MS: Slováci v závere otočili drámu s Talianskom

Hokejová reprezentácia mala proti outsiderovi namále, vďaka obratu v závere berie dva body

Autor Michael Langr / NHL.com

Slovenský tím mal na úvod majstrovstiev sveta IIHF veľké problémy. Vo svojom prvom zápase na šampionáte prehrával až do záveru tretej tretiny s najväčším outsiderom skupiny Talianskom 1:2, keď 64 sekúnd pred sirénou vyrovnal Libor Hudáček. V predĺžení v čase 2:45 rozhodol obranca Peter Čerešňák a zachránil tak druhý bod.

Druhý zápas hrá národný tím v nedeľu od 20:15 proti Lotyšsku.

Kouč Zdeno Cíger má v Kolíne nad Rýnom tím bez hviezd z NHL. Dostal takmer rovnaký počet ospravedlneniek, ako má v kádri hokejistov. Napätie zo situácie pred turnajom sa ako keby prenieslo aj na ľad v zápase proti papierovo najslabšiemu celku skupiny A.

"Bol to veľmi ťažký zápas, predovšetkým psychicky. V prvej tretine sme mali veľmi dobrý štart a dali sme gól, ale potom sa všetko zmenilo," povedal Cíger. "Mali sme veľa striel, ale ich brankár chytal veľmi dobre."

Taliansky gólman Andreas Bernard pochytal 29 slovenských striel. Július Hudáček si pripísal 17 zákrokov.

Slováci síce dali prvý gól vďaka Michelovi Miklíkovi, ktorý bol v pravú chvíľu na správnom mieste a pohodlne doklepol puk do odkrytej bránky. Lenže od tej chvíle prevzal iniciatívu súper a gólman Hudáček mal čo robiť. Prišli tri nevyužité slovenské presilovky a Taliani trestali.

Štyri minúty pred koncom tretiny dorazil puk do bránky Giovanni Morini a bolo vyrovnané. Po prestávke pridal druhý taliansky gól Luca Frigo a so slovenským mužstvom to vyzeralo zle.

"Potom, ako dali druhý gól a dostali sa do vedenia, to naozaj nebolo ľahké. Za výhru musíme byť vďační," uviedol Cíger podľa IIHF.com.

Slováci uspeli v hre bez brankára po oddychovom čase, keď Hudáček z veľkého uhla s prispením gólmana vyrovnal.

V úvode predĺženia mohol v úniku rozhodnúť Giulio Scandella, ale šancu premárnil. Druhý bod tak vďaka Čerešňákovi berie Slovensko.

Česi si zastrieľali

Českí hokejisti po piatkovej porážke s Kanadou svoje druhé vystúpenie v Paríži zvládli a poradili si s Bieloruskom v pomere 6:1. Jakub Voráček si pripísal tri body za gól a dve asistencie, skórovali až traja obrancovia: Radko Gudas, Radim Šimek a Michal Kempný.

Bieloruský brankár Kevin Lalande po štvrtej českej trefe striedal. Posledných 10 minút chytal Mikhail Karnaukhov, aj on však dvakrát inkasoval. Česi vyslali na bieloruskú bránku 45 striel, naopak súperovi dovolili len sedem pokusov. Pavel Francouz, ktorý sa tentoraz postavil do bránkoviska namiesto Petra Mrázka, si tak pripísal len šesť zákrokov.

"Nebrali sme nič iné než tri body, nemohli sme si dovoliť prehrať aj druhý zápas," povedal kapitán Voráček. "Myslím, že sme dobre korčuľovali, zahrali sme solídne presilovky. Celá obrana zahrala parádne, chlapci držali výborne modrú a vďaka tomu sme ich držali v pásme a nič moc sme im nedovolili."

Krejčí na MS nepriletí

V nedeľu ráno sa českí hokejisti dozvedeli, že možná posila David Krejčí na šampionát nepriletí. Center Boston Bruins musel uvažovanú účasť odriecť kvôli zraneniu - lekári ho na turnaj nepustili.

"David Krejčí oznámil generálnemu manažérovi Martinovi Ručinskému, že mu v účasti zabránili zdravotné problémy a stanovisko lekárov," uviedol tlačový hovorca Českého zväzu ľadového hokeja Zdeněk Zikmund.

Center Bruins sa zranil 21. apríla v prvej tretine piateho zápasu série 1. kola bojov play off NHL proti Ottawa Senators. V šiestom zápase, v ktorom Boston vypadol, už nenastúpil.