Slovensko siahalo na výhru nad Ruskom, nakoniec má bod, ktorý bude sotva stačiť

Autor Michael Langr / NHL.com

Slovenským reprezentantom sa opäť o kus vzdialila šanca na postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Proti ďalšiemu favoritovi síce dotiahli zápas do predĺženia, v ňom ale vybojovali výhru 3:2 Rusi.

Slovenské góly dali v nedeľnom dueli proti zbornej dvaja ostrieľaní mazáci z NHL: Tomáš Kopecký (Florida Panthers) a Marián Gáborík (Los Angeles Kings). Lenže Sergei Mozyakin, Vladimir Tarasenko a Artyom Panarin skórovali za Rusko a rozhodli o zisku dvoch bodov.

"Odohrali sme kvalitné stretnutie s favoritom, škoda, že iba s jedným bodom. Každý z chlapcov odviedol kus roboty," hodnotil pre RTVS asistent trénera Peter Oremus. "Máme radosť z dnešného výkonu, pobili sme sa o to, ale bodov je stále málo. Ešte nie je koniec, stále žijeme."

Lenže z toho života už zostáva len malá iskrička. Pred posledným zápasom v skupine B má Slovensko skôr len teoretickú možnosť dostať sa do hornej polovice ostravskej osmičky. Na štvrtú postupovú pozíciu stráca dva body, jej držiteľ Bielorusko má zápas k dobru. Posledným súperom bude navyše v utorok tím USA, ktorý je lídrom skupiny.

Tréner národného tímu Vladimír Vůjtek skúsil pred zápasom prekvapivý ťah - namiesto doterajšej jednotky Jána Laca postavil do bránky Júliusa Hudáčka. A ukázalo sa, že to bola dobrá voľba. Nováčik na majstrovstvách sveta podal výborný výkon a takmer do polovice zápasu si držal čisté konto.

8. Slovinsko 6   8:22  0

Slovensko dlho viedlo vďaka kapitánovi Kopeckému, ktorý v čase 5:58 zaskočil nahodením gólmana Sergeia Bobrovskyho. Potom sa tím, ktorý cítil nutnosť vybojovať tri body, vzopäl k hrdinskému výkonu. Obrana fungovala dobre, v mnohých pasážach hry bolo Rusko pod tlakom. Lenže v 28. minúte využil presilovku Mozyakin a dostal zbornú späť do zápasu.

Na začiatku tretej tretiny si navyše slovenskí reprezentanti vybrali porciu smoly. V rozmedzí 30 sekúnd otrel Gáborík puk o brvno a Tomáš Surový trafil tyčku. A pol minúty neskôr skóroval na druhej strane Tarasenko.

V 46. minúte mohol zvýšiť Anton Belov a chvíľu po ňom aj Evgeni Malkin, Hudáček však tím podržal a následnú slovenskú aktivitu korunoval vyrovnaním Gáborík. Pred koncom tretiny mal veľkú šancu rozhodnúť Tomáš Tatar, ale trafil len brankára.

"Škoda, že sme nevyhrali. Mohol som pred koncom rozhodnúť, ale netrafil som to dobre. Nemám na hokejke takú pohodu ako by som chcel," ľutoval útočník Detroit Red Wings.

Zápas tak dospel do predĺženia, v ktorom boli Slováci aktívnejší. Vedomí si nutnosti vybojovať aspoň druhý bod lietali po ľade, dlho tlačili súpera v pásme. Nebezpečnú delovku Michala Sersena však Bobrovsky zneškodnil a prišla rana na druhej strane. V čase 2:06 zakončil Panarin vydarený individuálny prienik cez celé ihrisko, keď prestrelil Hudáčka aj brániaceho Milana Jurčinu.

"Škoda toho, posledných päť minút sme mali viac šancí ako Rusi a za tri body by to bolo krajšie," povedal pre RTVS slovenský gólman. "Takmer vôbec som nebol nervózny, od začiatku som mal veľa roboty, snažil som sa chlapcom pomôcť, oni zasa pomáhali mne. V predĺžení to (Panarin) trafil presne, keď som sa premiestňoval, to je veľkosť ruských hráčov. Ale aj tak dobrý zápas."

Výhrou v predĺžení si Rusko poistilo postup do štvrťfinále, ktorý už majú vo vrecku aj Američania. Tí v popoludňajšom dueli porazili Slovinsko 3:1. Istotu má po slovenskej prehre aj Fínsko.

V skupine A splnila cieľ postúpiť do vyraďovacej časti domáca česká reprezentácia. Po výhre 5:1 nad Francúzskom a 4:0 nad Rakúskom zdolala v nedeľu aj ďalší papierovo slabší tím - Nemecko porazila 4:2 a odskočila mu na kľúčový rozdiel siedmich bodov. O víťazstvo sa postarali strelci Michal Vondrka, Petr Koukal, Jakub Voráček a Jaromír Jágr. Za Nemcov skórovali Daniel Pietta a Michael Wolf.

Post prvého tímu pražskej skupiny si zaistila Kanada. Tá porazila Švajčiarsko v pohodovom tempe 7:2 a po šiestich zápasoch má plný počet 18 bodov.