel obrovským tlakom a prvé dve minúty Slovákov prakticky nepustila do útočného pásma. Na Matta Murrayho leteli prvé slovenské pokusy až v tretej minúte. Niekoľko šancí mal aj útočník Libor Hudáček, ktorý po chorobe hral prvý duel na šampionáte.
V polovici prvého dejstva však domáci dali dva góly v priebehu 64 sekúnd. Najprv sa presadil Sukeľ, ktorý po USA skóroval aj proti druhému zámorskému súperovi. Čoskoro sa k nemu pridal aj jeho spoluhráč zo Slovana Bratislava Liška a Kanaďania prehrávali o dva góly.
Ešte do konca prvého dejstva však favoriti vyrovnali, Patrik Rybár kapituloval po strelách Anthonyho Manthu a Shea Theodorea.
Slováci začínali druhú časť v presile, ktorá bola aj využitá. Kanadský hráč si sám tečoval puk do bránky a gól bol pripísaný Nagyovi. O chvíľu Slovensko opäť viedlo o dva góly, keď sa druhýkrát v dueli presadil najmladší člen tímu Liška. O pár minút však z vedenie znova nič nebolo.
[Kompletné spravodajstvo z majstrovstiev sveta IIHF 2019 na Slovensku]
V polovici duelu rozhodcovia neuznali gól Tomáša Tatara a Troy Stecher ešte do konca druhej časti poslal Kanadu do vedenia. Po piatom góle Patrika Rybára v bránke nahradil Marek Čiliak, ktorý ostal až do úplného záveru nepriestrelný.
Štadión sa už pomaly pripravoval na predĺženie, ale Mark Stone v presilovej hre 1,8 sekundy pred koncom riadneho hracieho času zamieril presne do horného rohu Čiliakovej bránky.
"Kanade sa nedá dať gólov hocikedy, ale my sme to dokázali. Chalani hrali veľmi dobre, hlavne v tretej tretine, keď sme prehrávali o gól. Zatlačili sme ich a išli sme za tým vyrovnávajúcim gólom. Musíme dať hlavy hore, zobrať si z toho zápasu to dobré a ideme ďalej. " hodnotil duel asistent trénera Andrej Podkonický.
"Je to škoda, bude nás to mrzieť o to viac, že ten bod sme si dnes zaslúžili. Bol to vynikajúci zápas. Vidíme, že môžeme hrať s každým," hľadal pozitíva brankár Marek Čiliak.
Frustrácia fanúšikov v Steel Arene sa prejavila aj tým, že po Stoneovom góle začali na ľad padať plastové fľašky a počas kanadskej hymny sa dokonca ozývalo pískanie. "To bolo naozaj zbytočné," povedal po zápase Hudáček.
Slovensko má teraz ďalší deň voľna, v stredu bude opäť o 20:15 v Košiciach čeliť Nemecku.
Česi prvýkrát prehrali
Duel českých reprezentantov mal síce úplne odlišný priebeh ako duel Slovákov, ale bodový výsledok je rovnaký. Zverenci trénera Miloša Říhu podľahli hviezdami nabitému Rusku 0:3.
Česi silnému súperovi, možno najväčšiemu favoritovi na zisk zlatých medailí, statočne vzdorovali. Ale doplatili na príliš veľký rešpekt a za 60 minút nedostali na chrbát brankára Andreia Vasilevskiyho ani jeden puk.
O góly zbornej sa postarali Segi Andronov, Nikita Kucherov a Nikita Zaitsev, ktorý pálil do prázdnej bránky. Český tím odohrá ďalší zápas B skupiny v Bratislave vo štvrtok, keď si zmeria sily s Lotyšskom.
Fíni nestačili na Američanov, päťbodový Nylander
Prvú prehru na turnaji utrpeli aj hráči Fínska, ktorí v dramatickej bitke podľahli výberu Spojených štátov amerických 2:3 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v čase 63:47 útočník Dylan Larkin.
Zámorský tím predviedol skvelý vstup do duelu. Už po 50 sekundách hry otvoril skóre Brady Skjei, potom sa presadil aj Johnny Gaudreau, ale Severania ukázali charakter. Ešte do prvej sirény znížil Harri Pesonen, vyrovnanie zaistil 32 sekúnd pred koncom druhej časti Niko Ojamaki a Larkin potom v predĺžení ukončil drámu.
V poslednom pondelkovom dueli Švédi deklasovali Lotyšov 9:1. Útočník William Nylander sa blysol piatimi bodmi za gól a štyri asistencie.