Slováci musia po prehre s Ruskom riešiť záchranu

Reprezentácia inkasovala od zbornej šesť gólov a nedala ani jeden. Kanada prvýkrát zaváhala

Autor NHL.com/sk / NHL.com

Hokejisti Slovenska podľahli na majstrovstvách sveta IIHF v Kolíne nad Rýnom favorizovanému Rusku vysoko 0:6. Po piatich zápasoch sú so štyrmi bodmi na predposlednom, siedmom mieste skupiny A a namiesto bojov o postup sa budú sústrediť skôr na záchranu v elitnej skupine MS.

"Rusi boli lepší. My sme sa snažili urobiť všetko možné, ale nepremenili sme niekoľko dobrých šancí. Máme tento zápas za sebou a musíme sa koncentrovať na ďalší duel," uviedol podľa sport.sk tréner Zdeno Cíger. Predposledný zápas v skupine A hrá jeho celok hneď v nedeľu od 16:15 proti USA.

Zborná si proti Slovensku s chuťou zastrieľala a výhrou 6:0 rozbila prípadné zvyšky štvrťfinálových ambícií národného tímu. Tieňom je pre víťazný celok len zranenie Sergeia Mozyakina v hornej časti tela, ktoré utrpel už v pondelkovom dueli proti Nemecku po faule domáceho útočníka Patricka Hagera. Pre ruského kapitána sa tým šampionát skončil.

Slováci prehrávali už po 72 sekundách hry, keď trafil Yevgeni Dadonov. Ten rýchlo pridal ďalší gól a vlastne už v prvej tretine so skóre 3:0 bolo hotovo.

"O zápase rozhodla už prvá tretina, keď sme mali veľký rešpekt a bolo 0:3. V druhej sme si vypracovali nejaké šance, odohrali sme dobrú presilovku, no nepremenili sme ju. Rusi sú silní a potrestajú každú chybu," povedal podľa sport.sk útočník Mário Bližňák.

V druhej časti sa Slováci zlepšili, lenže Andrei Vasilevskiy bol pevným pilierom ruskej defenzívy a Nikita Kucherov zvýšil v tretej minúte na 4:0. Potom už išlo len o skóre...

"Výsledok zodpovedá tomu, čo sa dialo na ľade," hodnotil podľa sport.sk slovenský útočník Juraj Mikuš. "Môžeme iba ďakovať (brankárovi) Julovi Hudáčkovi, že to neskončilo ešte vyšším rozdielom. Rusi síce dali tri šťastné góly, no na druhej strane nepremenili veľa tutoviek. Presvedčili o obrovskej kvalite v útoku."

Slovensku v prípadnom boji o záchranu prihrala výhra Nemecka nad Talianskom, ktoré ostáva v tabuľke skupiny A s jedným bodom posledné a okrem toho má o zápas viac. Záverečný duel však hrá s Dánskom, zatiaľ čo Cígerov výber čakajú dvaja favoriti: USA a Švédsko. Trik je v tom, že Dánsko ako usporiadateľ budúcich MS nemôže spadnúť a ak by ho Taliansko porazilo za tri body a Slovensko by už nebodovalo, mali by všetky tri celky zhodne štyri body a v minitabuľke vzájomných duelov by mali Taliani najlepšie postavenie, čím by Slovákov odsúdili na zostup.

Kanadu zaskočilo Švajčiarsko

O veľké prekvapenie sa na majstrovstvách sveta IIHF v parížskej skupine B postarali hokejisti Švajčiarska. Najväčšieho favorita turnaja Kanadu porazili 3:2 po predĺžení a zobrali mu tak prvé body na turnaji. Zároveň sa tým dostali na druhé miesto skupiny o bod pred český tím, ktorý mal voľný deň a v nedeľu od 16:15 hrá s domácim Francúzskom.

Kanade nepomohla ani veľká strelecká prevaha v pomere 45:26, ani vedenie 2:0 už v čase 6:28 po góloch Ryana O'Reillyho a Mitcha Marnera. Húževnatý súper dokázal v tretej tretine vyrovnať a duel v predĺžení rozhodol Fabrice Herzog.

Česi privítali Sobotku

Sobota sa štýlovo stala dňom, keď sa k českej reprezentácii pripojil Vladimír Sobotka. Forvard St. Louis Blues posilnil národný tím po vyradení svojho tímu v druhom kole Stanley Cupu od Nashville Predators a v Paríži si prvýkrát zakorčuľoval v českom drese.

"Po prvom tréningu z toho mám dobrý pocit. Ale ja som sa staral hlavne o seba, aby som sa pripravil na zápas a podal dobrý výkon," povedal Sobotka podľa iDNES.cz deň pred zápasom proti domácemu Francúzsku.