Allen perfektne udržal Blues vedenie

Stredajší večer v NHL priniesol dva duely tímov s úplne inými starosťami. St. Louis Blues v priamom súboji o prvé miesto v Západnej konferencii odmietli prenechať vedenie Edmonton Oilers a vyhrali na ich ľade 5:2. Pri prehre domácich bol aj slovenský útočník Tomáš Jurčo, ktorý sa vrátil do zostavy. Obhajcovia Stanley Cupu sa tak mohli radovať už šiestykrát za sebou. Súboj tímov z dna Východnej konferencie lepšie zvládli New York Rangers, keď presvedčivo zdolali Detroit Red Wings 5:1.

Blues naďalej vládnu Západu
Oilers už v tretej minúte očakávaného súboja otvorili skóre v presilovej hre, keď sa už ôsmykrát v sezóne zapísal medzi strelcov Connor McDavid a a Leon Draisaitl mu pomohol už pätnástou prihrávkou.
Lenže hneď na začiatku siedmej minúty Jaden Schwartz rovnako v početnej výhode vyrovnal a druhé dejstvo patrilo hosťujúcim Blues. Alex Pietrangelo využil ďalšiu presilovku a Robert Thomas potom ďalším gólom zavŕšil obrat.

Thomas zvýšil vedenie Blues

"Presilovky im dnes fungovali výborne. Myslím si, že celá ich hra pôsobila dobre. Ale veď sú to šampióni a obhajcovia Stanley Cupu," podotkol McDavid. "Veľa vám nedovolia, hrajú tvrdo a veľmi dobre vedia, čo majú na ľade robiť."
V 52. minúte Zack Kassian ešte oživil nádeje domácich, keď sa na jeho góle podieľali aj McDavid a Draisaitl, ale risk s hrou bez brankára vytúžený efekt nepriniesol. Tyler Bozak a Ivan Barbashev počas nej len zvýraznili efekt v skóre.
Pod víťazstvo Blues a predĺženie ich víťaznej série sa podpísal aj brankár Jake Alle, ktorý predviedol 32 zákrokov. Obranca Pietrangelo okrem gólu prispel aj dvoma prihrávkami.
"Bol to dobrý tímový výkon. Domáci sú dobrý, výbušný tím a išli do nás, ale to sme čakali," povedal útočník Thomas. "Jake však ostal pokojný a podržal nás."
Blues môže mrzieť akurát strata útočníka Alexandera Steena, ktorý krátko pred koncom druhej tretiny odstúpil zo zápasu po kolízii s domácim útočníkom Alexom Chiassonom. "Zajtra uvidíme, ako to bude vyzerať a ako na tom bude," podotkol tréner víťazov Craig Berube.
Tomas Jurco sa vo farbách domácich nepresadil. Dvadsaťšesťročný útočník sa do zostavy Edmontonu vrátil po troch dueloch, po 12 odohraných zápasoch má na konte dve asistencie a jeden plusový bod.
Ďalší výprask Red Wings
Hoci hokejisti Detroitu boli odhodlaní ukončiť sériu troch vysokých porážok s minimálne štvorgólovým rozdielom z duelov s Carolina Hurricanes, Florida Panthers a Nashville Predators, pridali ďalšiu aj v Madison Square Garden.
Síce si ešte do úvodu druhej tretiny udržali bezgólový stav, lenže potom dali Rangers tri góly za štyri minúty a 24 sekúnd, čím prakticky rozhodli.
Na góly, ktoré dali Tony DeAngelo v presilovke, Chris Kreider a Ryan Strome, síce ešte do polovice zápasu odpovedal Valtteri Filppula, ale to bola jediná radosť Red Wings v celom zápase.

Kreider prekonal Howarda a zvýšil náskok

"V druhej tretine sme zišli z našej cesty a keď sme stratili smer a prehrávali, naozaj hlúpo sme súperovi ponúkli niekoľko šancí," hnevalo trénera hostí Jeffa Blashilla.
Výhru Rangers poistili Greg McKegg, ktorý sa presadil v oslabení, a Artemi Panarin dal svoj siedmy gól v sezóne, keď trafil do prázdnej bránky pri hre Detroitu bez gólmana.
Brankár Henrik Lundqvist predviedol výborný výkon, stihol 35 úspešných zákrokov a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Švédsky velikán dostal priestor po troch zápasoch, v ktorých kryl chrbát Alexandarovi Georgievovi. Ten zatiaľ štartoval v šiestich zápasoch, Lundqvist v siedmich.
"Pred touto sezónou som vedel, že to môže byť trochu iné a že možno nebudem chytať toľko ako v minulosti," pripustil Lundqvist. "Počas celej kariéry som sa nemusel až tak tvrdo pripravovať, pretože som sa do toho dostal tým, že som chytal veľa zápasov. Teraz sa to zmenilo, musím tvrdo makať aj v príprave na zápasy, čo je pre mňa nové."
Rangers vyhrali tretí z posledných štyroch zápasov aj preto, že využili dve z troch presiloviek a ubránili obidve oslabenia, pričom v početnej výhode aj udreli. DeAngelo, Panarin a Strome ku gólu všetci pridali aj asistenciu.